23. června 2017 14:00
Martina ČerňanskáHubněte obyčejnou chůzí: Dodržujte následující pravidla a kila půjdou dolů
Mučíme se v posilovnách, běháme a zkoušíme nová a nová cvičení, abychom se dostali do formy a shodili nějaké to kilo. A přitom stačí úplně jednoduchá a člověku přirozená činnost – obyčejná chůze. Chozením lze dokonce i hezky zhubnout!
Pokud budete dodržovat následující pravidla, nejen, že se budete mnohem lépe cítit, ale zlepší se vám fyzická kondice a můžete i pár kilo zhubnout.
Mezi hlavní faktory, které ovlivňují, kolik kalorií při chůzi spálíte jsou vzdálenost, rychlost, váha. Aby byla chůze opravdu efektivní, pořiďte si krokoměr (nebo aplikaci do vašeho chytrého telefonu). Ten za vás bude hlídat, kolik jste toho ušli, jakou rychlostí i kolik kalorií jste spálili. Pokud již nějakou dobu pravidelně chodíte a stále na svém těle nepozorujete žádné změny, řešení je jednoduché – přidejte počet kroků za minutu a na rychlosti.
Kolik toho musíme za den ujít, abychom hubli?
Následující jednoduchý výpočet vám napoví a pomůže vám vytvořit váš vlastní „chodící“ plán. Berte ovšem na vědomí, že každý jsme jiný a hodně záleží na vašem životním stylu, zvycích, práci, stravovacích návycích a také zdravotním stavu.
100 kcal = 2 000 kroků = 1,6 km
1 kg = 140 000 kroků = 7 000 kcal = 112 km
Jak začít?
Pokud jste doposud sportu moc nedali, rozhodně začněte lehkým tempem a krátkou trasou a postupně oboje zvyšujte. Nejdříve prodlužte délku procházek a poté i zvyšte tempo. Co je obzvlášť důležité (jako u všeho) je pravidelnost. Pokud vyrazíte na 10 minutovou procházku jednou týdně, s vaším tělem ani fyzickou kondicí to nic moc neudělá. Snažte se chodit na hodinovou procházku každý den a pokud vám to váš časový rozvrh nedovoluje, choďte alespoň 3 krát týdně. A to kdykoliv – ráno, odpoledne či večer, na tom nezáleží. Důležité je však nechodit dříve než hodinu po jídle.
Dávejte si také pozor na držení těla – choďte vzpřímeně, zapojte ruce a dýchejte zhluboka.
Jak chodit efektivně?
Mějte na paměti, že vaše kroky bývají různě dlouhé. Vyzkoušejte si různá tempa chůze a změřte si, kolik udejte za jednu minutu.
Méně než 70 kroků za minutu
U zdravého člověka nemá toto tempo prakticky žádný efekt. Tato rychlost se doporučuje pro lidi, kteří se zotavují z infarktu nebo jsou po těžké nemoci.
71-90 kroků za minutu (3-4 km/ hod.)
Doporučuje se pro osoby s kardiovaskulárními chorobami.
91 – 110 kroků za minutu (4-5 km/ hod.)
Rychlost, která je ideální pro budování fyzičky a k postupnému hubnutí.
111 – 130 kroků za minutu
Tato rychlost je už poměrně vysoká. I zdraví lidé mají potíže s udržením takového tempa, ale rozhodně by bylo skvělé alespoň část procházky zkusit v této rychlosti.
Tipy, jak postupně prodlužovat vaše procházky a udělat je zajímavějšími
- Zkuste jít pěšky místo jízdy autobusem či tramvají. Popř. ze začátku zkuste vystoupit o jednu zastávku dříve, pak o dvě, o tři…
- Pokud vozíte děti do školy, zkuste to vzít tentokrát pěšky (samozřejmě pokud není škola na druhém konci města;).
- Nejezděte výtahem a nepoužívejte eskalátory nebo po nich vždy jděte.
- Pokud máte psa, máte na půl vyhráno a náskok před ostatními – jednoduše prodlužte pravidelné venčení!
- Vezměte s sebou na procházku kamarádku nebo partnera.
- Poslouchejte hudbu nebo audioknihu.
- Objevujte nová místa a plánujte si trasy dopředu na místa, kde jste nikdy nebyli
Nyní už víte, jak na to, tak s chutí do toho. A dejte nám vědět na email: prima-zeny@iprima.cz, jestli vám cvičení a hubnutí chůzí vyhovuje, či preferujete jinou formu sportu. Budeme rádi za vaše tipy!
Mohlo by vás také zajímat:
autor: Martina Hrušková