zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ničí vás i letos jarní alergie? Zatočte s nimi nejen pomocí léků!

Ne každý se těší, až zase na jaře rozkvetou stromy....
Autor: Thinkstock Ne každý se těší, až zase na jaře rozkvetou stromy....
anna kopečková , Vydáno: 10.04.2016
Jarní příroda dokáže člověku dodat spoustu energie, na druhou stranu jde o období, které ztěžuje život alergikům – a tím je v Česku podle statistik každý pátý člověk. Jaké jsou nejčastější jarní alergie a jak se dají jejich projevy co nejvíce zmírnit?

reklama

Jestliže vás během jarních dnů začaly svědit oči, neustále máte kolem sebe hromady kapesníků, patříte s velkou pravděpodobností mezi alergiky, kteří každý rok bojují s pylovými alergeny. Ty se začínají v přírodě vyskytovat už v březnu, kdy na naše organismy začínají útočit pyly některých dřevin.

Silné projevy pylové alergie, často nazývané senná rýma, se dají potlačit léky. Přesto ale většina postižených používá i volně dostupné prostředky, aby dosáhli maximálního účinku a ulevili si tak od nepříjemných příznaků, jako jsou svědění a pálení očí, kýchání a ucpaný nos. „Důležité pro alergika je uvolnit dýchací cesty, k čemuž mohou pomoci nosní spreje. Účinné látky v nich zklidňují sliznici, která je podrážděná imunitní reakcí organismu, a umožňují lépe dýchat,“ říká Mgr. Markéta Lopourová z internetového obchodu Lékárna.cz.

Pokud se rozkýcháte vždycky, když vyjdete na sluníčko, měli byste navštívit alergologa

Nezhoršujete náhodou své alergie?

 

Není sprej jako sprej

Nosních sprejů je na trhu velké množství. Ty, které obsahují mořskou vodu, jsou vhodné spíše při lehčích potížích a pro preventivní proplachování nosu. Klasické léčivé nosní spreje účinně snižují otok v nose, čímž odstraňují pocit ucpaného nosu. Dají se používat při infekční i alergické rýmě, ale samotnou alergickou reakci nepotlačují. Alergici by proto měli volit mezi nosními spreji, které jsou přímo zaměřené na potlačení alergické reakce.

Protože téměř každého druhého alergika trápí nadměrné slzení očí, otoky a zarudlé bulvy, je třeba zmírnit i tyto příznaky. „V těchto případech se dobře osvědčují spreje, které oči hydratují a zklidňují nežádoucí projevy alergií,“ uvádí dále Mgr. Lopourová z Lékárna.cz.

Oblíbená jsou mezi alergiky také volně prodejná antihistaminika, která se doporučují užívat hned ze začátku prvních příznaků alergií. Na trhu jsou dnes už přípravky, které navíc nevyvolávají extrémní ospalost a alergika tak neomezují v běžných činnostech.

3 tipy z lékárny:

261687 CLARITINE 30X10MG Tablety_00000 Foto:

 

Tlumí příznaky spojené s alergickou rýmou (např. sennou rýmou), jako jsou kýchání, rýma, pálení a svědění nosu a očí. Také pomáhá zmírnit příznaky chronické kopřivky (svědění, zarudnutí a počet a rozsah kopřivkových pupenů), u níž není známa příčina.

  

 

                   

299506 ZYRTEC 90X10MG Potahované tablety_00000 Foto:  

 

 

Používá se ke zmírnění nosních a očních příznaků sezonní a celoroční alergické rýmy, zmírnění příznaků kopřivky.

 

 

 

176534 Foto:

 

 

Používá k rychlému a dlouhodobému zmírnění nosních obtíží, např. kýchání, rýmy, svědění nosu, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky.

                                                                                                                  

Pozor na první paprsky

Přestože se po dlouhém období bez slunce může zdát, že jsou jarní paprsky slabé a pořádně se chránit proti sluníčku stačí v létě, je to omyl. Už první jarní sluneční záření může být natolik silné, že se jedincům s citlivou pokožkou vytvoří na kůži vyrážka. Nejvíc postižená místa bývají na obličeji a na hrudníku. „Nebezpečí jarního slunečního záření spočívá v tom, že jej lidé často velmi podceňují. Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Snadno může dojít ke vzniku spálenin, zbytečnému stárnutí kůže, nebo dokonce ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže,” upozorňuje dermatoložka MUDr. Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.

Při pobytu na jarním slunci by tedy měli lidé používat jak pokrývky hlavy nebo sluneční brýle, tak samozřejmě krémy s ochranným faktorem. Pokud už k reakci pokožky po vystavení slunci došlo, je vhodné ji ošetřit například panthenolem nebo přípravky, které mají hydratační a zklidňující efekt.

 

Regenerovat dekolt se dá účinně i formou mezoterapie, při níž se do místa mikroinjekcemi aplikují speciální léčivé roztoky s vysokou koncentrací vitaminů, aminokyselin a koenzymů. „Výživné látky se dostávají do hlubších vrstev kůže a tu pak hydratují zevnitř,“ vysvětluje MUDr. Reisingerová.

Zmírnit alergie pomůže detox i vhodný jídelníček

Uvažujete o jarní očistě těla a máte naplánovaný detox? Dobře děláte, plánovaný a odborně vedený detox dokáže z těla dostat látky, které se v něm nahromadily vlivem nezdravého a chaotického životního stylu. „V dnešní době se do našeho těla dostávají tzv. anorganické toxiny. Ty zásadně ovlivňují biochemické pochody metabolismu a imunity. Objevují se problémy, jako jsou alergie, ekzémy, astma a mnohé jiné,“ upozorňuje Lukáš Bulín, terapeut centra Tělo a duše Koldín. Kombinace cílené a důsledné detoxikace pomáhá vylučovat uvolněné toxiny, likvidovat patogenní ložiska a odstraňovat energetické a psychické blokády v těle.

 

Předejít silným projevům jarních alergií se dá i vhodnou skladbou vašeho každodenního jídelníčku. „Důležité je u alergiků hlavně posílit imunitu. Zvýšeným přísunem potravin obsahující antioxidanty, vitaminy, minerály a stopové prvky pomáháme posílit obranyschopnost organismu a díky tomu dokáže tělo lépe bojovat s projevy alergie,“ uvádí Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It’s my life! Doporučuje se zvýšit konzumaci zeleniny a ovoce, například citrusů, šípků, ořechů nebo jarní cibulky, která dobře funguje jako antihistaminikum, tedy lék na alergii.

8 míst, kde na vás doma číhá nepříjemná alergie

Váš domov by měl být oázou klidu a míru. Skutečnost je ale taková, že právě tady může být příčina vašeho trápení. Tedy pokud trpíte na alergii.

Okna

Pozor na okna

Nesprávně utěsněná okna mohou vesele propouštět pyly zvenčí. Kolem oken se také velice ráda usazuje plíseň, jejíž spóry jsou vysoce dráždivé i pro jinak nealergického člověka.

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama