zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oční alergie může propuknout kdykoli. Co dělat, když se objeví?

Oční alergie může propuknout kdykoli. Co dělat, když se objeví?
Autor: iStock Oční alergie může propuknout kdykoli. Co dělat, když se objeví?
Svědění, kýchání, slzy – nepříjemné, obtěžující příznaky alergie zná dnes zhruba každý třetí Čech. A ani ti, kteří se chlubí „hroší kůží“, nemají vyhráno. Na jakýkoliv dříve nevinný alergen může nečekaně odpovědět každý. Člověk může totiž začít být alergický kdykoli v průběhu života, a proto často první příznaky podceňujeme. Otálet s návštěvou lékaře se ale nemusí vyplatit.

reklama

Jaro, pro mnohé nejkrásnější období roku, představuje pro alergiky ze zdravotního hlediska vysoce „zátěžové období“. Stačí vyjet na kole užívat si sluníčko a voňavý vzduch, vyrazit do rozkvétající přírody na procházku a místo kochání se půvabnou krajinou nám tečou slzy.

„U sezonní alergické rýmy trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže. Přítomnost očních příznaků má negativní vliv na kvalitu života a společně s nosními příznaky zhoršuje kvalitu spánku, schopnost vykonávání pracovních aktivit a zvyšuje počet dnů na nemocenské. Bylo prokázáno, že nazální kortikosteroidy dokážou potlačit kromě nosních příznaků i oční příznak " říká alergoložka MUDr. Irena Krčmová, CSc., z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.

„Oční alergie, neboli alergická konjunktivitida (zánět spojivek), je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědit, pálit nebo otékat,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.

Vyplachujte a sprchujte se

První a základní léčebný krok je v případě jakékoliv alergie zamezení kontaktu s alergenem. Bohužel vyhnout se téměř neviditelným pylům v ovzduší je těžší než vyřadit z jídelníčku plody moře nebo vyhodit iritující krém či jinou kosmetiku, která způsobuje alergickou reakci. „V době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, doporučuji co nejméně vycházet ven,“ radí doktorka Jerhotová. „Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout. Ideální je celková sprcha a výměna oblečení. V autě bychom neměli šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.“

Pomůžou čajové sáčky i bylinky

Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Babský recept je přikládat použité vychladlé čajové sáčky. Problémy očí pomáhají řešit také výplachy a obklady s odvary z bylinek, jako jsou například světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník. Rozhodně si svědící oči nemněte! Pálení a řezání se tím naopak může zhoršit. Třením se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek.

Pozor na samoléčbu!

Samoléčbu oční alergie však obecně nelze doporučit. Pokud si ji diagnostikujete sami a bez receptu si koupíte volně prodejný lék, potíže vás budou pravděpodobně trápit déle a navíc se vystavujete se zbytečnému zdravotnímu riziku. Jestliže problémy se zrakem přetrvávají déle než tři dny, raději navštivte očního lékaře. Ten nejen provede nutná oční a alergologická vyšetření, ale především zahájí rychlou léčbu akutních příznaků. Oční kapky nebo tablety s antihistaminiky obvykle zapůsobí téměř okamžitě. Dlouhodobě neléčená oční alergie naopak může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku.

-jk-

reklama

Související témata: oční alergie , oči , alergie , svědění očí , dýchání

reklama

Přečtěte si také

reklama