6. listopadu 2018 06:24

Zuzana Schneidewind

Láska s chutí pravé Itálie. (Ne)obyčejný příběh gastronomky Jitky Pagana

Jitka Pagana bude spolu se synem Santem od pondělí 12. listopadu zachraňovat na Primě nefungující resturace v novince Ano, šéfová! Poslechněte si celý rozhovor a přečtěte si životní příběh této zajímavé ženy a jejího syna. Seznamte se s dvojicí úspěšných gastronomů.

Jitka Pagana (25. 4. 1960) pochází z Berouna a s ohledem na její současné úspěchy v gastronomii je skoro k neuvěření, že je vyučenou prodavačkou textilu. Původnímu řemeslu se nikdy nevěnovala.

V jednadvaceti letech odešla pohledná, okatá a rozhodná Češka do Německa, kde se provdala za Siciliána, s nímž pak postupně začala provozovat několik restaurací, vymyslela několik restauračních konceptů a také vychovala syna a dceru.

Poslechněte si první rozhovor s gastronomkou Jitkou Pagana o jejím odchodu a prvních dojmech z Německa, o výchově syna italského táty i o velkém návratu do Česka a novém začátku s rozjezdem vlastního vysněného podniku:

Po dvaceti letech života v Německu zpátky v Čechách

Málokterá láska trvá věčně a i v případě té Jitčiny mezinárodní přišel konec. Po rozvodu před čtrnácti lety se Jitka Pagana s dětmi vrátila do Čech, kde se rychle zorientovala na trhu a jako již ostřílená podnikatelka-restauratérka v Německu, pustila se v Praze do provozu vlastní restaurace. Koncept? O tom měla a dodnes má jasno: kvalitní a nefalšovaná italská kuchyně s velkým důrazem na příjemný a profesionální servis.

Čtěte také, jak Jitku se Santem Pagana vnímají tvůrci pořadu Ano, šéfová!

Nové začátky nebyly lehké. Jitka bez mužské podpory a především bez té finanční stála v prázdném sklepě, o kterém si naplánovala, že ho promění v novou restauraci. „Všechny peníze, co jsem měla, jsem dala do vybavení kuchyně a interiéru,“ vzpomíná. Vybavený podnik nesoucí rodinné příjmení hned rozjela a zaměstnala v něm celou rodinu – dceru, syna, do party přibrala i synovce.

Jitka Pagana tehdy vsadila na reklamu „jedna paní povídala“. Povedlo se, lidé brzy začali na kvalitní „Itálii“ v centru Prahu slyšet a hlavně i chodit. Její děti se rozhodly ještě poznávat svět, dcera nakonec zakotvila v Německu, syn Santo „ochutnával“ Indii, Jižní Ameriku nebo Nový Zéland. Dalo by se říci, že tady příběh šikovné a podnikavé Češky končí. Úspěchem a splněným snem o vlastní restauraci. A nekončí!

Nemusí při ní stát všichni svatí, stačí jeden Santo

Jitka Pagana celkem záhy zjišťuje, že v Praze musí pro dobrou pověst podniku udělat více než jen spoléhat na šíření dobrého jména mezi hosty, kterých k pokrytí všech poplatků a zisku přicházelo málo, a když se pak na čas z důvodu velké rekonstrukce domu odstěhovaly firmy ve vyšších patrech a s nimi také část stálé klientely její sklepní restaurace, začala Jitka prožívat „nejhorší rok svého života“. Jak dnes říká, restauraci zachránil právě její syn Santo. Vrátil se z cest a matčinu podniku obratem našel nové klienty. Jak? Zázraky neumí, vsadil na online marketing a jemu blízké sociální sítě. „Když už byla situace neúnosná, najednou se vrátil Santo a maminku zachránil,“ vzpomíná až dojatě Jitka Pagana. „Santo přišel a my jsme během dvou měsíců byli první v Praze. On z cest přivezl hrozně dobrý energie, spoustu inspirace a elánu, které já už jsem neměla. Řekl, jak se co udělá, a zafungovalo to.“

Santo se zkrátka umí "vyskytnout", když je nejvíc potřeba.

Poslechněte si, co on sám odpovídá pro iPrima.cz na otázku, kde se vzal v Česku:

Právě Santo (6. 11. 1985) bude od pondělí 12. listopadu maminku doprovázet i v novém pořadu Ano, šéfová!

Temperamentní, upřímný a ač možná na první pohled nepůsobí, je také „nečesky“ galantní a nakonec vždy respektující svoji „mamma“, jak matce přirozeně odpovídá už od dětství. To sice prožil v německém Hammu a jeho mateřštinou je němčina, ovšem zvyklý je od otce a sicilské babičky Cateriny na italštinu.

Letos v lednu si Santo otevřel vlastní restauraci v Mělníku.

Sledujte od pondělí 12. listopadu ve 21.30 na Primě zábavné i tragické příběhy z hospod, a jak se s nimi nesmlouvavá Jitka a její upřímný syn Santo poperou.

Zuzana Schneidewind

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.