Zdraví a nemoci

6. března 2016 04:20

Lucie Průchová

Nedostatek vitamínu D může stát za více než polovinou úmrtí ve světě!

Odborníci vydali tisíce studií o pozitivním vlivu vitamínu D na náš organismus. Déčko podle nich pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto většina populace trpí jeho nedostatkem a problém přehlíží.

Podle výzkumu, jenž byl zveřejněný v odborném časopise European Journal of Clinical Nutrition, může nedostatek vitamínu D stát za více než polovinou úmrtí ve světě. Lékaři poukazují, že tento supervitamín totiž ovlivňuje celou řadu závažných nemocí, kterým dokáže předcházet či alespoň snižuje riziko jejich vzniku. Mezi takové patří kardiovaskulární onemocnění i rakovina. Přesto srdeční a cévní příhody jsou příčinnou 44,8 % úmrtí u mužů a 48,7 % u žen Česku[1]. Co se týká rakoviny, tak je každoročně v Česku diagnostikováno přes 80 tisíc nádorů a téměř 30 tisíc lidí[2] na ni zemře. To není ani zdaleka vše. Déčko pomáhá předcházet i roztroušené skleróze a diabetu.

Nedostatek je označován za novodobou epidemii

Trpělivost došla i Světové zdravotnické organizaci, která vydala varování, že svět zachvátila epidemie nedostatku vitamínu D a je potřeba situaci řešit. Jelikož už dávno nestačí se jen slunit a chytat bronz. Vitamín D, neboli sluneční vitamín, sice vzniká s pomocí ultrafialového záření a přeměnou v pokožce, jenže takto se ho v současnosti dostane do organismu jen minimum. Brání tomu nedostatek slunečního svitu i ochranné opalovací krémy, které většina z nás používá, aby se nespálila a předešla rakovině kůže.

Hledá se zdroj supervitamínu

Strava je další možností, na kterou lidé sází. Déčko se nachází v mléku, vaječných žloutcích a rybách. Jenže málokdo těchto potravin konzumuje takové množství, aby to stačilo. Proto je nedostatek vitamínu D v současnosti takový problém.

Odborníci proto vidí řešení v doplňcích stravy, které dokážou bezpečně pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu D. Je však potřeba se mít na pozoru a pečlivě vybírat. Sáhnout můžete například po kanadském Swiss Vitamínu D3-Efekt. U něj stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že máte potřebnou denní dávku zajištěnou.

První známky, že se to týká i vás

Pokud si právě říkáte, že se vás nedostatek vitamínu D netýká, tak se nejspíše pořádně pletete. I banální chřipka totiž může být signálem, že vám tento supervitamín chybí. Není úplně náhoda, že chřipkové epidemie nejvíce řádí na konci zimy, kdy je organismus po zimě vyčerpaný a oslabený. Podle výzkumů nedostatek „déčka“ vede k respiračním onemocněním. Takže až vás postihne infekce dýchacích cest, vzpomeňte si na experty a v lékárně si k přípravkům na kašel a rýmu kupte i déčko.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Zdroj: Zpráva o zdraví obyvatel České republiky 2014 (Ministerstvo zdravotnictví)

[2] Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky 2015

Sdílejte článek
Štítky zdraví rakovina Světová zdravotnická organizace Česko vitamín D organismus Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.