zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

(Nejen) vánoční úklid trochu jinak – bez chemie!

vánoční úklid hezky postaru. Bez chemie!
Autor: thinkstock.com vánoční úklid hezky postaru. Bez chemie!
iva.kropackova , Vydáno: 16.12.2016
Obzvlášť o Vánocích je příjemné mít doma čisto a uklizeno. Zkuste na to jít jako za časů našich babiček a prababiček – bez chemie, zato se surovinami, které najdete běžně ve spíži.

reklama

Máte pocit, že vana, dřez nebo toaleta nejsou dokonale čisté, aniž byste se přitom necítili jako na plovárně? Omyl. Chlor a další chemické látky, které se v dnešních čisticích prostředcích používají, podle ekologů nemusíte vdechovat. Za prvé, domácnost tak úplně čistá být nemusí, protože většina bakterií, které doma máte nebo se vám tam mohou objevit, pomáhá trénovat imunitu. A za druhé, používané chemické látky likvidují nejen bakterie, ale i vaše dýchací cesty nebo kůži, pracujete-li navíc bez rukavic. Stačí si přečíst etiketu na konkrétním přípravku. Pokud výpary vdechujete dlouho, může vás nepříjemně bolet hlava, nebo můžete mít příznaky podobné nachlazení.

Silná trojka: Sůl, ocet, soda

Věřte, že existuje spousta příjemnějších metod, jak uklidit. Nemusíte v podstatě kupovat žádné speciální čisticí přípravky, stačí mít po ruce jen ocet, sůl, jedlou sodu nebo třeba černý čaj. Ušetříte přitom i nemalé peníze, za které můžete nakoupit třeba vánoční dárky.

Kuchyně

Asi nejnepříjemnější úklidovou prací v kuchyni je čištění trouby. Zkuste její dno posypat solí, zapněte troubu a nechte sůl zhnědnout. Poté setřete hadříkem. Další možností je nechat v troubě nahřát plátky citronu položené v míse s vodou. Špína „navlhne“ a půjde dolů snáz. Vodní kámen v rychlovarné konvici ostraníte tak, že necháte přes noc působit ocet. Ten pomůže i při čištění dřezu, vodovodní baterie nebo lednice. V ní také můžete nechat položenou misku s jedlou sodou nebo rozkrojený citron. Nepříjemný zápach pak nebude mít šanci. Octem můžete přetřít i linku po každém větším vaření, například po práci se syrovým masem. Na ucpaný odpad zkuste použít dvě lžičky soli, které do odpadu nasypete, a zalejte horkou (ne vřící) vodou.

Koupelna a WC

Zažloutlé skrvny na umyvadle lehce umyjete i běžným tekutým mýdlem (popř. šamponem) a houbičkou, dočistit můžete octem. Případně použijte kašičku připravenou ze tří lžiček soli a pěti lžiček octa. Stejný „tekutý písek“ můžete použít na vanu nebo dlaždice. Zčernalé spáry na dlažbě vydrhnete starým zubním kartáčkem a kašičkou z jedlé sody. Při praní prádla nemusíte používat aviváž, stačí opět trocha obyčejného octa. Prádlo bude měkké a voňavé. Když už jsme u praní, zkusit můžete i obyčejné, respektive jádrové mýdlo, které nastrouháte na struhadle a zhruba hrst „vloček“ přidáte do bubnu přímo k prádlu spolu se sodou na praní. Regenerační kúru můžete čas od času pračce dopřát tak, že ji pustíte naprázdno s půl litrem octa, alespoň na 60 °C.

Pomocí octa vyleštíte i zrcadlo. Toaletní mísu vybělí ocet se solí. Do záchodu také můžete nalít pouze ocet, nechat ho působit přes noc. Ráno pak vyčistěte štětkou. Octem stačí otřít i prkénko a splachovadlo.

Další místa v bytě?

Okna dobře umyjete opět octem, který naředíte ve větším množství vody. Skla pěkně vyleštíte starými silonkami. Zašlý koberec oživíte třeba tak, že ho posypete solí, dva dny po něm běžně chodíte a pak sůl vyluxujete. Nábytek i podlahu můžete přetřít hadříkem namočeným ve studeném černém čaji. Nejenže se bude lesknout, ale zmizí i nepěkné otisky prstů. Podlahu také stačí vytřít jen vodou s trochou octa.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Vánoční stres: Zbavte se ho a nastavte si vlastní pravidla

Vyčerpává nás náročné zaměstnání, děti, domácnost, a aby toho nebylo málo, každý den se musíme porvat se zařizováním věcí, které nesnesou odklad. Ptáte se sama sebe, kde máte ještě z toho mála času najít volnou chvilku na vánoční přípravy? Hoďte za hlavu vžitá pravidla a užijte si Vánoce tak, jak to cítíte a chcete vy sama. Nikde není napsáno, že musíte servírovat kapra, házet u štědrovečerního stolu botou nebo se pracně matlat s vanilkovými rohlíčky.

Všechno se musí blejskat a lesknout? Ale kdepak!

Mějte Vánoce podle vašich pravidel úklid

Jestli opravdu nestíháte, s klidem v duši ukliďte tak, jak jste zvyklá o víkendu. Pokud pravidelně lítáte po domě s mopem, prachovkou a vysavačem, určitě není potřeba dokolečka uklízet to, co je už dávno čisté. Zapomeňte na uspořádané komínky v šatní skříni, vyleštěný porcelán a napastovanou podlahu. Raději zajděte s rodinou na adventní trhy a pochutnejte si na svařáku. Přesně takové mají přece Vánoce být.

 

5 tipů, jak ušetřit při nákupu dárků

Vánoce se blíží! 5 tipů, jak ušetřit při nákupu dárků

Opravdu musíte všechno stihnout a mít perfektní?

Chcete Vánoce bez stresu? Pomůže vůně citronu i pořádný řev

Vánoční stromeček: 8 nápadů, jak ho letos ozdobit

Zdobíte každý rok vánoční stromeček stejně, nebo zkoušíte rádi něco nového? Máme pro vás spoustu krásných nápadů, které vás dostanou do vánoční nálady.

S modrými detaily

S modrými detaily

Červená je klasická barva Vánoc. Zkuste ji zkombinovat s trochou modré – stačí přidat pár malých modrých kouliček. Stromečku to dodá úplně jiný rozměr.

reklama

Související témata: citron , úklid , ocet , sůl , bez chemie , úklid domácnosti , Vánoce 2016 , WC , jedlá soda , koupelny

reklama

Přečtěte si také

reklama