Fyzioterapeutka Iva Bílková: Na osteoporózu si zakládáme už odmala. I když je léčba modernější, pacientů stále přibývá
Fyzioterapeutka Iva Bílková: Na osteoporózu si zakládáme už odmala. I když je léčba modernější, pacientů stále přibývá Zdroj: Archiv Fyziokliniky
Onemocněním kostí a kloubů trpí statisíce Čechů, mnozí o své diagnóze ani nic netuší. Rizika artrózy, revmatu, artritidy nebo osteoporózy přitom rostou s pozdním zahájením léčby. Jak lze poznat příznaky těchto nemocí a co můžeme my a naše děti udělat pro to, abychom těmto nemocem předešli nebo je alespoň oddálili? Na to jsme se zeptali hlavní fyzioterapeutky pražské FYZIOkliniky Ivy Bílkové.
- Artritida, osteoporóza, artróza nebo revma, to jsou nemoci nepříjemné samy o sobě. Ale pojí se s nimi i další přidružené problémy. Co při nich ještě hrozí?
Z fyzioterapeutického hlediska je to především narušení pohybových stereotypů – například chůze. Při kulhání dochází k přetížení jedné strany pánve, zad, a potíže se tak řetězí do celého těla, vznikají blokády žeber, bolesti hlavy, člověk ani nemusí tušit, že bolestivé rameno má primární příčinu v chybném pohybu křížokyčelního kloubu nebo v blokádě kloubů na druhostranné dolní končetině. Při snížení pohybové aktivity nebo při blokádách v oblasti páteře a žeber může docházet i k poruchám funkce vnitřních orgánů – potížím s trávením, dechovým obtížím, snížení srdeční funkce. Dokonce máme i případy srdeční arytmie, které mohou být řešitelné pouhým odblokováním páteře a žeber.
- Revmatoidní artritida je zákeřná v tom, že pokud se neléčí, může vyústit v trvalou invaliditu. Podle čeho může člověk poznat poznat, že jde o artritidu?
Počátky artritidy se projevují bolestí kloubů, nejčastěji kolenních kloubů a kloubů prstů a ruky, různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Mohou se přidat příznaky, jako je únava, slabost, poruchy spánku a deprese. K léčbě revmatoidní artritidy využíváme měkké fyzioterapeutické techniky a mobilizace kloubů. Ve fázi, kdy je onemocnění aktivní a probíhá zánětlivé stadium, je vhodnou léčbou užití fokusované rázové vlny, která tlumí bolestivé stavy a urychluje odeznění zánětu.
- Podle údajů Státního zdravotního ústavu trpí osteoporózou ve věkové skupině nad 50 let každá třetí žena a každý pátý muž. Je to opravdu nemoc stáří?
Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlížejí je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci. I když se osteoporóza objevuje převážně u starších ročníků, zakládáme si na ni už odmala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví.
- Co tedy můžeme udělat pro to, abychom se osteoporóze vyhnuli nebo jeji nástup alespoň co nejvíce oddálili?
V rámci prevence osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Zásadní je také úprava jídelníčku, dostatečný příjem vápníku a vitaminu D, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.
- Jak se osteoporóza léčí?
Při diagnóze spočívá aktivní léčba osteoporózy v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a léky osteoanabolickými, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně. Jedním z moderních postupů léčby osteoporózy je manuální fyzioterapie v kombinaci s užitím fokusované rázové vlny. Jedná se o vysokoenergetickou rázovou vlnu tvořenou elektromagnetickým principem, jejíž aplikace stimuluje novotvorbu kostní tkáně. Technologie pro diagnostiku a léčbu artrózy či osteoporózy velmi pokročila, onemocnění je možné odhalit mnohem dříve než před lety a tím i výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.
Anna Kopečková