James Bond 60 let na scéně: Nejvíc sexy zůstává Sean Connery. Svou roli ale nenáviděl

Dr. No - upoutávka

Celých šedesát let uběhlo od uvedení první bondovky do kin a charismatického Skota v roli neohroženého agenta 007 vystřídala řada fešáků. Přesto tím nejpopulárnějším, a zejména podle žen nejpřitažlivějším zůstává ten, jemuž dal tvář Sean Connery. Čím všechny jedinečný herec uchvátil a proč chtěl ve skutečnosti Jamese Bonda zabít?

Neuvěřitelné, ale letos skutečně uběhne 60 let od chvíle, kdy svět poprvé spatřil tvář agenta Jejího Veličenstva. Pokud neřešíme nejlepší film s Jamesem Bondem, ale jeho nejpopulárnějšího představitele, pak od většiny fanoušků zazní stejná odpověď: Nejlepším ze všech agentů 007 je Sean Connery. Ten první James Bond!

První bondovka Dr. No z roku 1962 nakopla nejenom žánr agenta 007, ale stojí i na počátku novodobých akčních filmů vůbec.

Nehasnoucí charisma, uhrančivý pohled, výška 190 centimetrů, dokonalá postava i ohromný talent, učinily ze ztepilého Skota z chudých poměrů jednoho z nejžádanějších herců a především nejpopulárnějšího agenta 007. Nikdy nevadilo, že když začal sklízet první velké úspěchy, jeho kštice už byla na ústupu a hned v první bondovce lehkou lysinku zakrývalo tupé. Ještě o mnoho let později, už jako šedesátník, byl označen v anketě časopisu People za sexuálně nejpřitažlivějšího muže planety, dalších deset let nato za nejvíce sexy muže 20. století.

Milkman, leštič rakví i model pro malíře

Sir Sean Thomas Connery tento svět opustil předloni v devadesáti letech jako rytíř, oceňovaný herec a úctyhodný gentleman. Za mlada to byl ale celkem samorost. Jako kluk z chudých poměrů, matka byla uklízečka a táta řidič náklaďáku, byl už v devíti letech nucen přivydělávat na chod rodiny. Tu vypomohl řezníkovi, jindy ho využili jako milkmana, poslíčka k roznášce mléka. Uplatnění později našel také jako zedník či leštič rakví.

Po základce dal Connery vale školní docházce, v šestnácti i rodnému Edinburghu a nastoupil k britskému Královskému námořnictvu. Odtud ho ale po třech letech propustili kvůli žaludečnímu vředu. Památkou na armádu mu zůstala jen tetování, nápisy „Skotsko navždy“ a „Máma a táta“.

Za svůdně vyrýsovanou postavu, která mu v počátcích přihrála místo modela v umělecké škole a jež mu záhy otevřela i dveře k opravdovému modelingu, však nevděčil Connery tvrdé službě u námořnictva, jak se mnozí mylně domnívají, ale kulturistice, která ho právě začala bavit. A tak než chlapák s tehdy hustou tmavou hřívou nastoupil hvězdnou hereckou kariéru, zkusil v roce 1953 štěstí v soutěži Mr. Univers. Nevedl si špatně, byl zvolen třetím nejkrásnějším mužem vesmíru! Jen škarohlídové tvrdí, že nebyl dostatečně vysoký, aby uspěl v disciplíně Vysoký muž, a dosáhl tak v klání krásy na prvenství.

Šedesát let hlášky: Jsem Bond. James Bond.

Rokem, kdy se neznámý krasavec proměnil ve filmovou star, byl rok 1962. Přesně před šedesáti lety se Sean Connery představil ve vůbec prvním zfilmovaném příběhu agenta 007, kterým se stal Flemingův šestý román Dr. No. V tomto filmu také poprvé padla ona legendární hláška: „Jsem Bond. James Bond.“

Čtěte také: James Bond doopravdy existoval. Špiónem však nebyl

Proslýchá se, že do postavy agenta Jejího Veličenstva s povolením zabíjet byl Connery vybrán na doporučení manželky producenta Alberta Broccoliho. V řadě za sebou na konkurzu nechal stát tou dobou již slavné herce, jakými byli Cary Grant nebo Roger Moore. Paradoxně sám Fleming byl prý proti obsazení Connneryho. Nechal se slyšet, že si Bonda představoval jako uhlazeného anglického gentlemana a ne jako „nějakého skotského neurvalce“. Spisovatelovo počáteční rozčarování z podoby jeho hrdiny však brzy uklidnily Conneryho herecké schopnosti a osobní kouzlo, které jedinečný herec dokázal postavě propůjčit.

