Prima maminka

3. prosince 2017 07:30

Anna Kopečková

Hádáte se před dětmi? Určete si pravidla!

Občasná hádka se přihodí i v lepších rodinách. Upřímně, hádat se je normální a někdy vybuchne každý. Problém ale je, když se pohádáte před dětmi. Pak je třeba se krotit!

„Kde jsi včera byl? Jak to, že jsi zase přišel tak pozdě?“

„Zdržel jsem se po tréninku s kámošema v hospodě.“

„Jo, to určitě. Zase jsi byl s tou blonďatou flundrou.“

„Ty jsi blázen, říkám ti, že jsem byl s klukama.“

„Nevěřím ti. Určitě mě podvádíš. Jsi hajzl.“

„A ty jsi úplně blbá, když si to myslíš.“

Hádáte se podobně doma často? A děláte to před svými dětmi? Možná nejsou vaše hádky tak ostré, ale rozhodně si příště dejte velký pozor, protože děti, které vyrůstají mezi věčně bojujícími rodiči a žijí v domácím napětí, pravděpodobně v dospělosti skončí v péči psychologů či psychiatrů. Budou se léčit z depresí, budou mít problémy s vlastními sociálními vazbami, nebo dokonce budou žít ve stejně nefunkčním partnerském svazku, v jakém nyní žijete vy. Děti totiž vždy mají své rodiče za vzor, který budou v dospělosti napodobovat, a kterým se budou řídit, a to jak v dobrých věcech, tak bohužel i v těch špatných.

Hádat se je normální

Je přirozené, že se občas vyskytnou situace, kdy dojde mezi vámi a vaším partnerem k hádce. Je lepší, když u toho děti nejsou přítomny. Jenomže někdy se situace vyhrotí zničeho nic například v autě či u nedělního oběda, kdy je celá rodina pohromadě. Pak je důležité dodržovat v hádce některá pravidla, abyste ve svých dětech nevzbuzovali nejistotu a neškodili jejich dětské dušičce. Tím, že jim umožníte zůstat vně konfliktu, napácháte daleko menší škody. Pravidla pomohou i vám – téma hádky se brzy vyčerpá a vy se nebudete následně napadat kvůli dalším věcem. A navíc zvládnutím hádky naučíte své děti respektu, naslouchání, ohleduplnosti, což jsou důležité aspekty zdravých lidských vztahů.

Bojujte férově

Často se stává, že partneři v zápalu hádky na sebe začnou vytahovat úplně vše – minulé hříchy i problémy, které ještě nenastaly. Hádku to zbytečně protahuje a vy jste víc a víc rozčílení. Stop!

Když se hádáte před dětmi, zkuste se soustředit pouze na obsah věci. To vašemu dítěti umožní vidět, že se jen oba snažíte rychle vyřešit problém a že vám nejde o hádku jako takovou.

Vyhněte se slovnímu napadání

Jedním z nejdůležitějších pravidel, které musíte mít na paměti, zatímco se hádáte před dětmi, je, abyste se vyhnuli používání hrubých slov nebo dokonce nadávek. Pokud to uděláte, už nikdy nebudete mít dost autority, abyste své dítě naučili mluvit slušně. Sprostá slova už určitě slyšelo, a když uvidí, že je bez obav používá maminka a tatínek, bude je používat taky.

Žádné násilí!

Vaše sebepoškozování nebo fyzické útoky na sebe navzájem způsobí, že z vás budou mít děti strach, což může v konečném důsledku vést k asociálnímu chování vašeho dítěte. I ono může v dospělosti používat fyzické násilí, jako to vidělo u rodičů. Násilí by do vašeho života patřit nemělo, ale pokud jste trochu prudší povahy a občas u vás padne nějaká facka, nikdy to nedělejte před dětmi.

Nesvalujte vinu na ostatní

Další důležité pravidlo hádek před dětmi zní: nikdy nesvalujte vinu na lidi, kteří v místnosti nejsou a nemohou se bránit, zejména na rodiče vašeho partnera. Opět, vaše dítě se od vás učí, a tak nemá šanci pochopit, že za své jednání je zodpovědné samo, a vždy bude hledat jiného viníka. A až vyroste, bude mít stejný pohled na svého budoucího tchána a tchyni, jako máte vy, což mu zaručí stejné hádky, jako prožíváte právě teď vy. Nehledě na to, že očerňujete jeho babičku a dědečka. Myslíte, že mu to nedochází?

Nemluvte o dětech, jako by u toho nebyly

V hádkách, u kterých jsou přítomny děti, se vyhněte tématům týkajících se právě jich. Uvědomte si, že máte špatnou náladu a může se stát, že o nich nebudete mluvit hezky nebo budete snižovat jejich potřeby. Vaše děti to bude velmi bolet a později se to může odrazit v jejich osobnostech. Třeba tak, že si začnou myslet, že to, co chtějí ony, není tak důležité jako to, co chtějí jejich rodiče. Nebudou v budoucnu prosazovat své zájmy a tím vlastně budou celý život trpět.

Jestli jsou u vás hádky na denním pořádku a děti jsou jejich častými svědky, dejte článek přečíst i svému partnerovi a příště se pokuste těmito pravidly řídit. Nejlepší pravidlo vám řekneme nakonec, ale je i nejtěžší: před dětmi byste se neměli hádat vůbec a měli byste se vše pokusit řešit v klidu. To se ale bohužel podaří jen málokomu.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.