5 vážných nemocí spojených s nedostatkem vitaminu D

„Sluneční“ vitamin podporuje růst kostí a svalů. Naše tělo si ho umí vyrobit samo ze slunečného záření, ale jeho nedostatek může tělo pěkně poškodit.

Vitamin D je pro lidské tělo až extrémně důležitý. Nejenže pomáhá při růstu svalů a kostí, také snižuje krevní tlak a studie ukazují, že zmírňuje bolesti spojené s fibromyalgií (chronická bolest svalů) a zpomaluje rozvoj roztroušené sklerózy. Také nás chrání před viry, proto se o něm velmi často mluví v souvislosti s epidemií koronaviru.

Mezi příznaky nedostatku vitaminu D patří bolest kostí a svalů, zvýšený krevní tlak a deprese. Co je ale horší – to, že vám schází, se projeví i jinak. Je to spojeno s pěti závažnými nemocemi:

1. Demence

Loňská studie zveřejněná v magazínu Neurologie (Neurology) zjistila, že střední až velký nedostatek vitaminu D u starších osob může zdvojnásobit riziko rozvoje různých forem demence, a to včetně Alzheimerovy choroby. Demence obecně zahrnuje zhoršené myšlení, paměť i chování a negativně ovlivňuje každodenní život. Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence.

Zmíněná studie zkoumala více než 1 600 lidí starších 65 let. U těch s nižší hladinou vitaminu D bylo o 53 procent vyšší riziko rozvoje demence. Ti, kdo měli nedostatek vitaminu zásadní, měli toto riziko vyšší dokonce o 125 procent. Co se týče Alzheimerovy choroby, bylo riziko o 70 procent vyšší u těch se středním nedostatkem a o 120 procent vyšší u těch s vyšším nedostatkem vitaminu.

Odborníci si sice nejsou jisti, jak přesně může nedostatek vitaminu D souviset s demencí, ale předpokládají, že vitamin pomáhá čistit určité plaky v mozku. Riziko onemocnění snižuje kromě vitaminu D také zdravá strava, pravidelné cvičení a udržování společenských kontaktů.

2. Rakovina prostaty

Jistě, tahle nemoc se netýká nás žen, ale muži na prevenci většinou moc nemyslí, a tak je na nás, abychom je ohlídaly. Dbejte proto i na potřebnou hladinu vitaminu D svého partnera. Mezi rakovinou prostaty a nedostatkem vitaminu D totiž existuje spojitost, což ukázala studie z roku 2014. Nádor se objevuje převážně u starších mužů, průměrný věk pacienta při diagnóze je 66 let. Jde o nejčastější druh rakoviny u mužů.

3. Erektilní dysfunkce

I toto je problém našich partnerů, ale nás se dotýká víc než dost. Studie ze Žurnálu sexuální medicíny (Journal od Sexual Medicine) zjistila, že muži, kteří se potýkali s vážnou formou erektilní dysfunkce, měli výrazně nižší hladinu vitaminu D. Tento problém je nejčastější sexuální potíží u mužů, jen ve Spojených státech postihuje až 30 milionů mužů. Může souviset i s jinými onemocněními, jako je cukrovka, rakovina prostaty, vysoký krevní tlak… Léčba pak zahrnuje hormonální terapii a změny životního stylu, jako je třeba konec kouření, omezení alkoholu a vyvážená strava.

4. Schizofrenie

Lidé s nedostatkem vitaminu D mají až dvakrát vyšší riziko, že se u nich rozvine schizofrenie. Vědci to dokázali už v devatenácti studiích, takže na tomto tvrzení něco pravdy bude. Schizofrenie, vážné onemocnění mozku, se objevuje nejčastěji mezi 16 a 30 lety a mezi příznaky patří halucinace, nesouvislá řeč, problémy s koncentrací a odcizení od ostatních. Vyléčit schizofrenii nejde, ale je možné alespoň tlumit její symptomy, a to jak léky, tak psychosociální terapií či skupinovou léčbou.

5. Onemocnění srdce

Podle vědců souvisí nedostatek vitaminu D i s několika vážnými onemocněními srdce. Sedmdesáti procentům pacientů, kteří podstoupili koronární angiografii – vyšetření, při kterém se zjišťuje, jak krev proudí tepnami, vitamin D chyběl.

Jak ho doplnit přírodně

Vitamin D je známý jako sluneční vitamin, protože si ho tělo umí při vystavení se slunci samo vytvořit. Můžete si ho ale samozřejmě doplnit i ve stravě – hodně ho je v mléku, sýrech, tučných rybách, jako jsou například tuňák nebo makrela. Do jiných potravin, třeba cereálií, pomerančového džusu, sójových produktů, jogurtů nebo margarinů, se někdy dodává.

Co dobrého s vitamínem D si můžete třeba uvařit:

Podobné články

Podobné články

ana


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.