zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví
Autor: thinkstock.com "Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví
cernanm , Vydáno: 11.09.2016
Módní vlna barefootové obuvi, tedy tzv. bosého obouvání, již dorazila i do Česka. Odborníci však varují uživatele, že pokud ji neužívají pouze v přírodním terénu, hrozí jim vážné zdravotní komplikace. Noha totiž není stavěná na pohyb na tvrdém povrchu.

reklama

Tato obuv přitom spočívá v tom, že podešev je ultratenká, aby vznikl dojem chození "naboso". Podle tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasty Mayerové si uživatel může poškodit nejen chodidlo, ale celý opěrný systém, tedy kolena, kyčle a páteř.

Barefootová obuv vznikla původně v USA pro chůzi a běh v přírodním terénu. "Pouze tam je dobré ji používat. Nikoliv však na tvrdých městských površích," řekla Mayerová. V Česku jde o módu posledních zhruba dvou let, kdy se objevují lidé, kteří ji nosí místo klasické obuvi. Výrobci ji často představují jako obuv, která dovolí noze chovat se přirozeně.

"Bosá obuv" může vážně poškodit vaše zdraví 2 Foto:

"Obracejí se na nás prodejci, že jim chodí zákazníci a chtějí ji. Výrobci váhají, zda vyrábět, či nikoliv. Je to technologicky mnohem snazší. Přitom kvůli tomu, že je to móda, stojí bota dvakrát více než klasické sandály," uvedla Mayerová.

Obuvnická asociace však po konzultacích s ortopedy a Českou pediatrickou společností tuto obuv zásadně na tvrdé povrchy nedoporučuje. Nebezpečí na tvrdých površích podle ní vyplývá z charakteru chůze. Zatímco bosý člověk našlapuje více na špičku a nohou ohmatává terén, v botě dopadá na patu, a to včetně barefootů. "Tyto boty nedokážou tlumit nášlapné síly, které při chůzi vznikají. Tomu se přizpůsobují výrobci tím, že se snaží dělat boty tak, aby tyto síly maximálně tlumily. Jde i o obuv pro sport, při němž je noha extrémně zatěžovaná. Vnitřek boty se snaží simulovat měkčí přírodní povrchy," popsala Mayerová.

Zmínila, že v USA už někteří nepoučení lidé vyhráli soudní spor o odškodné. Barefootová obuv jim totiž poškodila zdraví, protože ji používali nevhodně. "I z českých ordinací máme zprávy, že lidé po ročním nošení přicházejí s těžkými zdravotními problémy," doplnila Mayerová.

zdroj: čtk/ Zdeněk Meitner mha

reklama

Související témata: barefoot , barefootová obuv , bosá obuv , přirozená chůze

reklama

Přečtěte si také

reklama