Budete trpět osteoporózou? Otestujte se!
Když nemáte pevné kosti, nemůžete být aktivní. Nejenže se to podepíše i na vaší psychice, ale možná vám nakonec půjde i o život!
Zlomenina krčku stehenní kosti, která je způsobena nadměrnou křehkostí kosti, bývá často doslova hřebíkem do rakve zejména v případě starších žen. Pak už následuje fatální zápal plic způsobený dlouhým pobytem na lůžku… Prostě není o co stát.
Proto raději proti osteoporóze, která způsobuje řídnutí kostí, bojujte co nejdříve. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30 až 50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. A nejde jen o zlomeniny.
Jestliže je totiž kost příliš křehká, nedá se do ní ani voperovat například náhradní kloub. Postižený se pak nemůže pro bolest pohybovat a kvalita života je velmi nízká, což se projevuje i na psychice.
Otestujte se
Odpovězte na následující otázky ANO nebo NE:
• Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
• Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?
• Máte štíhlou nebo malou postavu?
• Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
• Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
• Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
• Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
• Kouříte pravidelně?
• Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
• Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?
Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.
Jak k řídnutí kostí dochází?
Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácejí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.
Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň.
Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí docent Vyskočil.
Boj s osteoporózou je náročný
Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu je dobré užívat i různé léčivé přípravky, nejlépe s kombinací několika složek důležitých pro prevenci osteoporózy. Měly by obsahovat nejdůležitější kostní stavební kámen – vápník. Dále vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a dobré je, aby měly všech pět důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.