Píchá vás při cvičení v boku? Víme, co děláte špatně!
Možná vás pronásleduje jako noční můra už od tělocviku na základní škole. Možná se kvůli němu vyhýbáte běhání a cvičení. Řeč je o píchání v boku. Píchání, podobné spíš bodání ostrým nožem, které je ochromující, nepříjemné a nesnesitelné. Donutí vás zastavit a litovat, že jste vůbec nazuli tenisky.
Nejčastěji bývá píchání v boku spojováno se špatným dýcháním, počátečními běžeckými pokusy i přepáleným startem.
Poznejte, jak to s tím prokletým pícháním ve skutečnosti je a už nikdy mu nedovolte hatit vaše tréninkové pokroky:
Dýcháte mělce
Nádech do plic a do ramen a rychlý, krátký výdech – tak takhle moc daleko nedoběhnete. Samotná bránice, ani za mohutné dopomoci prsních svalů, vaše tempo neutáhne! Dech pošlete tam, kam můžete – do ramen, plic, dolů do bránice, do stran žeber – zkrátka jako byste chtěli s každým nádechem roztrhnout hrudníkem tričko. Běh je aerobní aktivita. To znamená, že je k ní zapotřebí kyslík. Tak ho do sebe dostaňte co nejvíc!
Máte chybné držení těla
Bránice nefunguje jen jako sval dechový, ale také jako sval posturální. Pokud máte nesprávné držení těla během pohybové aktivity, bránice nemůže pracovat tak, jak má, a pak vznikají nepříjemné pocity.
Mezižeberní svaly
Ano, i takové svaly se na našem těle nacházejí. Při běhu nebo jiné aerobní aktivitě je nesmírně důležité právě tyto svaly zapojit a nezapomenout ani na hluboké břišní svaly.
Fixace dutiny břišní
Pokud jste si jistí, že dýcháte správně a za začátečníka se rozhodně nepovažujete, ale i přesto vás píchání pronásleduje, je dost možné, že nemáte dostatečně fixovanou břišní dutinu. Jestliže nejsou vnitřní orgány náležitě podepřeny svalovinou, během cvičení a běhání poskakují. Přetěžováním vaziva, které těžké orgány nese, vznikají bolesti. Rada závěrem – když víte, že jste na tom s hlubokými svaly břicha na štíru, před aktivitou nejezte! Orgány se prokrví a ještě víc ztěžknou.
Druh zátěže
Píchání v boku souvisí se sportem, kterému se věnujete. Nejčastěji trápí běžce, plavce a jezdce na koni! Ušetřeni nejsou ani milovníci aerobiku, basketbalu či cyklistiky.
Kulatá záda
Nahrbená páteř (hyperkyfóza) vyvíjí tlak na horní část páteře a právě tím jsou drážděny břišní nervy. Myslete na vzpřímené držení těla, ať už děláte cokoliv!
Abyste minimalizovali riziko píchání v boku, posilujte hluboké břišní svaly, držte hezky svoje tělo, zhluboka dýchejte, před tréninkem moc nejezte a pohyb vždy přizpůsobujte dechu, ne naopak!
Zdroj: Fithall.cz
Mohlo by vás taky zajímat: