Zdraví a nemoci

18. listopadu 2016 09:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá zánět v těle?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zánět v těle může probíhat bez příznaků, skrytě a nepozorovaně. Dlouhodobý zánět je pro organismus velký problém. Může totiž přerůst až do stavů ohrožujících život. Imunita je při zánětlivých onemocněních narušená. Bílé krvinky mají za úkol zlikvidovat patogenní činitele, které mohou proniknout do těla. A obranná reakce je zánět. Zánětlivý proces nastartuje obnovu poškozených tkání a urychluje se tvorba nových buněk. V případě, že je zánět v těle delší dobu, přechází do chronického zánětu. A ten je pro tělo nebezpečný.

Zánět je odpovědí organismu na poškození tkáně a je vyvolán infekčními mikroorganismy. Projevuje se nejdříve lokálně a následně přichází systémová odpověď v podobě horečky, bolesti, tachykardie, rozmnožení bílých krvinek (leukocytóza), zvýšené sedimentace a jiných příznaků. Fyzické příznaky mohou být dlouhodobá vyčerpanost a únava, zvýšená teplota, průjem, bolesti na hrudi, v břiše nebo v krku, bolest zubu, váček na dásni, bolesti hlavy (dutin), pálení při močení nebo také bolest v uchu a jiné.

Duševní příčiny potíží se zánětem

Zánět v těle symbolizuje strach, zlost, negativní myšlení. Máme přehřáté myšlení. Potlačujeme přirozené reakce. Také nese pocit, že jsme opomíjeni. Zánět je bojem daného jedince se světem. Postačí se pohádat s partnerem a vyměnit si pár nehezkých vět a oslabíme tím ledviny. Pokud se tyto hádky opakují, dochází k zánětu ledvin. Drobný pocit křivdy zase oslabuje žlučník a posléze může dojít k zánětu žlučníku. Pokud chceme okolí říci, co si o něm myslíme, a nepovede se nám to, můžeme počítat se zánětem průdušek a plic. Neodpouštění a oživující nepříjemné vzpomínky nám přinášejí zánět v tlustém střevě.

Zánět je indikátorem, který zviditelňuje naše myšlenky v našem organismu. Ukazuje na duševní nespokojenost s naším životem. Čím více jsme stresováni, tím více se zhoršuje stravování. Což negativně působí na oslabené orgány.

Přichází nerovnováha organismu a to způsobí, že se některé mechanismy rozpohybují a v orgánu, který je psychikou oslaben, se začnou tvořit a rozmnožovat bakterie, viry, plísně, které jsou součástí našeho organismu. Tělo se začne bránit zvýšeným přísunem obranných látek na místa, která jsou postižená. Také dochází ke zvýšení teploty.

Položte si následující otázky:

Bojuji s okolím? Jsem spokojena ve svém životě? Mám důvěru ve svůj život? Raduji se ze života? Zlobím se na sebe? Myslím pozitivně?

Zánětů jsem v životě prodělala nespočet. V dětství to většinou byl zánět mandlí a také časté záněty nosních dutin. Následoval zánět průdušek a v dospělosti jsem přešla na záněty močového měchýře a ledvin. Poslední záněty jsem prodělala ve spojitosti s průduškami a zuby. Na zubu se mi vytvořila velká boulička plná hnisu. Večer jsem rekapitulovala svoje myšlenky a identifikovala ty, které způsobily zánět v zubu. Druhý den jsem si došla k zubařce a ona mi bouličku rozřízla, vyčistila a dokonce nebylo zapotřebí ani antibiotik. Od té doby mám zánět v těle minimálně. Snažím se o své tělo starat, a pokud pociťuji nějaké potíže, snažím se začít odpočívat a věnovat se tomu, co mě trápí. Potíže následně brzo odezní. Už své potíže nepřecházím, neignoruji, nepotlačuji potíže léky na bolest a tělo mi to vždy vrátí zlepšením zdravotního stavu.

Jak k nám zánět promlouvá?

Zánětem v těle, zvýšenou teplotou, horečkou, únavou, bolestí, otokem, zarudnutím, zvýšenou sedimentací.

Jak si vyléčit zánět?

Objeví-li se v těle zánět, začněte přemýšlet nad tím, co nám říká. Pokuste se odpočinout si, k jídlu si dejte pouze lehčí stravu. Vnímejte zánět jako našeho pomocníka, kterým chce tělo říci, že je nutné si odpočinout, zastavit se. Zanalyzovat, co jsme si mysleli a co jsme dělali, protože to nebylo správné. Chyby už neopakujte, stav by se mohl zhoršit. Je to varování, které pokud neuposlechneme, může přinést i operaci nebo závažnější nemoc. Zánět je i naším soubojem s ostatními lidmi, kde se objevuje nespokojenost. Snažme se být více tolerantní a dávat více lásky sobě i ostatním.

V případě dlouhodobějšího zánětu v těle je nezbytné vyhledat lékaře. Podpůrným prostředkem na záněty jsou omega 3 mastné kyseliny, rybí tuk, lněný olej, oříšky a semena, kurkuma, zázvor, rybíz, ostružiny, máta a tymián. Při zánětu je vhodné organismus odkyselit a to především v jídle – jíst více listové zeleniny, rozinky, fenykl, cibuli, česnek, třešně, zelený ječmen, celer, kopřivu a omezit smetanu a jogurty. Pomůže i užívání antioxidantů ve stravě – hroznového vína a barevného ovoce.

Afirmace pro léčbu: „V mysli mám jen vše klidné, harmonické a mírumilovné.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.