Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Bolavá záda: Které sporty jsou vhodné a kterých se vyvarovat?

Pečlivě si promyslete, jakému druhu sportu se budete věnovat. Ne všechny aktivity jsou pro problémy s páteří vhodné.
Vydáno: 09.04.2014
Před cvičením se pořádně protáhněte
Autor: thinkstock.com Před cvičením se pořádně protáhněte
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sport zlepšuje fyzickou kondici, posiluje svalstvo, působí proti stresu a udržuje linii. Může ale i způsobit zranění, přetížit organismus a nepříznivě ovlivnit tělo jednostranným zatížením. Aktivity, při kterých je časté ohnuté držení těla, prohnutý kříž nebo náhlá otáčení, působí škodlivě na páteř a mohou vést po čase k bolestem zad a potížím s páteří.

Aktivity, které páteř nezatěžují

 

Plavání – je doporučováno pacientům s onemocněním zad. Plavání podporuje vytrvalost, posiluje svalstvo a uvolňuje klouby a meziobratlové ploténky. Důležitý je však styl plavání – prsa nebo delfín mohou nadměrně zatěžovat krční páteř. Nejideálnější je plavání na znak.

Běh na lyžích – je ideální pro ty, kteří se nechtějí navzdory problémům se zády vzdát zimních sportů.

Jogging – vždy je však důležitá správná obuv a výběr vhodného terénu. Příliš tvrdý nebo nerovný terén může vést k poškození páteře.

Posilování – individuálně vypracovaný cvičební program může pomoci posilnit ochablé svalstvo trupu. Pokud však již máte problémy s páteří, měli byste vždy začít cvičit až po poradě s lékařem či fyzioterapeutem.

Jízda na koni – nemusí být zátěží pro vaše záda, pokud máte dobrou kondici, pevné svalstvo a na koni to umíte. Pokud byste však chtěli jezdit pouze příležitostně a nejste pevní v sedle, mohli byste svým zádům ještě více uškodit.

Jóga vám protáhne tělo

VIDEOLEKCE: Jóga pro stimulaci lymfy! Začněte v pozici mrtvoly

Aktivity, které páteř zatěžují

Tenis – jde o jednostranné zatížení a zejména rotace celého trupu při úderu je pro záda velkou zátěží. Pouze profesionálové mají za léta tréninku nacvičení úderové techniky, které minimalizují poškození zad. Tenis není proto vhodným sportem pro lidi trpící bolestmi zad.

Sjezd na lyžích – rotace páteře při slalomu či otřesy při jízdě přes muldy na sjezdovce jsou nebezpečné pro lidi s onemocněním páteře, neboť lyžují jen příležitostně a nemají dostatečnou fyzickou kondici, což zvyšuje riziko různých zranění, včetně poranění páteře.

 Zdroj: Fithall.cz

Silné paže!

VIDEOLEKCE: Cviky pro paže bez celulitidy a sádlíčka


Reklama