Celebrity

28. července 2021 06:00

Petra Kloidová

Plavkyně Seemanová v Tokiu překonala český rekord: Na Berounce pořád plavu s kruhem

O krásné české plavkyni Barboře Seemanové se dlouho mluvilo jako o olympijské naději. A ve středu nezklamala. Ve finále na letních olympijských hrách v Tokiu skončila na krásném šestém místě a překonala český rekord.

Mistryně Evropy 2021 si olympijskou atmosféru vyzkoušela v šestnácti letech už v Rio de Janeiru v roce 2016. Poslední roky se o Báře Seemanové mluví jako o nové české olympijské naději.

Seemanová zazářila včera na letních olympijských hrách v Tokiu v semifinále na 200 m volným způsobem, kdy překonala český rekord a postoupila s pátým nejlepším časem do středečního finále, v němž se představila jako první česká plavkyně po 21 letech. V medailovém souboji na své oblíbené trati – kraulařské dvoustovce – se jí opět podařilo překonat český rekord, jeho hodnotu v Tokiu posunula na 1:55,45 minuty a skončila na krásném šestém místě, jen o jednu příčku za největší favoritkou Katie Ledeckou ze Spojených států. „Já jsem byla nejdřív taková zmatená, nemohla jsem se tam najít na té tabuli. Koukala jsem se úplně na poslední místa. Tak jsem tam vyjela a bylo to super. Nemůžu tomu furt uvěřit. Já jsem doufala, že to bude pod 56. Nečekala jsem to, že to bude takhle pod půl," radovala se Bára po závodu.

Život v bazénu

Trenérka Petra Škábová o ní říká, že je to ideální plavecká svěřenkyně, protože je ochotná ze sebe na tréninku sedřít kůži. Kromě toho je pohledná brunetka nadšená z tokijského bazénu. Každý plavec má podle Báry oblíbený bazén, ten se nejčastěji spojuje s výkony plavce. V Česku má nejraději ten plzeňský, ve světě se jí nejvíce líbilo v Singapuru a Argentině.

Koneckonců v bazénech tráví polovinu svého života. První tempo udělala ve čtyřech letech, odmalička dochází na dvoufázové tréninky. Ve vodě tráví čtyři hodiny denně kromě neděle, pokud nejsou závody. Týdně Bára Seemanová uplave 60 kilometrů.

Studium v Americe zrušila pandemie a přítel

Bára Seemanová se po maturitě připravovala na studium americké vysoké školy v Louisville, kde by byla součástí špičkového plaveckého týmu. Odložená olympiáda v Tokiu, pandemická opatření a přítel její rozhodnutí ale změnili. Během roku 2020 se s trenérkou rozhodla sportovně soustředit sama na sebe a vypracovala se na úroveň evropské šampionky.

V Čechách se jí dokonce výrazně zlepšily podmínky k tréninku. Jak upozorňuje její trenérka, Bára má v harmonii i osobní život, což jejím výkonům jen pomáhá. Seemanová randí s Matyášem Písačkou, fotbalistou druholigového Ústí nad Labem.

Bez kruhu na Berounce ani ránu

Bára Seemanová vyrůstala ve sportovní rodině. Plavat ji učil otec, který se plavání věnoval závodně, společně s dědou na řece Berounce. Bára tak neměla příliš příležitostí naučit se klasické chyby v technice plavání, které čas od času pozoruje u lidí. „Prsa jsou asi nejčastější plavecký styl a tam se paradoxně najde nejvíce chyb. Lidé plavou jako žába nebo nepotápí hlavu. Ruce by měly být pod tělem, ne vedle sebe,“ upozorňuje plavkyně. Zároveň dodává, že ani ona sama plavat prsa dobře neumí. „Prsa mi absolutně nejdou. Vždy se všichni smějí, když musím na tréninku plavat prsa. Je to komické a pomalé.“

Na Berounku si chodí čas od času zaplavat rekreačně, překvapivě tam ale olympijskou plavkyni potkáte s kruhem. „Nejsem schopná v řece potopit hlavu, bojím se,“ přiznala se smíchem Barbora Seemanová v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.