Co pleti opravdu škodí: 8 věcí, kterých se vyvarovat

Abyste si udržela pěknou a zdravou pleť co nejdéle, měla byste o ni správně pečovat a vyhnout se všemu, co jí může ublížit. Poradíme vám, co vaší tváři rozhodně neprospívá a čemu byste se měla raději vyhnout. I dobře míněné čistění ji totiž může poznamenat na celý život.

1. Nedostatek spánku

Ve spánku organismus zpracovává látky, které získal v průběhu dne z potravy. Pokud nedojde k náležitému zpracování a spálení odpadních složek, vylučují se přes kůži a ta je díky tomu zbytečně zanášena a drážděna. Během spánku také kůže vytváří nové buňky, aby nahradila ty odumřelé. Pokud tedy trpíte nedostatkem spánku, kůže nemůže být ani zdravá a odolná.

2. Nedostatek čerstvého vzduchu

Kyslík náš organismus regeneruje, posiluje a hlavně zkrášluje. Působí do hlubších vrstev pokožky a přenáší do nich aktivní látky z kosmetických výrobků. Napomáhá regeneraci pleti a vstřebávání účinných složek, prozařuje ji a odstraňuje vrásky. Nezapomínejte proto chodit pravidelně na procházky na čerstvém vzduchu.

3. Nepravidelné vyprazdňování

Nedojde-li včas k vyprázdnění, k odstranění škodlivin stolicí, močí, pocením či dýcháním, vstřebávají se škodliviny zpět do krve a jsou opět zpracovávány. Poté odchází většina podruhé zpracovaných škodlivin přes kůži ven z organismu. Kůže je tím pak zbytečně podrážděná. Navíc včas nevypuzená stolice poškozuje tlusté střevo.

Málo pohybu taky škodí. Foto: istock.com

4. Nevyvážená strava

To, co jíte, má zásadní vliv na stav a vzhled vaší pokožky. Nezapomínejte na čerstvou zeleninu, ovoce, ovocné a zeleninové šťávy, saláty, polévky, ořechy a libové maso. Také pamatujte na to, že přílišné množství cukru, tuku, oleje, mléka, kakaa, koly, kávy, čokolády, soli, pečeného masa, bílého pečiva a ostrého koření kůži také škodí. Jezte proto vyváženě.

5. Nedostatek tekutin

Trpí-li kůže nedostatkem tekutiny, stárne. Čím více tekutinu postrádá, tím stárne rychleji. Bez vody kůže osychá a prohlubují se vrásky. V takovéto kůži těžko koluje výživa, probíhá látková výměna či vylučování škodlivin. Chybí-li tekutina při trávení, před jídlem nebo po jídle, vzniká v těle příliš mnoho škodlivin, které při svém vylučování kůži dráždí.

6. Nedostatek pohybu

Pokud se nebudete dostatečně hýbat, zpomalí se vám všechny tělesné pochody včetně vyprazdňování a látkové výměny. Díky tomu se pak organismus mnohem hůře zbavuje škodlivin. Ty se v těle nahromadí a uloží se pod kůži či na kůži. Mohou tak vzniknout různé nárůsty, bradavice, tukové váčky nebo tuková zrníčka, tzv. mília. Pohyb kůži také prokrví a tím ji snáze zbaví odpadních látek.

7. Nevhodné kosmetické přípravky

Každé pleti škodí kosmetické přípravky s obsahem alkoholu, pokud jich užijete jinak, než k lokálnímu ošetření. Tedy pouze na vzniklý pupínek nebo zanícené místo. Pleti škodí i některé konzervační látky, které jsou v kosmetice obsažené. Většinou na ně reaguje podrážděním. Čas od času je proto vhodné změnit používaný krém. Dlouhodobé používání stále stejného přípravku totiž může pleť obsaženými látkami předávkovat.

8. Nešetrná péče

Mezi nejhorší zlozvyky patří vymačkávání nečistot a hluboké čištění za pomoci napařování. Napařováním se kůže dráždí, rozšiřují se póry a žilky v oblasti nosu. Mačkáním sice z kůže částečně odstraníte nežádoucí sekret, ale v pokožce vždy zůstane určité množství, které zmáčknutím zatlačíte hlouběji do kůže. Tato částečka se poté stává zárodkem dalšího zánětu. Navíc vymačkávání způsobuje pigmentové skvrny a jizvy, které bývají patrné až po několika měsících. Proto čištění pleti raději svěřte profesionálům v kosmetických salonech.

Mohlo by vás také zajímat:

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.