Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s kyčlemi?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s kyčlemi?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu.
Kyčel je jedním z největších kloubů v těle a nese její hmotnostní zátěž. Pokud kyčel správně funguje, umožňuje bezbolestnou chůzi, sezení, ohýbání a otáčení. Pro hladké pohyby je zapotřebí harmonické spolupráce komplexu kostí, chrupavky, vazů a šlach.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s kyčlemi?
Pokud máme potíže s kyčlemi, znamená to náš strach se posunout dopředu, vpřed ve svém životě. Neumíme se rozhodnout a přijmout důležitá rozhodnutí, nemáme žádný cíl. Tělo není v rovnováze. Kyčle symbolizují pokrok v našem životě. V případě, že se nedokážeme v našem životě pohnout z místa, přichází problémy s kyčlí. Někteří lidé, kteří ve své rodině řídili její chod a ve stáří už na to nemají sílu, mohou přijít k úrazu s kyčlí. Dojde ke zlomení kyčle, jako tomu je uvnitř tohoto člověka. Je zlomený tím, že už nemůže určovat chod rodiny a řídit ji. Kyčle také představují naši nezávislost, individualitu. Pokud se zavěsíme na druhé lidi a neumíme být samostatní, potlačíme vlastní schopnosti a dochází k problémům s kyčlí.
Operace kyčelního kloubu nám sice pomůže se fyzicky hýbat, ale pokud nezměníme naši strnulost uvnitř nás samých, problémy se vrátí.
Položte si následující otázky:
Bojím se budoucnosti? Cítím se zlomeně? Co mne trápí, čeho se bojím? Mám odpor ke svému životu a k sobě samé? Jaký důvod mám k tomu, že vidím všude samé problémy? Rozhoduji se nejdříve srdcem a pak rozumem?
U starších lidí často pozorujeme problémy s kyčlemi, jejichž příčinou bývá pohled na život. Většina lidí si naplnila to, co v životě chtěla splnit, a nyní se obávají budoucnosti. Každý krok do budoucnosti může znamenat zdravotní potíže a problémy. Ubývají životní síly, a tak se člověk obává toho, zda sám zvládne fungovat i v budoucnosti. U mladších lidí se v poradně často setkávám s lidmi, kteří mají existenční problémy a s tím přicházejí i problémy s kyčlí. Jejich obavy o to, jak zvládnou další život, pokud nemají dostatek financí, se promítnou do strachu pohnout se z místa do budoucnosti. Pokud tyto existenční problémy netrvají dlouho, nemusí dojít k trvalému postižení kyčle a po vyřešení finanční krize bolesti náhle odezní.
I já jsem v období, kdy se mi příliš pracovně a finančně nedařilo, často pociťovala bolesti kyčle. Uvědomovala jsem si, že se bojím udělat další krok do budoucnosti a moje bolest se stupňovala. Po vyřešení své existenční a pracovní krize se moje bolest kyčle už neobjevila.
Jak k nám problémy s kyčlemi promlouvají?
Problémy s kyčlí, vrozená dysplazie kyčlí, luxace kyčlí, přeskakující kyčel, artróza v kyčli, revmatoidní artritida, osteoporóza, osteonekróza, poranění, infekce kyčle.
Jak si vyléčit problémy s kyčlemi?
Pokud měl někdo potíže s kyčlemi už v dětství, má tuto oblast energeticky oslabenou. Nutné je stále přemýšlet o tom, zda jsou cit a rozum v rovnováze. Zda se nebojíme vkročit do své budoucnosti a nevracíme se stále do minulosti. Pokud máte učinit nějaký výrazný krok v našem životě a máme z tohoto kroku strach a obavy, snažte se vše si představit a vizualizovat. Tak, aby pro vás tato změna nebyla příliš radikální. Těšte se na nové výzvy a na budoucnost. Potíže s pravou kyčlí například symbolizují naši dlouhodobou preferenci rozumu nad citem. Jedná se o citové zatvrdnutí.
Na fyzické úrovni je důležitá váha člověka. Pokud trpíme obezitou, tak je kyčelní kloub více zatěžován a namáhán. Procházky a klidný pohyb také dopomáhají k lepší pohyblivosti kyčle. Jednostranná zátěž kyčli neprospívá, a to jak u lidí, co nesportují, tak u sportovců. Také škodí špatná životospráva, nedostatek spánku, stres, alkohol, kouření. Dobrým pomocníkem je dostatek kolagenu.
Afirmace pro léčbu: „Jsem vyrovnaný/á se všemi změnami v mém životě a radostně postupuji vpřed.“
Text: Šárka Vávrová