Adriana Krnáčová o rakovině: Je to válka těla proti vetřelci. Nemohla jsem ani chodit

Bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová byla historicky první ženou v čele metropole. Z politiky se ale nakonec stáhla. Přesně před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Léčba byla snad úspěšná, i když konečný verdikt padne až v červnu. Pokud vše dobře dopadne, Krnáčová se chce opět vrátit do aktivního života. Jak vzpomíná na boj se zákeřnou nemocí? A co pro ni bylo nejhorší?

Bývalá primátorka promluvila o nemoci v pořadu Interview televize CNN Prima. Rakovinu prsu jí lékaři diagnostikovali přesně před rokem. Tedy už v době pandemie koronaviru. Podstoupila léčbu chemoterapií, ale stále ještě neví, zda má nad zákeřnou nemocí vyhráno.

„Konečný verdikt si vyslechnu až v červnu, kdy mě čeká velké vyšetření PET (Pozitronová emisní tomografie, pozn. redakce). Půjdu do roury,“ svěřila se Krnáčová. Podle ní bylo nejtěžší o rakovině říct rodině. „Nevěděla jsem, jak na to budou reagovat,“ přiznala otevřeně.

Ona sama měla s přijetím nemoci velké problémy. Diagnóza rakovina prsu ji srazila na kolena. „Bylo to strašné. Nechtěla jsem tomu věřit. Ze začátku jsem ani nemohla polykat, měla jsem strašný strach, cítila jsem se bezmocná,“ přiznala v pořadu Interview bývalá primátorka. Nejvíc ji v těžkých chvílích pomáhala rodina: „Partner byl opravdu úžasný. Neříkali mi: ‚Neboj, to bude dobrý‘, protože to nikdo nevěděl, ale snažili se mi pomoci,“ objasnila.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová promluvila o rakovině v pořadu Interview:

Nemohla jsem dojít ani na toaletu, říká Krnáčová

Adriana Krnáčová se musela psychicky vyrovnat nejen s nemocí, ale i s náročnou léčbou. Ale rozhodla se bojovat. V hlavě si nastavila, že chce nad nemocí zvítězit a to jí hodně pomohlo. Oporou ji také byla terapeutka Laura Janáčková, která jí prý řekla: „Je to na tobě. Musíš s tím bojovat mentálně a pak se to povede, anebo to vzdáš!“ A to by Krnáčová doporučila i ostatním. „Je to na vás, jakým způsobem se srovnáte s válkou, protože to je válka těla proti vetřelci,“ říká.

Hrozný pro ni byl i fakt, že před nemocí byla velice aktivní ženou, běhala, byla v kondici, ale najednou nemohla nic, protože byla vyčerpaná. Pandemie koronaviru ji tedy ani moc neomezila: „Nemohla jsem nikam chodit, prostě jsem nemohla. Měla jsem co dělat, abych si došla na toaletu. Musela jsem se rozhodovat, kolik kroků udělám, abych se nezadýchala,“ svěřila se Krnáčová.

Chemie vás srazí! Za mou nemoc může i politika

Popsala i náročnou léčbu, kterou musela podstoupit: „Postupně jsem zjišťovala, co znamená chemoterapie. Ta chemie vás srazí. Přestanete si uvědomovat, co je za den, degradujete fyzicky. Jediné, co mě drželo, bylo, že to nesmím vzdát v hlavě. Že se musím nastavit tak, aby to dopadlo dobře.“ Postupně chodila na jednotlivé ultrazvuky a viděla, že nemoc mizí. „Že se vetřelec zalekl,“ říká Krnáčová, která byla před dvěma týdny očkovaná proti koronaviru. Její tělo se podle ní s vakcínou vypořádalo výborně.

Do politiky se prý vrátit nehodlá. „Nemoc mě hodně změnila. Dívám se na některé věci jinak. A obdivuji každého, kdo do politiky chce jít. Nejsem splachovací typ, některé věci se mě hodně dotýkají a evidentně se mě to dotýkalo tak, že jsem z toho onemocněla, to není dobré. A nejsem ani dobrý politik, já říkám pravdu a to se nemá,“ směje se. O politice se Krnáčová také vyjádřila v pořadu Interview: Byla jsem naivní husa, když jsem vstoupila do hnutí ANO, prohlásila.

A čemu se chce věnovat Adriana Krnáčová v budoucnu? Bývalá politička si založila poradenskou společnost v oblasti projektového řízení, vyjednávání, koučinku a chce dopsat druhý díl knihy Zpupnost, který by měl vyjít na podzim.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.