Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Pozor na záněty! Mohou skončit vážnou nemocí

To, že chronické záněty vyvolávají nebo jsou spolupůvodci řady vážných nemocí od cukrovky přes infarkt až po vznik rakoviny, moc lidí neví...
Vydáno: 03.11.2015
Stále se vracející bolest v krku nebo rýma značí, že něco není v pořádku
Autor: Thinkstock Stále se vracející bolest v krku nebo rýma značí, že něco není v pořádku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kromě chronických zánětů existují i záněty akutní, které jsou naopak pro tělo spíše přínosné. Spustí totiž reakci imunitního systému na faktory, které mohou poškodit zdraví. Jde o jakýsi život zachraňující proces, který třeba reaguje na bakteriální infekci a podobně.

Problém nastává ve chvíli, kdy zánět přetrvává v organismu týdny, měsíce, ale i roky. Tím už pochopitelně vyvolává řadu potíží, které si nemusíme se zánětem vůbec dávat do souvislosti.

Dásně a infarkt

Třeba nedostatek spánku. Hodně lidí je vytíženo, přes týden málo spí a myslí si, že to o víkendu dohoní. To je omyl, tělo nerozlišuje volné dny a vyžaduje pravidelný každodenní režim. Navíc působí i zatím neznámé faktory. „Vědci dokázali, že krvácivý zánět dásní je rizikovým faktorem infarktu, i když nemají nic společného. Proč, to zatím vědci nevědí," říká doktor David Frej, který se léčbou zánětů zabývá.

Je prokázané, že infarkt a mrtvice jsou důsledkem chronického zánětu, ne zvýšeného cholesterolu, jak se tvrdilo. K němu přispívá i to, že přijímáme spoustu chemikálií – v zelenině plné pesticidů, různých druzích pečiva, mléčných výrobků... „Příčinou infarktu může být i mononukleóza, borelióza, různé druhy parazitů, toxické kovy, škodliviny v ovzduší ať už z aut, či továren," varuje MUDr. Frej.

Typický příznak infarktu - bolest na hrudi většina žen při srdečním záchvatu vůbec nepociťuje

Infarkt: Proč na něj ženy umírají častěji, než muži?

 

Otrávené tukové buňky

Že obezita škodí, ví každý. Méně už je známé to, že tukové buňky vylučují do těla látky, které v něm udržují neustálý chronický zánět! Roli hraje i slabá imunita, alergie, astma, špatná střevní mikroflóra, která se vyznačuje hlavně problémy se stolicí.

Navíc, když denně používáme kosmetické a čisticí prostředky, jsme vystaveni dvěma až třem stovkám druhů chemikálií vyvolávajících zánětlivé reakce!

 

Léčba jídlem

Každý, koho trápí často virózy, bolesti v krku, nachlazení, rýma, má logicky problém s imunitním systémem. A když to neřeší, hrozí vážnější nemoc.

Pokud chce být člověk fit, měl by se začít zajímat o své zdraví a přestat věřit tomu, co slyší nebo vidí v reklamách. Místo toho je lepší dívat se, jak lidé žijí tam, kde se dožívají ve zdraví vysokého věku – třeba ve Středomoří. Jedí hodně ryb, používají olivový olej, pijí červené víno. „Maso si dávají spíš střídmě a bílé, dají si opravdu čerstvou zeleninu, nehltají, nespěchají. Už otec lékařství Hippokrates před 2500 lety tvrdil, že léčit stravou je nejjednodušší, nejpřirozenější a nejlevnější," upozorňuje David Frej.

Za vzor může sloužit i východní medicína, která spoléhá spíše na sílu bylin a rostlin než na chemické léky, které sice jednu nemoc vyléčí, ale řadu dalších vedlejšími účinky spustí!

 

Chůze je základ

Jistěže nesmíme zapomínat na pohyb. Účinným protizánětlivým opatřením je chůze. Stačí půlhodinová, ale pravidelná, každý den. Ovlivňuje činnost srdce, plic, snižuje tlak, riziko infarktu, cukrovky, příznivě působí i na psychiku.

Všechny rady včetně testů, kde si každý sám může zjistit, zda mu hrozí nebezpečí, najdete v knize MUDr. Davida Freje Zánět – skrytý zabiják, z které v tomto článku volně citujeme některé pasáže.

Jan Janula

Reklama