Celebrity

4. října 2019 18:28

Veřejné rozloučení s Karlem Gottem, zádušní mše i státní smutek. Jak bude probíhat pátek a sobota příští týden?

V závěru příštího týdne proběhne poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem. V pátek se uskuteční veřejné loučení v Paláci Žofín, v sobotu se pak bude konat Mistrův pohřeb se státními poctami včetně zádušní mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. V ten den vláda chystá vyhlásit i státní smutek. Jak budou smuteční akce probíhat?

Očekává se, že na poslední rozloučení s Karlem Gottem dorazí na Slovanský ostrov desetitisíce lidí. Pražský magistrát proto ve spolupráci s policií, Prahou 1, Dopravním podnikem a dalšími složkami chystá opatření, aby smuteční akt proběhl bez problémů. Dá se tedy očekávat, že bude omezena doprava, včetně té tramvajové, na Masarykově nábřeží.

„V souvislosti s páteční akcí na Žofíně plánujeme odklon linky 17. Naši dispečeři situaci budou sledovat a v případě potřeby budeme reagovat na zvýšení přepravní poptávky,“ informovala mluvčí pražského Dopravního podniku Aneta Řeháková.

Nejrizikovějším místem bude lávka spojující Masarykovo nábřeží a Slovanský ostrov. Právě po ní budou proudit desetitisíce lidí. Dají se očekávat přísná bezpečnostní opatření.

V Praze budou navíc v době loučení s Mistrem probíhat další velké akce. Od čtvrtka do neděle je naplánován Signal Festival. V sobotu večer se odehraje kvalifikační duel o postup na fotbalové mistrovství Evropy mezi českou reprezentací a Anglií. Dá se tedy očekávat, že centrum Prahy budou od pátku okupovat tisíce anglických příznivců. Konkrétnější podoby bezpečnostních opatření zveřejní policie v průběhu příštího týdne.

Zádušní mše

Vláda a pražské arcibiskupství plánují, jak bude vypadat zádušní mše za Karla Gotta. Uskuteční se příští sobotu v katedrále svatého Víta a bude jen pro pozvané. Do té doby se tak musí vyřešit seznam hostů, zabezpečení místa, jaké písně zazní nebo kdo bude mít proslov. Do katedrály se podle odhadů odborníků vejde více než tři tisíce hostů.

Zádušní mše je zvláštní bohoslužba, při které se pozůstalí loučí se zemřelým a modlí se za spásu jeho duše. A jak by mohla mše vypadat? Běžně přicházejí nejprve smuteční hosté, poté následuje průvod, ve kterém v tomto případě bude kardinál Dominik Duka, nejspíše oděný v černých barvách. Zakrytá rakev už by měla být umístěna před oltářem a poté následují zahajovací obřady. Po skončení mše by měl kardinál okouřit rakev kadidlem a pokropit ji svěcenou vodou. Poté je rakev vynesena ven.

Jaká jsou další specifika zádušní mše? Podívejte se:

Státní smutek

Státní smutek bude vyhlášen na sobotu 12. 10., tedy na den pohřbu Karla Gotta. Během státního smutku platí specifická pravidla. Ta se podle bývalého ředitele odboru protokolu prezidenta republiky Miroslava Sklenáře týkají především státních institucí. „Nebudou ze zákona pořádány hazardní a loterijní hry a na všech budovách, zejména státních, budou staženy státní vlajky na půl žerdi.“

V ČR byl zatím vyhlášen státní smutek ve třech případech:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.