9 důležitých věcí, které vám ani lékař neřekl o vašich kostech

Kosti mají vydržet celý život. Jenže to, jak žijeme, se na nich zásadním způsobem podepisuje. Udržte si je proto zdravé a silné co nejdéle.

Kosti jsou tvořené minerály, nejvíce vápníkem nebo fosforem, proteiny (například kolagenem) a také živými buňkami. Přestože už od určité doby nerostou do délky, obnovují se neustále a mladé kostní buňky při tom nahrazují ty staré. Kvůli tomu má na sílu kostí vliv všechno, co děláme, co jíme a pijeme, i jaké léky bereme. Správným přístupem se tedy můžete lehce vyhnout i osteoporóze.

Co je proto zásadní a o kostech byste měli vědět, i když vám to váš lékař možná neřekl?

1. Pro hustotu kostí je klíčový estrogen

Osteoporózou trpí častěji ženy a riziko je obzvlášť vysoké po menopauze. Důvodem je pokles estrogenu. Hustota kostní tkáně se může u těchto žen během pěti let snížit až o dvacet procent. U mužů přichází tento zlom v 65 letech.

2. Příliš alkoholu škodí i kostem

Zdravý životní styl, který zahrnuje nejen pravidelné sportování, žádné cigarety a také střídmý přístup k alkoholu, je pro silné kosti velmi důležitý. Příliš mnoho vypitých drinků způsobí, že se vaší kostře nedostane živin, které tolik potřebuje. Ženám, ale i mužům, kteří to s pitím přehánějí, hrozí řídnutí kostí a jejich častější lámání, nehledě na to, že v opilosti také pravděpodobněji spadnete a přivodíte si nějaký úraz.

3. Muži umírají na zlomeninu pánve častěji

Zlomeniny pánve jsou nejvážnějšími poraněními kostry. Podle Mezinárodní nadace pro osteoporózu zemře každý rok po zlomenině pánve 37 procent takto zraněných mužů, dvakrát více než žen. Mluvíme tedy o mužích nad 65 let, kteří se potýkají s osteoporózou. Řídnutí kostí je ale problém i u mladších mužů, je příčinou zlomenin u jednoho z pěti mužů po padesátce a co se týče pánve, tak v tomto případě stojí za jednou ze tří zlomenin. Při tomto zranění se přitom zhoršuje jak zdraví, tak i kvalita života.

4. Zdravé kosti potřebují nejen vápník

Dospělý člověk potřebuje pro zdravé kosti tisíc miligramů vápníku denně. U žen nad padesát let je to dokonce 1200 miligramů. Jenže kalcium není všechno, důležitý je i hořčík, bílkoviny a vitamin D. Ten zvyšuje vstřebávání vápníku až o padesát procent. Denní příjem vitaminu D by měl být kolem 600 IU, u osob nad 70 let pak 800 IU. Déčko si tělo vyrobí samo, když budete hodně na sluníčku, ale můžete ho i přijmout v jídle (najdete ho třeba v rybím mase, játrech nebo mléku). Současně si dejte pozor na cukr, protože ten narušuje schopnost těla vápník absorbovat.

5. Roli hraje i trávení

I když se vám to může zdát podivné, zdraví vašeho trávicího traktu je zásadní i pro vaše kosti. Obzvlášť velkou roli hrají zánětlivá onemocnění střev, laktózová intolerance a mentální anorexie a bulimie. Chronická onemocnění způsobující řídkou stolici totiž způsobují, že střeva neabsorbují vitaminů a minerálů tolik, kolik kosti potřebují.

6. Léčba pálení žáhy oslabuje kosti

Řídnutí kostí může způsobit i užívání antacid, léků na překyselení. Jde například o prášky a sirupy proti pálení žáhy nebo refluxní poruchu jícnu, při které se žaludeční kyseliny vracejí zpět a pálí vás v krku.

7. Steroidy znamenají lámavé kosti

Užívání léků obsahujících steroidy způsobuje úbytek kostní hmoty. Tyto látky přitom nezobají jen sportovci, kteří chtějí mít velké svaly, ale třeba i pacienti s revma, astmatem, alergiemi, lupusem, Crohnovou chorobou nebo po transplantaci. Pokud je to nezbytné, užívejte jen nejmenší balení těchto léků a snězte je, co nejrychleji to půjde.

8. Po fenobarbitalu řídnou kosti

Fenobarbital užívají nejen pacienti s epilepsií, ale i lidé, kteří bojují s nespavostí a úzkostí. Lék je přitom vysoce návykový a je navíc spjatý s řídnutím kostí, což už bylo dokázáno několika studiemi.

9. Kostní dřeň vyrábí potřebné krvinky

Červené krvinky v krvi nepřežijí dlouho a musí se proto neustále vytvářet nové. To se děje v kostní dřeni – houbovitém středu kostí. Každý den odsud „vyplují“ miliardy nových zralých krvinek, které pak dopravují kyslík k orgánům a dodávají tělu potřebnou energii.

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.