Bolí vás klouby? 6 rad, jak je pohybem dát zase do pořádku
Bolest klubů a páteře - to je hymna dnešní doby. Skoro každý, koho se zeptáte, vám potvrdí, že ho trápí bolesti zad, bolesti kolenních kloubů, kyčlí, zápěstí a kdo ví čeho ještě. Bolesti zad a kloubů se staly jakousi normou - ten, koho nic nebolí, je vlastně tak trochu divný.
Jen v zanedbatelném procentu je za bolesti kloubů zodpovědná nějaká choroba - artróza, artritida či osteoporóza. Ten zbytek mají na svědomí vlastně také „nemoci“ - nadváha, sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nevhodný pohyb, lenost a nevědomost.
Bolest kloubů není radno podceňovat už z toho důvodu, že je budeme pravděpodobně ještě potřebovat. Spoléhat se ale na doporučení lékařů nebo na doplňky stravy je krátkozraké a neúčinné. Tím, kdo vás může vašich bolavých kloubů zbavit, jste vy sami. Stačí hodně se hýbat a hýbat se zdravě!
Zde je několik tipů, jak zprovoznit vaše klouby a předejít dalším bolestem:
Zahřívejte
Před jakoukoliv pohybovou aktivitou svoje klouby důkladně rozehřejte. Uvolníte tím šlachy kolem kloubů a rozproudíte kloubní maz. Tak, jako nejde natáhnout studenou žvýkačku, tak nejde ani hýbat ztuhlým kloubem. V udržení tepla vám pomůže vhodně zvolené oblečení!
Mobilizujte
Že zvednete paži nad hlavu, ale dál dozadu to nejde? Ano, nejde to, protože to neděláte. Naučte se znovu používat svoje klouby tak, jak jsou k tomu stvořené. Seďte v tureckém sedu, seďte si na patách, viste, dřepte, protahujte, mobilizujte.
Dělejte dřep
Při dělání dřepu bolí kolena téměř každého. Ta ale nebolí z dělání dřepu ale z toho, že ho neděláte. Jednu dobu se tradovalo, že bychom hluboký dřep neměli vůbec provádět, protože to ničí naše kolena. Příroda ale kolenům dala schopnost ohýbat se (jen se podívejte na malé děti!), tak je logické, že tento pohyb nikomu nemůže uškodit. Pokud vás bolí kolena, nejlepším lékem je postupný nácvik dřepu!
Odpružte se
Pokud víte, že budete sportovat na tvrdém terénu (běhat na asfaltu, skákat po prkenné podlaze), obujte si boty s odpruženou podrážkou. Ta při doskocích pohltí náraz a ochrání tím páteř, kolena, kyčle i kotníky.
Vyzujte se
Vzdát se pohodlí odpružených tenisek a prozkoumat půdu bosým chodidlem je velice přínosné. Když budete chodit, běhat a cvičit jen v pevných, odpružených nebo kotníky zpevňujících botách, pomalu ochabnou svaly na chodidle i kolem kotníků. Chodidla a kotníky jsou základem všeho - vzpřímeného postoje, stability, ladnosti při chůzi a pohybu i síly. „Zouvejte“ se však postupně - pokud je vaše klenba zvyklá na nepřetržitou oporu, musí si bosou chůzí pomalu vybudovat svaly, které ji budou podpírat místo bot.
Posilujte
Silovým tréninkem posílíte svaly kolem kloubů a tím jim poskytnete oporu, kterou potřebují. Zvedejte činky, dělejte kliky, posilujte břicho - zkrátka svoje svaly i klouby využívejte k tomu, k čemu by měly sloužit.
Zdroj: Fithall.cz
Mohlo by vás taky zajímat: