Běžkyně Kristiina Mäki: Chci inspirovat ostatní ženy. Těhotenství nemusíte odkládat

Česko-finská atletka Kristiina Mäki překvapila všechny a hlavně i sama sebe. Sedm měsíců po porodu zaběhla v semifinále běhu na 1 500 metrů nový český rekord a kvalifikovala se do finále. Tam už ji to bohužel nevyšlo a medaili si z olympiády neodváží. Ale i tak je spokojená. Mäki přiznala, že v osmém měsíci těhotenství ještě trénovala a pak začala hned po porodu. Všem sportovkyním by chtěla vzkázat, že mateřství nemusejí odkládat až na konec kariéry.

Devětadvacetiletá běžkyně Kristiina Hannele Mäki má s atletem Filipem Sasínkem sedmiměsíčního syna Kaapa. Když zjistila, že je těhotná, nikdy ji prý nenapadlo, že by to pro ni byl konec kariéry. „Měla jsem momenty, kdy jsem si říkala, že je to těžké a přemýšlela jsem, jestli to dám, ale nikdy jsem to nechtěla vzdát,“ řekla pro web Olympijskytym.cz.

Mäki si tehdy dala za cíl, že se na hry probojuje a v Tokiu poběží závod na 1 500 metrů. A to se jí podařilo, a dokonce se probojovala do finále s novým českým rekordem. Ve finále bohužel v pátek neuspěla. Do cíle doběhla třináctá. „Nezbyly mi síly. Dala jsem si za cíl nebýt poslední a to mi trochu nevyšlo. Ale jsem strašně ráda za tu středu. A celkově jsem spokojená,“ přiznala po pátečním finále.

Těhotenství sice atletku překvapilo, ale nebylo pro ni překážkou. Dál běhala, dokonce až do osmého měsíce. A pak i měsíc po narození syna. Pauzu si dala jen po porodu, snažila se dodržet šestinedělí. „Ta dvouměsíční pauza se mi zdála strašně dlouhá, ale dalo se to zvládnout,“ prozradila rodačka z Finska, která má kořeny ve Žďáru nad Sázavou.

Velkou výhodou pro ni bylo, že její muž je také profesionální sportovec. „Naplánovali jsme si čas, střídali se během tréninku,“ svěřila se atletka, která už v pátek poběží finále závodu na 1 500 metrů. Z českých žen takový úspěch zaznamenala naposledy Ivana Kleinová na mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983.

Ženy upřednostní kariéru a pak už je na děti pozdě, myslí si Kristiina Mäki

Mäki chce na svém příkladu, kdy nečekaně otěhotněla, a přesto se dokázala vrátit k vrcholovému sportu, ukázat ostatním sportovkyním, že nemusí těhotenství odkládat až na konec kariéry. „Někdy ženy upřednostní kariéru, a pak už je pozdě na to mít děti. Pro mě rodina je a vždycky bude důležitá,“ zdůraznila mladá maminka, která drží české rekordy na tratích na 2 000, 3 000 a 5 000 metrů a a finský rekord na 2 000 metrů.

Na olympiádu do Tokia odlétala trochu smutná, že ji čeká dlouhé odloučení od malého syna. „Už teď se mi stýská,“ přiznala. O Kaapa se zatím stará Filip Sasínek a Kristiiny rodiče. „Tatínek od začátku, co malého máme, zvládá úplně všechno, takže v tomto směru se nebojím,“ prozradila Mäki.

A jaké byly její pocity v cíli běhu na 1 500 metrů, když ve středu zaběhla rekord? „Chvíli jsem necítila vůbec nic. Pak mi začalo docházet, že si budu muset vybalit tašku a Kaapa neuvidím v pátek. To je jediná nevýhoda," řekla držitelka českého rekordu, která si bohužel medaili z Tokia neodváží, ale i tak je na sebe pyšná.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.