Budete trpět osteoporózou? Otestujte se!

Když nemáte pevné kosti, nemůžete být aktivní. Nejenže se to podepíše i na vaší psychice, ale možná vám nakonec půjde i o život!

Zlomenina krčku stehenní kosti, která je způsobena nadměrnou křehkostí kosti, bývá často doslova hřebíkem do rakve zejména v případě starších žen. Pak už následuje fatální zápal plic způsobený dlouhým pobytem na lůžku… Prostě není o co stát.

Proto raději proti osteoporóze, která způsobuje řídnutí kostí, bojujte co nejdříve. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30 až 50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům. A nejde jen o zlomeniny.

Jestliže je totiž kost příliš křehká, nedá se do ní ani voperovat například náhradní kloub. Postižený se pak nemůže pro bolest pohybovat a kvalita života je velmi nízká, což se projevuje i na psychice.

Otestujte se

Odpovězte na následující otázky ANO nebo NE:

• Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?

• Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?

• Máte štíhlou nebo malou postavu?

• Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?

• Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?

• Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?

• Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?

• Kouříte pravidelně?

• Vypijete více než 3 šálky kávy denně?

• Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

Jak k řídnutí kostí dochází?

Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácejí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí docent Vyskočil.

Boj s osteoporózou je náročný

Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu je dobré užívat i různé léčivé přípravky, nejlépe s kombinací několika složek důležitých pro prevenci osteoporózy. Měly by obsahovat nejdůležitější kostní stavební kámen – vápník. Dále vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a dobré je, aby měly všech pět důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.