Prima maminka

8. prosince 2016 06:00

Anna Kopečková

Chcete Vánoce bez stresu? Pomůže vůně citronu i pořádný řev

Je to nekrásnější období roku – a taky to nejvíc stresující! Jestli si chcete vánoční čas skutečně užít, přečtěte si rady odborníků, jak se v tomto období vypořádat se stresem.

Užijte si vůni citronu

Probíjíte se davy v obchodním centru, protože chybí poslední dárek? Krok stranou do parfumerie a na testovací proužek stříkněte parfém s citronovým tónem. Podle vědců z Ohio State University vám právě vůně citronu hodně pomůže, protože okamžitě podpoří dobrou náladu.

Jděte do jedné barvy

„Nemusíte moc přemýšlet a máte to bez stresu: prostě si vyberte barvu, v jaké budete letos zdobit byt,“ říká Courtney Zellmer, manažerka květinové výzdoby v hotelu Renaissance Mayflower ve Washingtonu. Třeba obyčejnou kytici červených růží přetvoříte na strhující dekoraci tím, že do vázy nasypete červené skleněné oblázky a vodu v ní obarvíte červeným potravinářským barvivem.

Podívejte se na to jinak

Udělejte změnu. Vyberte jednu věc, která vás na Vánocích drtí, a udělejte ji jinak. Neobvyklé řešení vám pomůže. Pokud třeba nesnášíte psaní vánočních pohledů, zapojte manžela a rozdělte si seznam adresátů napůl.

Zaměřte se na to podstatné

Prázdné pohlednice se na vás vyčítavě dívají a vy z toho máte kopřivku? Znovu si promyslete, co je vlastně důležité. Jestli posíláte desítky pohledů, je načase si říct, kdo patří mezi deset nejdůležitějších lidí. Pošlete pohled jen jim a ostatní dejte k ledu. Nebo každému pošlete elektronickou pohlednici. Je to rychlejší, levnější a ekologičtější!

Použijte, co máte

Vytáhněte fotky z rámečků a místo nich dejte zbytky balicího papíru nebo vytištěné vánoční motivy z internetu. Vraťte je na původní místo na stěnách nebo skříňkách a máte vánoční výzdobu!

Udělejte si plán do obchodního centra

Na webu nákupního centra, kam chodíte, si najděte mapu a seznam obchodů. Než vyrazíte, promyslete si trasu a udělejte seznam dárků, které chcete koupit, a těchto dvou věcí se pevně držte. Až tam budete, zbytečně si neprohlížejte věci, protože to vám ukradne spoustu drahocenného času a o penězích ani nemluvě. Nemějte u sebe nic zbytečného, jen peněženku v kabelce, protože na konci dne budete obložená taškami s nákupy. Účtenky všechny ukládejte na jedno místo v kabelce.

Jděte ven

Vyplatí se nebát se zimy a vyrazit ven. Nemusí to být na dlouho. Studie na toto téma uvádí, že cvičení venku je zábavnější než stejný pohyb uvnitř, nálada se vám zlepší už po pěti minutách. Pohyb venku je také skvělý v boji proti úzkosti. Výzkumy prokázaly, že pohyb uvolňuje endorfiny, které pozitivně působí na mozek. A cvičení navíc zmírňuje vliv kortizolu, stresového hormonu. Jděte s rodinou po večeři na procházku nebo si nařiďte budík o dvacet minut dřív a vyrazte ven!

Vykřičte se

Když v sobě držíte stres příliš dlouho, můžete si přivodit zdravotní problémy, jako jsou bolesti zad nebo oslabený imunitní systém. Je tedy velmi důležité najít způsob, jak se ho zbavit. Třeba takto: jděte na místo, kde budete sama, například do auta, a křičte asi 5 sekund. Vážně. Prostě vypusťte páru. A pokud křik není to pravé, zkuste si na pár minut pěkně svižně zatancovat, z plných plic zazpívat (třeba koledy!) nebo alespoň zhluboka dýchat.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.