Podzimní úklid: Co a jak právě teď vyčistit, abyste pak měli na celý rok pokoj

Zatímco jarní úklid zná každá domácnost, na ten podzimní se často zapomíná. Využijte špatného počasí a udělejte si doma trochu pořádek. Čím víc energie investujete do podzimní úklidové revize, tím méně práce budete mít při vánočním úklidu nebo na jaře.

Máme pro vás pár podzimních úklidových tipů, na kterých je nejlepší to, že je stačí zrealizovat zpravidla jednou ročně.

Záclony a závěsy

Když je řeč o prachu, většina lidí myslí na nábytek nebo podlahy, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik prachu se během celého roku usadí na záclonách a závěsech? Jejich vyčištění je přitom celkem jednoduché, stačí mít na paměti pár zásad. V případě záclon zvolte praní v programu pro jemné prádlo na maximálně 30 °C a po vyjmutí z pračky je rovnou – ještě vlhké – zavěste na okna.To samé platí i pro závěsy, avšak ty před zavěšením můžete ještě vyžehlit.

Dveře a okna

Ne, nehovoříme o čištění dveří a umývání oken, ale o celkové údržbě. Dveře a rámy nestačí pouze vyleštit, ale aspoň jednou ročně zkontrolovat kliky a panty a v případě potřeby je promazat olejem bez abraziv. V případě oken se kromě skel zaměřte i na okenní rámy, kde se v průběhu roku hromadí všechno možné – od prachu až po mrtvý hmyz – a nevynechte ani těsnění.

Spotřebiče

Nezapomeňte, že aspoň jednou ročně je potřeba řádně vyčistit i pračku a sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici. Dbejte přitom na to, abyste čisticími prostředky neudělali více škody než užitku. Využijte pomocníky, na které nedaly dopustit už naše babičky (ocet, sodu, citron, sůl) a z moderních vymožeností například takzvané mikrohadříky, které jsou jemné a se špínou si poradí i bez chemických čisticích prostředků.

Špajzka, potravinové skřínky a poličky

Může to znít jako pořádná otrava, ale čím víc si dáte záležet, tím víc bude okolí vašich potravin čisté a tím lepší přehled budete mít. A je dost možné, že navíc objevíte hromadu potravin po záruce, které jen zbytečně zabíraly místo. Taktika je jednoduchá – všechno vyndejte, regály pořádně vytřete, a když vytřídíte to, co skutečně potřebujete, můžete potraviny uložit zpět tak, abyste měli přehled aspoň do dalšího podzimu.

Sklep nebo garáž

Podzimní revize by rozhodně neměla obejít sklep nebo garáž, ze kterých se často stávají nepřehledná skladiště zbytečností. A když jsou na podzim k dispozici i velkokapacitní kontejnery, lepší čas na „debordelizaci“ garáže snad ani neexistuje. Nejdůležitější je vytřídit a vyházet to, co už vám k ničemu není, a ostatní věci logicky zorganizovat.

Buďte moderní

Moderní uspěchaná doba si žádá efektivitu, a to i při úklidu. Aktivní člověk 21. století již nehledá kompromisy a chce perfektní výsledky za minimum času. Trendem je minimalismus – už nechceme mít pro každou činnost speciální pomůcky, ale naopak jeden perfektní produkt, se kterým uklidíme všechno nebo téměř všechno. Máme pro vás tři tipy na pomocníky, kteří vám zajistí perfektní úklid:

-jk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.