Nepřítel osteoporóza: Dělejte něco dřív, než bude pozdě
Kosti by nám měly vydržet celý život, jenže se na nich bohužel negativně podepisuje nejen přibývající věk, ale i nezdravý způsob života. Postupně tak dochází k celkovému úbytku kostní hmoty, postupnému snižování pevnosti kostí a v důsledku toho k častým zlomeninám.
Trpí i muži
Osteoporózou trpí každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let. Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje i v důsledku prodlužujícího se věku dožití. Ve vyspělých ekonomikách se jedná až o 8 % populace. Onemocnění, pro které je typické řídnutí kostí, postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice, tři čtvrtiny z nich tvoří ženy nad 45 let.
Tichý zloděj kostí
Osteoporóze se také říká „tichý zloděj kostí“ z důvodu její plíživosti. Kosti totiž řídnou velmi pozvolně, často postižený netrpí žádnými symptomy, které by ho dohnaly do ordinace praktického lékaře. Začíná to pobolíváním zad nebo dlouhých kostí, okolí pozoruje, že se dané osobě kulatí záda, pokračuje to potížemi při hlubokém nádechu. Většina lidí ale takovéto potíže příliš neřeší nebo si vezmou volně prodejný lék na bolest. Varovným znakem jsou až zlomeniny, často právě zlomeniny kyčle a obratlů.
Genetika a špatná životospráva
Kromě genetických předpokladů jsou hlavními příčinami osteoporózy nedostatečný příjem vápníku a vitamínu D ve stravě, chybějící pohybová aktivita, kouření nebo nadměrný přísun alkoholu a kofeinu. Při onemocnění dochází k porušení rovnováhy mezi odbouráváním a novotvorbou kosti. „Pravděpodobnost onemocnění roste s věkem a svou úlohu zde hraje genetická dispozice. První příznaky osteoporózy bývají často zavádějící a jsou příčinou oddalování diagnózy a léčby. Často tak dochází k odhalení nemoci až při samotné zlomenině. Pokud se začnou objevovat bolesti zad či dlouhých kostí, problémy s hlubokým nádechem nebo u dotyčného pozorujeme tendenci ke kulatým zádům, je načase vyhledat lékaře,“ vysvětluje Doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory.
Ke zlomenině stačí málo
Nejčastějším důsledkem osteoporózy je zlomenina krčku stehenní kosti. Podle statistik ÚZIS je s tímto onemocněním v České republice každoročně hospitalizováno až 20 tisíc pacientů. Tato forma zlomeniny je typická pro seniorský věk, jen necelých 20 % pacientů se zcela zotaví, naopak zhruba každý pátý na důsledky zranění umírá. Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou i zlomeniny obratlů, kdy se v kostech vytvářejí póry, dochází k opotřebení meziobratlových plotének a tzv. mikrozlomeninám. Poměrně časté jsou také zlomeniny dolní části předloktí, ke kterým dojde bez zjevné příčiny, například při prudkém švihu nebo plácnutí rukou o desku stolu. A tyto zlomeniny pak samozřejmě výrazně zhoršují kvalitu života.
4 fáze řídnutí kostí Foto: iStock
Co pomáhá
Zatímco s genetickými dispozicemi nic nezmůžeme, další prokázané příčiny vzniku osteoporózy padají často plně na naše bedra. Jednou z nich je nedostatečný příjem vápníku a vitamínu D ze stravy. Přitom stačí do jídelníčku zařadit pravidelnou konzumaci potravin bohatých na obě látky. V případě doplnění vápníku je vhodné konzumovat především mléčné výrobky, ale i mák nebo sezam, vitamín D je hojně zastoupen v rybách a mořských plodech. Protože se nám většinou ve stravě nedaří dostat do těla potřebné množství, lze jej doplnit volně prodejnými léčivými přípravky, které zajistí nejen dostatečný přísun vápníku a vitamínu D, ale i dalších minerálů, které hrají důležitou roli v metabolismu kostí (hořčík, zinek, měď, mangan, bor).
Dalšími významnými faktory ovlivňujícími vznik osteoporózy jsou nedostatek pohybu, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu nebo nadužívání léků, především pak ze skupiny kortikoidů. Ideálním pohybem šetřícím pohybový aparát a zároveň fungujícím jako prevence je obyčejná chůze.