6 rad, jak z obyčejné chůze vytěžit maximum

Jestliže chcete být v dobré kondici a zároveň si udržovat stabilní hmotnost, nebo dokonce něco zhubnout, chůze je správným dopravním prostředkem, který vás do cíle dopraví rychle, jednoduše a bezpečně.

Chůze. Lidská chůze. Tak prostá a obyčejná, a přesto naprosto funkční a dokonalá. Tím, jakým způsobem chodíme, se odlišujeme od ostatních živočichů na naší planetě. Vzpřímený postoj nám dal mnoho výhod, ale také nevýhod.

Zde je několik tipů, které vám pomohou vytěžit z chůze maximum:

1. Stanovte si cíl

10 tisíc kroků denně – to by měl být standard pro každého z nás. Pořiďte si chytré hodinky, stáhněte si do telefonu aplikaci pro měření kroků nebo využijte přímo krokoměr. Monitorujte vaši denní aktivitu a snažte se ji mírně navyšovat. Vsadit se s někým blízkým, kdo ujde za daný časový úsek víc, by mohlo být dobrou motivací.

2. Hledejte možnosti

Kam můžete jít pěšky, tam jděte pěšky. Největším nepřítelem vašeho zdraví i případných redukčních pokroků je lenost. Nevyhýbejte se chození, naopak vyhledávejte příležitosti pro navyšování uražených kilometrů.

3. Choďte vnímavě

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak chodíte? Krčíte obě kolena stejně? Mácháte stejně rukama? Co dělá při chůzi vaše břicho? Kde máte ramena? Jak kladete chodidla na zem? Zkuste techniku tzv. mindful walking. Jděte vnímavě, všímavě, s plnou pozorností zaměřenou na tady a teď. Vnímejte každý aspekt chůze. Taková vnímavá chůze je perfektním nástrojem pro zmírnění každodenního stresu i způsobem, jak si lépe uvědomovat vlastní tělo.

4. Narovnejte se

Správné držení těla je u chůze naprostý základ, ale spousta z nás chodí jednoduše špatně – vysunutá brada, kulatá ramena, vystrčený pupík, povolené břicho, přetížená bedra. Poznáváte se? Tak to rychle napravte – při chůzi myslete na správné držení těla s jemně zasunutou bradou, aktivními lopatkami a páteří, která vede až do nebe.

5. Zapojte „core

Při chůzi jsou strašně důležité břišní svaly. Jedině správně zapojené svaly břicha zajistí oporu pro bedra, takže ta nebudou pak bolet ani při delší chůzi nebo postávání. Při každém výdechu během chůze zkuste pupík vtáhnout o kousek blíž k páteři a současně vytáhněte pánevní dno směrem vzhůru.

6. Bosé nohy

Pokud můžete, choďte bosky, nebo si aspoň pořiďte „bosé“ boty s ultratenkou podrážkou. Choďte terénem, nikoliv po asfaltové silnici nebo obchodním centru – tam chodidla příliš stimulována nebudou, spíš naopak. Chůze začíná od chodidel, kde je nespočet nervových zakončení a drobných svalů. Jejich zapojením nabude vaše chůze zcela jiných dimenzí. Důležité také je našlapovat na chodidla správně, to znamená rovnoměrně rozkládat váhu mezi tři opěrné body chodidla (pata, body pod malíkem, bod pod palcem).

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.