Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s pupínky bez chemie
Kůže vypovídá o stavu vnitřních orgánů. Když chcete úspěšně léčit akné, nestačí ošetřovat pokožku zvenku, je potřeba vyčistit celé tělo. Odvary, obklady, čaje a jiné další tradiční způsoby využití bylinek určitě mohou pomoci.
Každého občas potrápí nějaký ten pupínek. Někoho více, jiného méně. Akné není záležitost výhradně puberťáků, znepříjemňuje život i starším ženám a mužům. Tvoří se hlavně při nadbytečném kožním mazu a také při nadměrném rohovatění kožních buněk. Ucpaná mazová žlázka tak nemůže kožní maz nechat odtéct a následkem toho se vytvoří zánětlivá reakce – akné. Akné se objevuje při hormonálních změnách, ženy proto mívají problematičtější pleť před menstruací nebo v těhotenství.
Pleťová voda
Z mnohých bylin si můžete vyrobit přírodní čisticí pleťovou vodu. Heřmánek pravý kůži vedle svého antiseptického působení také uklidňuje, vysušuje příliš mastnou pokožku a stahuje rozšířené póry. Měsíček lékařský, který má i výrazné dezinfekční a hojivé účinky. Řebříček obecný má také hojivé a dezinfekční účinky na pleť a zároveň podporuje prokrvení pokožky. Šalvěj lékařská má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, proto se používá na mnohá zanícená a nehojící se menší poranění kůže. Recept na přírodní pleťovou vodu: 1 lžíci sušené byliny zalijte 200 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 10 minut vyluhovat, sceďte.
Hojivé obklady
Na urychlení hojení a regenerace problematické pokožky se osvědčil jitrocel kopinatý, známý svými výrazně hojivými účinky. Jeho použití je jednoduché, stačí, když čerstvý list jitrocele rozdrtíte na kašovitou hmotu, kterou na chvíli přiložíte přímo na špatně se hojící místo. Regenerační a výrazně léčivý vliv na naši pleť má také gelová tekutina z listů aloe vera. Tu můžete buď přímo aplikovat na kůži, nebo ji můžete přimíchat do pleťové masky. Violka trojbarevná si umí poradit s kožními problémy, tudíž se hodí i na akné. Nálev (1 lžička violky na 400 ml vody) se podává vnitřně nebo zevně slouží jako obklad.
Detoxikační kúra
Jednou z nejúčinnějších i neznámějších bylin pro pročištění organismu při problémech s akné je kopřiva dvoudomá, která má navíc i antiseptické účinky. Pro prevenci je vhodná čtyřtýdenní kúra na jaře a na podzim. Jeden šálek čaje se pije ráno půl hodiny před snídaní, přes den pak 1–2 šálky po doušcích. Dalšími bylinkami stimulujícími detoxikaci těla jsou řebříček obecný, smetanka lékařská, máta peprná a květ černého bezu. Dámy ocení kontryhel obecný. Látky obsažené v této bylince patří do skupiny tzv. fytohormonů, tedy látek rostlinného původu, které dokážou v ženském těle udržovat správnou hladinu ženských hormonů, čímž mohou potlačit nepříjemné projevy nadbytku hormonů mužských.
Prima tip: Kopřivová maska
Smíchejte 100 ml silného silného kopřivového výluhu s několika lžičkami medu (místo medu se dá použít tučný tvaroh nebo bílý smetanový jogurt) a naneste na obličej. Nechte působit 15 minut a pak smyjte vlažnou vodou. Aplikujte každé tři dny. Tato maska je vhodná na mastnou pleť, akné nebo i otoky.
(leo)
Přečtěte si také:
Foto: istockphoto.com