zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Vánoční úklid: 5 největších chyb, které při něm děláme

Vánoční úklid: 5 největších chyb, které při něm děláme
Autor: iStock Vánoční úklid: 5 největších chyb, které při něm děláme
Vánoce jsou sice svátky klidu a pohody, ale než nastanou, štveme se, nakupujeme, pečeme a uklízíme, aby doma bylo krásně čisto. Vyhněte se nejčastějším chybám, které mají vliv na kvalitu vašeho úklidu a zbytečně se kvůli nim dřete. Máme pro vás přehled největších uklízecích chyb a zároveň tipy, jak se jim elegantně vyhnout.

reklama

Nepřipravujete se

To, co velmi často komplikuje a znepříjemňuje úklid, je nedostatečná nebo zcela chybějící příprava. Po chvíli uklízení zjistíte, že nemáte nový sáček do vysavače, nemůžete najít smeták a dochází čisticí přípravek. Pak se nedivte, že úklid nebude dokonalý, bude trvat věčnost, a ještě se u něj zbytečně nadřete.

TIP: Na velký úklid se dobře připravte. Důkladně zkontrolujte zásobu úklidových prostředků a doplňte univerzální čističe. Předem si nachystejte vše, co budete potřebovat, a ověřte funkčnost pomůcek. Připravte si alespoň rámcový plán úklidu.

Používáte nevhodné přípravky

Je obvyklé, že lidé používají na čištění povrchů neúčinné nebo někdy i zcela nevhodné přípravky. Vyplatí se proto nakupovat čisticí prostředky prověřených značek a se správným určením. Pokud budete například na speciální dřevěnou podlahu používat univerzální čistič, nejenže podlahu dobře neumyjete, ale ještě ji při dlouhodobém používání nenávratně zničíte. Spousta nečistot se navíc dá odstranit i bez chemie. 

TIP: Na speciální a citlivé povrchy jsou k dispozici odpovídající produkty. Například na dřevo, sklokeramiku, akrylát nebo mramor je třeba použít speciální a k tomu určené přípravky.

Prach nevysáváte, ale víříte

Pokud k úklidu prachu z podlahy používáte robotický vysavač, pak si jen přiděláváte práci. Prach nevysajete, ale jen rozvíříte a ten se pak znovu usadí. Podobný problém vzniká i při použití klasických vysavačů, které pro vysátí nečistot vytvářejí tah vzduchu. Vzduch pak opět vypouštějí do vysávané místnosti, čímž se nevysáté nečistoty rozletí po místnosti.

TIP: „Jediným opravdu efektivním a nejzdravějším způsobem, jak se při úklidu zbavit prachu a alergenů včetně roztočů, je použití centrálního vysavače. Ten totiž veškeré vysávané nečistoty odvádí bez víření dosud nevysátého prachu ihned mimo obytné místnosti. S centrálním vysavačem jednoduše vysajete prach na nábytku, schodech i za postelí, kam se robotický vysavač nedostane a mobilní musíte složitě držet v ruce, protože má krátkou hadici,“ říká Jiří Najman, zástupce centrálních vysavačů Husky pro ČR.

Některá místa „úmyslně“ přehlížíte

Ruku na srdce, kdo občas při úklidu záměrně nepřehlíží místa, která se mu nechtějí čistit? Takovým příkladem může být i špinavý a zapáchající odpadkový koš. Přitom pomoc je zde tak jednoduchá.

TIP: Pokud použijete na vysoce znečištěné povrchy přípravek k tomu určený, je i jejich úklid velmi jednoduchý. „Proti zápachu koše lze pořídit přímo na víko snadno aplikovatelnou vůni. Můžete si vybrat vůni květin nebo borovice,“ říká Martin Noha, zástupce firmy Brabantia v ČR.

Nevíte, jak na to

U některých znečištění v domácnosti, jako jsou například špinavé spáry mezi kachličkami, nevíte, jak se jich zbavit.

TIP: Pokud si při úklidu nevíte rady, je dobré konzultovat konkrétní problémy s odborníkem u prodejce nebo alespoň na internetových diskusních fórech. Nakonec se vždy ukáže, že každý problém má nějaké řešení. 

-jk-

Související témata: Vánoce , úklid

reklama

Přečtěte si také