Budete trpět osteoporózou? Otestujte se!

Když nemáte pevné kosti, nemůžete být aktivní. Nejenže se to podepíše i na vaší psychice, ale možná vám nakonec půjde i o život!

Zlomenina krčku stehenní kosti, která je způsobena nadměrnou křehkostí kosti, bývá často doslova hřebíkem do rakve zejména v případě starších žen. Pak už následuje fatální zápal plic způsobený dlouhým pobytem na lůžku… Prostě není o co stát.

Proto raději proti osteoporóze, která způsobuje řídnutí kostí, bojujte co nejdříve. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30 až 50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. A nejde jen o zlomeniny.

Jestliže je totiž kost příliš křehká, nedá se do ní ani voperovat například náhradní kloub. Postižený se pak nemůže pro bolest pohybovat a kvalita života je velmi nízká, což se projevuje i na psychice.

Otestujte se

Odpovězte na následující otázky ANO nebo NE:

• Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?

• Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?

• Máte štíhlou nebo malou postavu?

• Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?

• Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?

• Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?

• Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?

• Kouříte pravidelně?

• Vypijete více než 3 šálky kávy denně?

• Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

Jak k řídnutí kostí dochází?

Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácejí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí docent Vyskočil.

Boj s osteoporózou je náročný

Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu je dobré užívat i různé léčivé přípravky, nejlépe s kombinací několika složek důležitých pro prevenci osteoporózy. Měly by obsahovat nejdůležitější kostní stavební kámen – vápník. Dále vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a dobré je, aby měly všech pět důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.