reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se žaludkem?

Trápí vás často nadýmání, špatné trávení, pálení žáhy? Zamyslete se nad tím, jak příjímáte sebe i lidi ve svém okolí Foto:
Trápí vás často nadýmání, špatné trávení, pálení žáhy? Zamyslete se nad tím, jak příjímáte sebe i lidi ve svém okolí
Foto: Thinkstock

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

V říjnu přichází podzim a my se loučíme s létem a teplem. Na stromech žloutnou listy a pomalu opadávají. Podzim začíná hýřit všemi barvami a ukazuje celou svoji paletu barev. Příroda se tak pomalu ukládá ke spánku. Zvířata se snaží sehnat zásoby a ptáci odlétají na jih. Je to možná trochu smutnější a nostalgické období, které má však i svoje krásné stránky. Tak jako si zvířata ukládají potraviny na zimu, měli by i lidé respektovat přírodní zákony. Podzimní období s sebou nese stažení a odpočinek. V říjnu máme podle čínské medicíny nejvíce ohrožený žaludek. A ten je spojen se slinivkou a slezinou. V symbolice je žaludek symbolem přijímání. To, jak přijímáme svůj život, životní situace, lidi kolem nás, vztahy a vše, co nás v životě provází, je spojeno s funkcí žaludku. Důležité je, jak jsme otevření vůči světu a svému okolí. Některé situace v životě umíme trávit a jiné nám přinášejí těžkosti – těžký žaludek, špatně je trávíme - špatné trávení. Každý známe situaci, kdy zažíváme stres nebo nějakou vypjatou situaci, a najednou je nám těžko od žaludku, případně se nám udělá nevolno. I tréma přináší rčení, že máme žaludek jako na vodě.

Jaké symboly nám okrývají potíže s žaludkem?

Žaludek je náš receptor toho, jak trávíme všechny situace, které nás v životě provázejí. Pokud zažíváme situace, které jsou pro nás nepříjemné, tak se ozve žaludek bolestí nebo špatným zažíváním. Žaludek je velice citlivým orgánem, který reaguje na všechny naše emoce. V případě silného stresu se nám okamžitě může vytvořit žaludeční neuróza, nebo v horším případě i žaludeční vředy. Tak, jak nedokážeme strávit myšlenky, stejně tak se nám nedaří strávit pozřené jídlo. Přichází pak bolesti a tlak spojený se žaludkem. S bolestí žaludku přichází i nadýmání a také se můžou kazit zuby. Problémy s žaludkem přinášejí i sucho v ústech, nebo pocit, že se nám špatně dýchá.

Důležitou součástí vyléčení žaludečních problémů je naučit se zpracovávat své dojmy. Žaludek musí zpracovávat naše dojmy a konflikty. Překyselení žaludku nám říká, že naše agresivita je kyselá a nakonec vede k žaludečním vředům. Všechny strachy a obavy, které prožíváme, se projevují jako nevolnost.

Okamžiky, kdy neumíme vstřebat negativní emoce, nám přináší pocit na zvracení, protože máme tendence se těchto negativních emocí zbavit.

Položte si následující otázky:

Jak zvládáte život? Trpíte strachem ze života? Srovnáváte se s ostatními? Prožíváte každodenní stres? Máte se rádi? Jak jste na tom se sebehodnocením? Umíte zvládat životní situace? Prožíváte konflikty? Trápíte se minulostí?

Období, kdy mne trápilo zažívání a žaludek, mám už také za sebou. V minulosti jsem pracovala ve státní správě a zažívala jsem každodenní stres. V noci jsem se budila a nemohla spát. Přes den jsem nemohla jíst. Nechala jsem si v restauraci přinést jídlo, na které jsem se těšila, a následně jsem snědla jednu lžíci a už jsem byla plná a bylo mi zle. Nakonec jsem musela dojít na gastroskopii a byly mi diagnostikovány žaludeční vředy. Začala jsem jíst farmaka a za čas i uklidňující léky na žaludek. Bez léků jsem nebyla schopna zvládat denní rituály, protože mi bylo neustále zle od žaludku. Měla jsem 47 kilo a přidaly se další potíže.

Nakonec jsem z práce odešla a začala si léčit především myšlenky a zbavila se stresu. Léky, které jsem užívala pět let, jsem vysadila a od té doby jsem si je nemusela vzít. Dodnes vím, že větší stres mi způsobí problémy, ale už s tím umím pracovat. Místo farmak si udělám čaj, který mi pomůže uklidnit myšlení. Přesto vím, že je nutné na sobě pracovat dlouhodobě, jinak se stavy těžkosti u žaludku, vředy a nevolnost budou zase ozývat.

Jak k nám žaludek promlouvá?

Bolest žaludku, špatné zažívání, nadýmání, zvracení, nevolnost, pálení žáhy, těžkost žaludku, žaludeční neuróza, žaludeční vředy, zánět žaludeční sliznice, překyselení žaludku, zvracení, kinetóza.

 

Článek

Bolest břicha je nepříjemná Foto:

Trpíte nadýmáním a kila jdou nahoru? Možná máte alergii na lepek

Alergií na lepek trpí v Česku na sto tisíc lidí, ovšem jen asi 40 tisíc z nich to o sobě ví. O celiakii se právem mluví jako o civilizační chorobě 21. století. Jak ji poznáte?

Jak vyléčit žaludek a posílit ho?

Důležité je především najít lásku k sobě. Začít mít dobrý vztah se sebou samotnou a situace řešit s nadhledem. Vždy se zaměřit na to, co nemůžeme strávit, co nám vadí a co nám dělá potíže. Sebeláska je však klíčová. S láskou pohlížet na sebe samé nám může přinést lepší vnímání situace a zvládnutí krizových situací. Eliminovat ze svého života stres, který nám velice škodí. Ve svých blízkých lidech a celkově v lidech vidět jen to dobré a co nejméně se rozčilovat. Žijte především v harmonii. Každou negativní emoci se snažte zpracovat, nepohřbívat ji v sobě a neanalyzovat situaci, kterou nelze změnit. Dívejte se na svět z té lepší stránky a vaše trávení bude brzo v pořádku.

Na podzim je vhodné jíst všechny možné kaše, nejvíce ty obilné. Teplé polévky nás zahřejí ve studenějších dnech. Z ovoce volte především to, co se sklízí v oblasti, kde žijete. Pokud budete jíst luštěniny, tak je spojte s kořením pro lepší trávení, jako je třeba kmín nebo majoránka. Ideální zelenina je dýně, kedluben, mrkev, brambory a na trávení si můžete udělat čaj z měsíčku nebo žebříčku.

Afirmace pro léčbu: „ Vysílám a přijímám lásku. S láskou pohlížím na sebe samu a na všechny situace, které provázejí můj život.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Horoskopy 2018

reklama

reklama