Fyzioterapeutka Iva Bílková: Na osteoporózu si zakládáme už odmala. I když je léčba modernější, pacientů stále přibývá

Onemocněním kostí a kloubů trpí statisíce Čechů, mnozí o své diagnóze ani nic netuší. Rizika artrózy, revmatu, artritidy nebo osteoporózy přitom rostou s pozdním zahájením léčby. Jak lze poznat příznaky těchto nemocí a co můžeme my a naše děti udělat pro to, abychom těmto nemocem předešli nebo je alespoň oddálili? Na to jsme se zeptali hlavní fyzioterapeutky pražské FYZIOkliniky Ivy Bílkové.

  • Artritida, osteoporóza, artróza nebo revma, to jsou nemoci nepříjemné samy o sobě. Ale pojí se s nimi i další přidružené problémy. Co při nich ještě hrozí?

Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybových stereotypů – například chůze. Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve, zad, a potíže se tak řetězí do celého těla, vznikají blokády žeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno má primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů na druhostranné dolní končetině. Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti páteře a žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovým obtížím, snížení srdeční funkce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou být řešitelné pouhým odblokováním páteře a žeber.

  • Revmatoidní artritida je zákeřná v tom, že pokud se neléčí, může vyústit v trvalou invaliditu. Podle čeho může člověk poznat poznat, že jde o artritidu?

Počátky artritidy se projevují bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Mohou se přidat příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů. Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu.

  • Podle údajů Státního zdravotního ústavu trpí osteoporózou ve věkové skupině nad 50 let každá třetí žena a každý pátý muž. Je to opravdu nemoc stáří?

Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlížejí je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci. I když se osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví.

  • Co tedy můžeme udělat pro to, abychom se osteoporóze vyhnuli nebo jeji nástup alespoň co nejvíce oddálili?

V rámci prevence osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.

  • Jak se osteoporóza léčí?

Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně. Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny. Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým principem, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně. Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety a tím i výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.