Horká versus studená káva: Která z nich je zdravější?
Pokud patříte mezi fanoušky kávy a nepijete striktně jenom latte nebo espresso, nejspíše se shodneme na tom, že se naše chuťové preference mění společně s ročním obdobím. V zimě jsou dny kratší a chladnější, proto raději sáhneme po horké kávě klidně i s nějakou příchutí. Pokud bychom ale srovnali kávu připravovanou zatepla a zastudena, v čem se liší z hlediska zdraví?
V jedné z nejnovějších studií, publikované v časopise Scientific Reports, výzkumníci z Univerzity Thomase Jeffersona ve Philadelphii srovnávali kyselost a antioxidační aktivitu kávy připravené zatepla a zastudena (takzvané cold brew), tedy takovou, která nikdy nepřišla do kontaktu s horkou vodou. Možná ji ještě neznáte, ale pomalu se i u nás stává hitem. Připravuje se úplně jinak, než klasická káva, protože se louhuje přibližně 20 hodin ve studené vodě a díky tomu získá jiný chemický a chuťový profil. Její milovníci přísahají, že je oproti klasické kávě chuťově mnohem lepší. Lahodná, sladší, chutí lehce připomínající čokoládu. A údajně má i nižší aciditu, tedy kyselost.
Prospěšné antioxidanty
Jaká je dobrá zpráva pro příznivce horké alternativy tohoto oblíbeného nápoje? Že má vyšší úroveň antioxidační aktivity. A jak nejspíš už víte, antioxidanty představují mnoho zdravotních benefitů, včetně sníženého rizika vzniku srdečních chorob, cukrovky a také předčasného úmrtí.
Předpokladem těchto přínosů kávy je samozřejmě skutečnost, že neexistují žádné zdravotní důvody, proč byste kávu pít nemohli, například vysoký krevní tlak. Nicméně přestože jste naprosto v pořádku, i v tomto případě platí: všeho s mírou.
Jestliže tedy toužíte využít antioxidanty obsažené v kávě, pijte ji raději horkou, protože má vyšší antioxidační kapacitu než káva připravovaná zastudena (cold brew). Přesto je třeba ještě dodat, že je nutné udělat i další výzkumy, aby se lépe porozumělo všem možným rozdílům zdravotních účinků kávy s ohledem na teplotu při její přípravě a délku vaření.
Výzkumníci také zjistili, že kyselost zatepla i zastudena připravované kávy byla velmi podobná, což bylo poměrně překvapivé. Káva připravovaná zastudena (col dbrew) se totiž obecně považovala za méně kyselou, a tedy šetrnější k žaludku. Nicméně všechny vzorky káv, které studie zkoumala, měly pH v rozmezí od 4,85 až 5,13. To tedy rozhodně není nijak zásadní rozdíl. Proto nemusíte mít obavy, že budete mít kvůli horké kávě žaludeční obtíže. Zastudena připravená alternativa má na váš žaludek podobné účinky.
I cold brew má své benefity
Máte-li raději studenou variantu kávy (cold brew), nemějte obavy, že byste se jejím pitím ochudili o prospěšné látky. I takto připravený nápoj obsahuje antioxidanty, polyfenoly (s podobným účinkem jako antioxidanty) a další minerály nezbytné pro náš organismus. A jaký další benefit může mít tento drink? Mnoho lidí ho pije na chuť. To znamená, že dostatečně uspokojí vaše chuťové pohárky a nebudete mít pokušení doplnit ho kaloriemi ve formě smetany, mléka nebo cukru.
-šp-