Prima maminka

3. listopadu 2018 10:00

Anna Kopečková

Podzimní dekorace z listí: Vyrobte si misky, závěs nebo světelný řetěz

Jestli existuje nějaký opravdu nádherný, levný a snadno dostupný materiál na tvoření, pak jsou to podzimní listy. Využijte je, dokud jsou krásně zbarvené a čerstvé, na výrobu originálních dekorací.

Světelný řetěz

Na výrobu této velmi jednoduché a efektivní dekorace vám budou stačit čtyři věci – čerstvé a hezké větší listy, voskovaný papír, vteřinové lepidlo a řetěz s led žárovičkami. Aby si listy zachovaly krásnou barvu a nezkroutily se, zakonzervujte je pomocí vosku. Každý list vložte mezi dva voskové papíry (voskovanou stranou směrem k listu) a přežehlete žehličkou, aby se vosk rozpustil a rovnoměrně list z obou stran pokryl. Takto připravené listy pak pomocí lepidla přilepte na žárovičky a je hotovo.

Závěs z listí

Listy zakonzervované pomocí vosku můžete využít i na výrobu podzimního závěsu. Stačí je pomocí tenkého provázku nebo nitě zavěsit na hezkou větev, kterou připevníte na zeď nebo jen dáte do vázy.

Mísa z listí

Krásná podzimní dekorace, kterou můžete i prakticky využít a dát do ní oříšky, malé dýně nebo jiné podzimní plody. Kromě listů budete potřebovat nafukovací balonek, lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední (např. Herkules nebo Mod Podge), houbičku na nanášení lepidla a nůžky. Na výrobu misky jsou ideální větší listy, například javorové, a různě barevné. Měly by být hezké, nepotrhané, bez děr a čerstvé. Očistěte je a zbavte stonků. Nafoukněte balonek a do jeho středu nalepte list. Nanášejte lepidlo pod list a pak ho bohatě potřete i z vrchní strany. Postupně přidávejte další listy tak, aby se částečně překrývaly, až zaplníte balonek přibližně do poloviny. Lepidlo nechte důkladně zaschnout. Pak balonek propíchněte a opatrně ho odlepte z listů, aby se nepotrhaly.

Dekorační misky na šperky

Hezké listy můžete využít i jako šablony na výrobu misek ze samotvrdnoucí modelovací hmoty. Tahle hmota je úžasná v tom, že se s ní pracuje jako s modelínou a když ji pak necháte zaschnout při pokojové teplotě, úplně ztvrdne. Ale na výrobu můžete použít i modelovací hmotu, která se peče v troubě. Hmotu rozválejte pomocí válečku, přiložte na ni hezký list a opět přejeďte válečkem. Nebojte se trochu víc přitlačit, aby se jeho struktura dobře obtiskla do hmoty. List odstraňte a jeho obtisk vykrojte špičatým nožem. Vhodnou misku vyložte potravinářskou fólií, opatrně do ní vložte vykrojený list a nechte ho dokonale uschnout a ztvrdnout nejméně 24 hodin. Hotový list pak můžete podle chuti pomalovat akrylovými barvami a přestříkat lakem nebo nastříkat barevným sprejem.

Z se toho dá vyrobit samozřejmě mnohem víc. Oblíbené jsou například růžičky a samozřejmě evergreen - věnce. Možná vás při pohledu na listy hýřící barvami napadne i něco jiného.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.