Prima maminka

22. dubna 2017 07:30

Martina Čerňanská

Jarní očista: Ukliďte si v sobě, v šatníku i kosmetické taštičce

Jaro je tady a s ním i jasné poselství nastartovat se po předlouhé zimě. Nemůžete se probrat, chce se vám spát, civíte do skříně a netušíte co na sebe, máte nadváhu a stokrát raději byste zalezli pod peřinu, aby vám nekoukal ani nos a dala si dalších deset?

Probuďte sebe, mysl, šatník i kosmetický kufřík na tónech jara a protančete tímto ročním obdobím nejenom do léta, ale třeba do konce roku.

„Nikdy jsem jaru nemohla přijít na chuť, byla jsem ospalá, unavená, bez energie a proklínala jsem celý svět. A pak jsem se zařekla, že to takhle nejde. Omezila jsem smažené a tučné jídlo, začala chodit na procházky, utříbila myšlenky, smála se na celé kolo a bylo to najednou jiné,“ vysvětluje Táňa (33), která se s jarní únavou i depkou rozhodla něco dělat. Prostě byla aktivní.

Jídelníček i pitný režim

Sladké, slané, pochutiny všeho druhu, smažené, tučné, plné éček, stabilizátorů a jiných. Těmto potravinám vyhlaste stopku. To stejné platí i o rychlém občerstvení a polotovarech, kterých máte v mrazáku úctyhodnouzásobu. Raději si uvařte třeba staré dobré luštěniny, upečte žitný chléb, připravte si rybu na páře, zamilujte si smoothie, poručte si tu a tam dietní maso se zeleninou a navíc propláchněte organismus bylinkami, co mají pročisťující účinky a doslova organismus řekněme osvěžují. Nevyhýbejte se proto kopřivě, ostropestřci, pampelišce, nebo třeba zázvoru.

Dopřejte svému tělu kvalitní potraviny, Foto: istock.com

Zlepšit se určitě vyplatí i pitný režim. Základem je neslazená čistá voda bez bublinek a jako jiná chutnější varianta se nabízí zelený, bílý, bylinkový, nebo ovocný čaj s citrónem a medem. Ovocné šťávy, domácí freshe, nebo koktejly z rostlinných mlék s vámi milovanými druhy ovoce. Zapomenout nemůžeme ani na šťávu z mladého zeleného kokosu. Čemu naopak říct ne? Energy drinkům, přeslazeným limonádám a alkoholu. Taky umělým sladidlům. To raději slaďte sladkou rostlinkou – stévií.

Nechť vynikne půvab

Chcete pleť projasnit, omladit a vetknout obličeji svěží vzhled? Pročtěte si složení vaší kosmetiky a zkuste naleznout alternativy, co jdou ruku v ruce s přírodou. Popřípadě si můžete umíchat tu vlastní, ať víte, co si mažete na obličej.

Pleť zavlažte pečující maskou, o víkendu na make-up zapomeňte, hydratujte a hlavně čistěte. Proberte si také prošlé kousky, co dávno patří do odpadkového koše. Operte štětce, houbičky na make-up a celý kufřík klidně taky.

Náš tip: A co takhle si vytvořit báječné bomby do koupelny s minimem nákladů a sušenými okvětními lístky růží, levandule, nebo heřmánku?

Ach ten šatník

Možná přetéká hromadou oblečení, ale i tak do jeho útrob nahlédnete, abyste zjistili, co vám v něm pouze a jenom překáží. Protřiďte věci, které už nenosíte a pošlete je dál. Vše si řádně urovnejte, poskládejte podle vašich preferencí a uvidíte, že objevíte kousky, jež dávno zapadaly prachem zapomnění. Navíc také ušetříte za zbytečné nákupy věcí, jež se vám válejí na dně skříně, akorát je nemáte na očích. Pravidelné třídění si zaslouží také bižuterie, botník či vaše kabelky. Navíc budete mít záminku, že po revizi si zasloužíte nějaký nový kousek do sbírky.

Uspořádejte s kamarádkami dámský bazar, kde si rozeberete to, co by se vám hodilo. Novější věci prodejte na síti, popřípadě pošlete na charitu.

„Když jedu do Afriky beru s sebou navíc oblečení, které nevyužiju a daruji ho místním. Jedině tak vím, že mé věci tady budou skutečně pomáhat.“ Tereza (29).

A teď to nejdůležitější – totiž vaše myšlenky

To, co vás trápí, musí pryč. Udělejte si vaši duševní bilanci, která bude signalizovat to pěkné na straně jedné, a to smutné na té druhé. Vypište se ze všeho, co vám bere klid, podívejte se na problémy tzv. černé na bílém a pak nad nimi zauvažujte. Buďto se je snažte vyřešit, a pokud jejich řešení se nese ve stylu je neřešit, tak je vypusťte z hlavy jednou provždy. Pak list starostí obřadně spalte na troud.

Staré křivdy, obviňování, výčitky a trapasy vás táhnou k zemi a tíží jako balvany? Nevíte, co s nimi? Odložte je. Nemá cenu si životem pracně válet kuličku starostí a neustále na ni nabalovat další a další. Pak mnohdy naroste do obludných rozměrů. Prostě odpusťte sobě a i druhým, i když to všechno bolelo jako čert. Nestanete se pak automaticky slabým jedincem, ale tím mnohem šťastnějším. A přesně o to bychom měli usilovat úplně všichni.

Mohlo by vás také zajímat:

-lz-

Sdílejte článek
Štítky jídlo jaro léto Afrika kosmetika

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.