Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zánětem spojivek?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy se zánětem spojivek?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Spojivka je slizniční blána, která přechází na oční kouli a kryje zpředu bělimu, až po okraj rohovky. Tento prostor mezi spojivkou očních víček a bělimou se nazývá spojivkový vak. Záněty spojivek můžeme rozdělit na hyperakutní (kdy se příznaky onemocnění vyvíjejí během několika málo hodin po setkání s infekcí), dále akutní (příznaky se vyvinou obvykle během několika hodin až dnů, během týdne dochází k postižení druhého oka a netrvá déle než 4 týdny) a v neposlední řadě chronické, trvající déle než čtyři týdny. Podle původce se také dělí na infekční, jejichž původci jsou bakterie, viry, paraziti, plísně, a neinfekční, které vznikají z trvalého dráždění – například v souvislosti s alergiemi, případně s chorobami celého organismu.
Jaké jsou duševní příčiny potíží se zánětem spojivek?
Zánět spojivek je známkou naší zlosti a frustrace z toho, na co se v životě koukáme, co vidíme. Pokud pláčeme, tak očišťujeme své nitro. Pláčem oči vyčistíme. Pokud cítíme bolest, když se na něco díváme, a nechceme se na to dívat, přichází zánět. Něco se nám v oblasti našich blízkých, rodiny, v práci nebo u přátel nelíbí a nechceme to už vidět. Máme zlost, že se na to, co se děje, musíme dívat. My sami však danou situaci nedokážeme změnit.
Položte si následující otázky:
Na co se nechci dívat? Co je pro mne bolestivé? Trestám sám/a sebe? Proč se na sebe zlobím?
Zánětem spojivek často trpí nejvíce malé děti ve školkách a školách. Je možné, že se některé z nich nechtějí dívat na to, co se děje mezi jejich rodiči, prarodiči, nebo sourozenci. Může však jít i o možné šikanování ve školce (škole), nebo se jen nechtějí podílet na hrách ve školce, a tak se zlobí. Nechtějí se na to dívat. Pak přichází zánět spojivek.
Jak k nám problémy se zánětem spojivek promlouvají?
Zánětem spojivek.
Jak si vyléčit problémy se zánětem spojivek?
Léčbou zánětu se vyplavuje i bol, který jsme prožívali a na který jsme se museli dívat. Pokud máme velké ego a zlobíme se, může být průběh zánětu podstatně horší. Zánět upozorňuje na vnitřní boj uvnitř člověka. Přijměte věci tak, jak jsou, a pokuste se s tím vyrovnat a odpustit. Zloba vám přináší pouze bolest a zdlouhavé léčení.
Na fyzické úrovni je důležité dodržovat hygienu a mýt si ruce. Pokud si saháme do očí, aby se infekce dále nešířila. Oči chráníme brýlemi, aby nám neslzely. Na virové záněty pomáhají studené zábaly. Občas oči zavřeme, anebo se díváme na neutrální pozadí. Na výplachy je dobrá mírně chlazená borová voda. Neměly by se používat kontaktní čočky a je důležité vyhnout se líčení. Oči se mohou vykapávat kapkami do očí. Doporučuje se vyhnout se příliš vlhkému nebo naopak suchému prostředí, větru a zakouřeným místnostem. Nezatěžovat oči prací na počítači a koukáním na televizi. Chránit oči před nadměrným osvícením.
Afirmace pro léčbu: „Dívám se kolem sebe očima lásky. Vše je řešitelné a já to vidím. Vidím svobodu a lásku.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie
Save
Save