Nespavost: Jak se jí zbavit?
Pokud jste zase celou minulou noc počítali ovečky a ani oka nezamhouřili, možná je na čase začít se svou nespavostí něco dělat. Než navštívíte odborníka a necháte se zavřít do spánkové laboratoře, zkuste něco jednoduššího.
Pozor na prášky
Obecně lze říci, že problém nespavosti lze řešit dvěma cestami – pomocí farmakoterapie a nefarmakologicky. Je však důležité uvědomit si, že léky by měly být užity pouze tehdy, je-li příčinná léčba neúspěšná nebo nefarmakologická opatření nepřinesla dostatečný efekt.
V žádném případě by pacienti neměli tzv. prášky na spaní brát pokaždé, když mají problémy s usínáním. Když je například příčinou nespavosti bolest, nemá smysl řešit problém pomocí hypnotik. Ta sice mohou nastartovat spánek, ale pravou příčinu problémů neodstraní. Hypnotika dokonce mohou celou situaci zhoršit, a to především tehdy, stane-li se na nich člověk trpící nespavostí závislý.
Jednoduché triky
Pokud nemůžete spát, nic nezkazíte tím, pokud přijmete za svá jednoduchá pravidla. Snažte se chodit spát ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Vždy před spaním vyvětrejte, na okna si pořiďte závěsy nebo žaluzie, které nepropouštějí světlo. Jde-li zvenku nebo od sousedů hluk, pořiďte si ušní ucpávky. Využívejte ložnici pouze ke spaní, z postele se nedívejte na televizi a nejezte v ní.
Každý den předtím, než se odeberete do postele, si dopřejte horkou vanu, hrnek teplého mléka nebo meduňkového čaje nebo si přečtěte několik stran v knize. Zkrátka, dělejte stejné věci a nechte své tělo, aby si tyto rutinní aktivity spojilo se spánkem. Snažte se minimalizovat stres ve svém životě. Hodně sportujte, vyčleňte dostatek prostoru ve svém životě sexu.
Přestaňte myslet (na problémy) a přemítat
Lidé, kteří mají problém s usínáním, velice často hovoří o tom, že ve chvíli, kdy ulehnou do postele, nemohou přestat myslet na nejrůznější problémy a přimět svůj mozek odpočívat. Přichází přemýšlení, jak by věci byly dopadly, kdybychom udělali to či ono či řekli něco jiného. Psychologové tento stav mysli nazývají ruminace, básníci ho označují jako melancholické přemítání.
Přitom existuje několik způsobu, jak se přemítání vyhnout nebo ho zastavit včas. Stačí myšlenky takzvaně zpomalit a naučit se všechno, co vám přijde na mysl, vnímat pomalým, líným, ospalým způsobem. Pokud už k přemítání dojde, je nutné říci stop, použít svou mentální sílu a začít cíleně přemýšlet o něčem jiném. Účinnou technikou proti přemítání je i meditace.
Dalším způsobem, jak odvést pozornost vašeho mozku od myšlenek a přemítání, je počítání – nejlépe čísel a nikoliv od nuly, ale například od tisíce dolů. Takovéto počítání vás pravděpodobně zaměstná natolik, že nebudete mít čas myslet na nic jiného. Zkusit můžete také poslech audioknih. Před spaním se tak místo vlastních problémů budete soustředit na vyprávěný příběh.
Zbavte se stresu a negativních myšlenek
Nepropadejte panice, pokud neusnete ihned. Nestresujte se a nemyslete na to, co jste během dne nestihli a co možná nestihnete ani zítra, protože na to budete příliš unavení. Jakmile totiž začnete přemýšlet nad tím, že už je jedna hodina ráno a vy stále nespíte, akorát se tím vystresujete, usínání si ještě víc zkomplikujete a možná si dokonce i vypěstujete tzv. naučenou nespavost.
Léčba nespavosti jako nezbytnost
Léčba nespavosti by se vždy měla odvíjet od její příčiny. Dříve, než si tedy v lékárně nakoupíte zásobu volně prodejných prášků na spaní, zkuste se zamyslet nad tím, proč v noci špatně spíte. Pokud na to sami nedokážete přijít nebo se vám nepodaří nespavosti zbavit dřív, než vám ze života udělá peklo, vyhledejte pomoc odborníka. Nespavost není maličkost, ale skutečný problém.
Aleš Kalina
Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.
Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.