Žena ministra Arenbergera: Bývalá Miss, která zachraňuje Čechy před rakovinou
Monika Arenbergerová působí jako odborná asistentka na Dermatovenerologické klinice 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady
Profesor a nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger léta spolupracuje se svou manželkou. Monika Arenbergerová se stala přední odbornicí a mediální tváří v boji proti kožnímu melanomu v České republice. A má za sebou obrovské výsledky ve zdravotní osvětě. Společně s manželem založili před lety známý projekt Stan proti melanomu. I ona ale během vědecké práce narazila na jasnou nevýhodu v medicíně. Být ženou v tomto oboru je dost náročné.
Monika Arenbergerová se kromě specializace v oblasti prevence a léčby kožních nádorů (dermatoonkologii) věnuje také dermatochirurgii a estetické dermatologii.
Lepší hezká doktorka než chytrá modelka
Byla jedináčkem a ambiciózním dítětem, které se hlásilo na různé olympiády. Když se tak v roce 1989 obnovila soutěž Miss Československo, rozhodla se zkusit štěstí. „Po úspěchu v pražském kole jsem odjela na finále v Ostravě. V původní porotě tenkrát figurovali samí geniální lidé, jako byl Miloš Kopecký, Rudolf Křesťan, byla to zábava. Já jsem se tehdy hlásila na medicínu a pan Křesťan mi na jevišti řekl: ‚Žádné zaječí úmysly, slečno, je lepší být hezkou doktorkou než chytrou modelkou‘,“ zavzpomínala před lety pro magazín Ona Dnes.
Když v posledním ročníku medicíny absolvovala praktické stáže na všech odděleních, její volba byla jasná: rozhodla se věnovat dermatologii. „Přála jsem si najít obor, který by mi nezevšedněl, byl pestrý, zaměřený na široké spektrum pacientů, aby se moje práce pro mě nestala rutinou. A podle toho, že se dodnes do práce těším, je jasné, že jsem zvolila dobře.“
Jste ženou a ještě k tomu z Východu
Velký zlom v její profesní kariéře nastal, když vycestovala během postgraduálního studia na stáž do laboratoře renomovaného berlínského ústavu pro molekulární genetiku (Max Planck Institut). Monice vypršelo stipendium, ale podařilo se jí získat další na lukrativní berlínské kožní klinice. „Bylo mi pětadvacet, neměla jsem rodinu a brala to jako velkou výzvu. Abych se dál udržela, udělala jsem si německý doktorát. Na klinice jsem získala zkušenosti, z kterých čerpám dodnes, a jsem moc vděčná, že jsem tuto možnost dostala.“
U pohovoru s jedním z nejslavnějších dermatologů na světě se setkala s tvrdou realitou. „Já vás beru, ale máte pro mě dva největší handicapy, které můžete mít, jste ženou a ještě jste z Východu. O to víc se musíte snažit,“ řekl jí tenkrát profesor. Monika ale v práci sbírala jeden úspěch za druhým.
Odchod za manželem a mateřství v medicíně
Na jednom z vědeckých sympozií v Berlíně se v té době potkala i s budoucím manželem, novým českým ministrem zdravotnictví. „Setkávali jsme se na půl cesty, v Drážďanech, ale díky našim povoláním se nám ne každý víkend podařilo sejít a po dvou letech bylo jasné, že tímhle způsobem je náš vztah neudržitelný. A protože Petr v té době už byl přednostou dermatovenerologické kliniky ve Vinohradské nemocnici, vrátila jsem se do Prahy. Odchod pro mě byl moc těžký hlavně kvůli přátelům a způsobu života, odcházela jsem snad na osmkrát! Dodnes manželovu trpělivost obdivuji.“
Po návratu následovala svatba, Monika začala pracovat na stejné klinice jako její manžel, profesor Petr Arenberger. V roce 2002 otěhotněla, narodila se jí dcera Simona a po třech letech dcerka Nicol. Po roce na první mateřské dovolené prý z medicíny zcela vypadla, u druhé dcery tak docházela pravidelně na několik hodin týdně do práce už od druhého měsíce po porodu.
Aktivní boj proti melanomu v Česku nese světové prvenství
Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., je dnes přední českou dermatoložkou, vědkyní a pedagožkou. Společně s profesorem Petrem Arenbergerem v České republice založili v roce 2006 projekt Stan proti melanomu. Více jak deset let tak zdarma vyšetřují v hlavních městech kůži komukoliv, kdo se ve stanu plném lékařů zastaví. Ročně tak vyšetří více jak 4 000 pacientů navíc, kteří by do ordinace kožního lékaře nepřišli, a odhalí desítky melanomů a kožních karcinomů.
„Ochrana před slunečním zářením je zásadní. Každý třetí člověk po 65. roce má kožní nádor. V Německu jsem se naučila, že systém pro pacienta musí být co nejjednoduší, stejný lékař má pacienta provázet celou léčbu,“ vysvětluje netradiční model projektu Stan proti melanomu. A dlouholetá prevence nese ohromující výsledky. „Nedávno mi volali z BBC, že se České republice společně s Izraeelem podařilo jako dvěma jediným státům na světě snížit úmrtnost na kožní melanom za minulý rok,“ prozradila lékařka v dokumentu Mistři medicíny.