Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Vánoční úklid bez chemie: Pomůže ocet, sůl i silonky

Obzvlášť o Vánocích je příjemné mít doma čisto a uklizeno. Zkuste na to jít jako za časů našich babiček a prababiček - bez chemie, zato se surovinami, které najdete běžně ve spíži.
Vydáno: 18.12.2015
Spoustu účinných "čističů" najdete ve spíži
Autor: Thinkstock Spoustu účinných "čističů" najdete ve spíži
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Máte pocit, že vana, dřez nebo toaleta nejsou dokonale čisté, aniž byste se přitom necítili jako na plovárně? Omyl. Chlor a další chemické látky, které se v dnešních čisticích prostředcích používají, podle ekologů nemusíte vdechovat. Za prvé, domácnost tak úplně čistá být nemusí, protože většina bakterií, které doma máte nebo se vám tam mohou objevit, pomáhá trénovat imunitu. A za druhé, používané chemické látky likvidují nejen bakterie, ale i vaše dýchací cesty nebo kůži, pracujete-li navíc bez rukavic. Stačí si přečíst etiketu na konkrétním přípravku. Pokud výpary vdechujete dlouho, může vás nepříjemně bolet hlava, nebo mít příznaky podobné nachlazení.

Silná trojka: Sůl, ocet, soda

Věřte, že existuje spousta příjemnějších metod, jak uklidit. Nemusíte v podstatě kupovat žádné speciální čisticí přípravky, stačí mít po ruce jen ocet, sůl, jedlou sodu nebo třeba černý čaj. Ušetříte přitom i nemalé peníze, za které můžete nakoupit třeba vánoční dárky.

Kuchyně

Asi nejnepříjemnější úklidovou prací v kuchyni je čištění trouby. Zkuste její dno posypat solí, zapněte troubu a nechte sůl zhnědnout. Poté setřete hadříkem. Další možností je nechat v troubě nahřát plátky citronu položené v míse s vodou. Špína „navlhne“ a půjde dolů snáz. Vodní kámen v rychlovarné konvici ostraníte tak, že necháte přes noc působit ocet. Ten pomůže i při čištění dřezu, vodovodní baterie, nebo lednice. V ní také můžete nechat položenou misku s jedlou sodou nebo rozkrojený citron. Nepříjemný zápach pak nebude mít šanci. Octem můžete přetřít i linku po každém větším vaření, například po práci se syrovým masem. Na ucpaný odpad zkuste použít dvě lžičky soli, které do odpadu nasypete, a zalejte horkou (ne vřící) vodou.

Koupelna a WC

Zažloutlé skrvny na umyvadle lehce umyjete i běžným tekutým mýdlem (popř. šamponem) a houbičkou, dočistit můžete octem. Případně použijte kašičku připravenou ze tří lžiček soli a pěti lžiček octa. Stejný „tekutý písek“ můžete použít na vanu nebo dlaždice. Zčernalé spáry na dlažbě vydrhnete starým zubním kartáčkem a kašičkou z jedlé sody. Při praní prádla nemusíte používat aviváž, stačí opět trocha obyčejného octa. Prádlo bude měkké a voňavé. Když už jsme u praní, zkusit můžete i obyčejné, respektive jádrové mýdlo, které nastrouháte na struhadle a zhruba hrst „vloček“ přidáte do bubnu přímo k prádlu spolu se sodou na praní. Regenerační kůru můžete čas od času pračce dopřát tak, že ji pustíte naprázdno s půl litrem octa, alespoň na 60 °C.

Pomocí octa vyleštíte i zrcadlo. Toaletní mísu vybělí ocet se solí. Do záchodu také můžete nalít pouze ocet, nechat ho působit přes noc. Ráno pak vyčistěte štětkou. Octem stačí otřít i prkénko a splachovadlo.

Nenápadný, ale o to účinnější

4 skvělé účinky jablečného octa, o kterých možná nevíte

 

Další místa v bytě?

Okna dobře umyjete opět octem, který naředíte ve větším množství vody. Skla pěkně vyleštíte starými silonkami. Zašlý koberec oživíte třeba tak, že ho posypete solí, dva dny po něm běžně chodíte a pak sůl vyluxujete. Nábytek i podlahu můžete přetřít hadříkem namočeným ve studeném černém čaji. Nejen, že se bude lesknout, ale zmizí i nepěkné otisky prstů. Podlahu také stačí vytřít jen vodou s trochou octa.

Mohlo by vás ještě zajímat:

 

Proč byste měla všechno dělat sama? Rozdělte práci i mezi ostatní členy rodiny.

Jak stopnout adventní stres? Prostě se na něco vykašlete

Článek je zařazen v: citron, ocet, sůl, vánoční úklid, bez chemie
Reklama