Celebrity

5. března 2022 22:20

David Laštovka

Emil Zátopek a jeho osudová láska: Udělal gesto, které Danu dostalo. Proč neměli děti?

Snímek Zátopek, který měl premiéru v srpnu loňského roku, získal Českého lva za nejlepší film. A vedle sportovních úspěchů legendárního Emila Zátopka se věnuje i lásce mezi běžcem a jeho osudovou ženou Danou Zátopkovou. Ti dva si byli souzení. Narodili se ve stejný den a rok, 19. září 1922, patřili mezi sportovce, na které svět nezapomíná, a strávili spolu krásných dvaapadesát let. Žili v dokonalé symbióze, jen děti spolu neměli. Co bylo důvodem?

Zatímco Emil Zátopek byl čtyřnásobným olympijským vítězem ve vytrvalostním běhu, Dana Zátopková ovládla olympiádu v hodu oštěpem. Vrcholem jejich úspěšné kariéry se staly v roce 1952 olympijské hry ve finských Helsinkách, kde dohromady vybojovali čtyři zlaté medaile. To už spolu čtyři roky tvořili manželský pár. Seznámili se přitom dosti kuriózním způsobem.

Dana dostala rozkaz od funkcionářů pogratulovat Emilovi Zátopkovi

Dana, tehdy ještě Ingrová dostala od funkcionářů za úkol pogratulovat vycházející atletické hvězdě – Emilu Zátopkovi. „Řekli mi, abych předtím v jeho šatně zaklepala, kdyby byl náhodou v trenýrkách. Tak jsem šla, zaklepala, podala mu ruku a řekla, že mu blahopřeju. Asi dva týdny nato jsme jeli v jednom autobusu na závody do Bratislavy, a to už jsem pozorovala, že Emil pořád manévruje, aby seděl vedle mě. A když jsme jeli zpátky, už seděl vedle mě,“ vzpomínala Dana.

Když v noci projížděli přes Lanžhot, kde v místní hospodě hrála kapela, řidič autobusu zastavil a celá posádka zavítala na zábavu. „Tam ho samozřejmě všichni poznali a hned bylo sólo pro Zátopka. A on si přišel pro mě. Na Moravě když si někdo vezme děvče na sólo, tak to znamená, že se veřejně přiznává, že k ní má nějaké city. Mně to samozřejmě velmi lichotilo. Zamilovala jsem se hned,“ dodala sportovkyně. Oba prý okamžitě vycítili, že poznali osudovou lásku. „Věděli jsme, že to je ono. To, co oba hledáme. Samozřejmě, že jistý si člověk nemůže být asi nikdy, ale tohle bylo něco víc. Seznámili jsme se v květnu a v říjnu jsme se brali. Bývali bychom se vzali i dřív, ale nešlo to kvůli závodům,“ přiblížila Dana.

Trápení Dany Zátopkové kvůli dětem

Přestože byli narození ve stejný den 19. září, jak přiznávali, každý byl trochu jiný, což ovšem nebylo na škodu. „Já už jsem v šest ráno nemohl v posteli vydržet a Dana se na mě zlobila, že se se mnou nedá spát. Kdybychom byli úplně stejní, dobrotu by to nemuselo dělat,“ popisoval s úsměvem Emil. Jeden pro druhého byli oporou a inspirací. Rádi se škádlili, vše brali s humorem a báječně se doplňovali. „Já jsem z jižní Moravy a tam platí, že doma vládne ženská, jenže on mi do všeho kecal. Dokonce i do vaření,“ smála se Dana.

Ke štěstí jim scházelo jediné, mít vlastní potomky. Osud jim je ale nedopřál. „Byla jsem nešťastná, když jsem zjistila, že nemohu mít děti a že běhám po doktorech marně,“ povzdechla si Zátopková. Oporou v nejtěžších chvílích jí byl právě Emil. „Utěšoval a říkal: ‚Proč se trápíš? Myslíš, že když my nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře?‘ Hustil to do mě tak dlouho, až mně to přestalo vadit,“ prozradila.

Odchod Emila Zátopka

Když v roce 2000 ve věku osmasedmdesáti let zemřel, s jeho odchodem se vyrovnávala jen velmi těžko. Žili jeden pro druhého, život bez něj si nedokázala představit. Jeho popel umístila do malovaného džbánku a měla ho u sebe doma až do své smrti. Když ji přijeli navštívit přátelé, džbánek postavila na stůl, aby si s Emilem všichni mohli přiťuknout.

Svého manžela přežila o téměř dvacet let. Zemřela loni v březnu ve věku sedmadevadesáti let. Jejich neuvěřitelný příběh se dočkal filmové podoby. Snímek Zátopek režíroval David Ondříček a hlavní postavy ztvárnili Martha Issová a Václav Neužil, který si zaslouženě odnesl Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.