Podobné články

Ještě větším paradoxem je fakt, že i když role agenta 007 Conneryho proslavila, učinila z něho sexsymbol a vynesla mu miliony na bankovním účtu, sám herec na své působení v roli Bonda často nevzpomínal pozitivně. „Vždycky jsem toho zatraceného Jamese Bonda nenáviděl,“ rozohnil se podle britského bulvárního plátku Daily Mirror dokonce jednou s tím, že by vlastně postavu nejraději zabil. Herci nikdy nebyla blízká popularita, která ho zcela připravila o soukromí, ani budoucí tlak na jeho setrvání v roli. Pomyslný pohár jeho trpělivosti přetekl během natáčení páté bondovky, filmu Žiješ jenom dvakrát, kdy Conneryho zachytili paparazzi na toaletě.

Úspěch šestého Bonda pohřbila fotka ze záchodu

Znechucený herec pak již nekývl na natáčení šesté bondovky V tajné službě Jejího Veličenstva (1969). Conneryho nahradil George Lazenby a snímek u diváků propadl. U sedmého dílu, Diamantů, oslovili producenti opět Lazenbyho. Ten smlouvu striktně odmítl. Sean Connery se k poslednímu návratu do role Flemingova agenta nakonec přesvědčit nechal. Filmaře stál hercův podpis na smlouvě na tehdejší dobu slušné peníze – celý milion a čtvrt amerických dolarů. Ivestice však nikdo nelitoval, ze snímku se stal opět megahit. Tou dobou už měl Connery peněz dostatek, a tak celý obnos hrdě věnoval na charitu. (Stejně jako později naložil s honorářem za roli krále Richarda v roce 1991). Herec také údajně podmínil svoji účast na natáčení tím, že se na place nebude potkávat s producentem Albertem Broccolim.

Do důchodu se herec oficiálně odebral v roce 2006. Jak již víte, nezaměnitelná jiskra v jeho uhlově černých očích vyhasla v říjnu 2020. Ještě stihl oslavit devadesáté narozeniny. Zanechal tady po sobě manželku Micheline Roquebruneovou (+91), s níž byl ženat pětačtyřicet let, syna Jasona (58) a bratra Neila.

„Definoval éru a styl,“ prohlásil na svém twittrovém účtu o Connerym s úctou zatím poslední představitel Jamese Bonda, herec Daniel Craig. „Vtip a šarm, které na plátně předváděl, se daly měřit v megawattech; pomohl vytvořit moderní kasovní trhák. Ještě dlouho bude ovlivňovat herce i filmaře.“ Další z řady nula nula jedniček, herec Pierce Brosnan, kolegovi do záhrobí vzkázal: „Vrháš dlouhý stín filmové nádhery, který bude žít navždy. Vedl jsi na cestě nás všechny, kteří jsme následovali v tvých ikonických šlépějích.“

Podobné články

Život agenta 007 však zdaleka nekončí. Momentálně všechny fanoušky filmových bondovek zaměstnávají spekulace, kdo získá roli dalšího Jamese Bonda. Ve hře je několik herců, kteří by mohli nahradit toho zatím posledního, Daniela Craiga.

Legendární bondovky v hlavní roli se Seanem Connerym si v lednu užijte na Prima MAX.

  • Dr. No – 8. ledna ve 20:00
  • Srdečné pozdravy z Ruska – 15. ledna ve 20:00
  • Goldfinger – 22. ledna ve 20:00
  • Thunderball – 29. ledna ve 20:00

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.