zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Václava Neužila jako Zátopka svíral strach z Dany Zátopkové. Proč se s ní záměrně nikdy nesetkal?

Lenka Nováková , Vydáno: 07.09.2021
Václav Neužil momentálně září ve filmu Davida Ondříčka Zátopek, který popisuje život české sportovní legendy. S Danou Zátopkovou, manželkou Emila, měl šanci se potkat, ale takové nabídky nikdy nevyužil. Po úspěšné premiéře filmu svého rozhodnutí trochu lituje.

reklama

Úspěch u diváků a kritiků si herec Václav Neužil cení, do role Emila Zátopka ze sebe vydal všechno a věnoval se přípravě několik let. Režisér David Ondříček plánoval natočit snímek Zátopek už před několika lety.

Vybrat zásadní herecké představitele slavné sportovní dvojice pro něj shodou okolností byla hračka. Svou ženu Marthu Issovou a Václava Neužila viděl v divadle, kde představovali partnerskou dvojici. Jejich chemie mu připomínala lásku mezi Danou Zátopkovou a Emilem.

Filmový Emil Zátopek
Autor: Falcon Filmový Emil Zátopek

Natočí se vůbec Zátopek?

Neužil se začal aktivně připravovat hned ve chvíli, kdy dostal echo od režiséra, že právě on bude hrát autora českého motta „Když nemůžeš, tak přidej“. Začal běhat s trenérem, který ho učil techniku. Během jednoho z tréninků se dokonce zranil, aby se následně dozvěděl, že kvůli nedostatku peněz se film nevznikne. Na roli si musel počkat další roky.

Film mezitím dostal nálepku snímku, který se možná nikdy nenatočí. Toho se obával i Neužil, jenž do role fyzicky a psychicky investoval mnoho. Jeho manželka dokonce prohlásila, že žila několik let se Zátopkem. David Ondříček si ale jistý byl, ačkoliv ho od natáčení Zátopka odrazoval i sám velký Miloš Forman. Nakonec se peníze našly.

Martha Issová a Václav Neužil ve filmu Zátopek
Autor: Falcon Martha Issová a Václav Neužil ve filmu Zátopek

Strach a zodpovědnost Václava Neužila

Zatímco Martha Issová se s vdovou po Emilovi Zátopkovi setkala a velice rychle si padly do noty, Václav Neužil se setkání s Danou Zátopkovou vyhýbal. Ke své roli měl takovou úctu, že se bál, aby bývalou oštěpařku neurazil.

Václav Neužil
Autor: TekiShine/FTV Prima Václav Neužil

„Měl jsem možnost setkat se s Danou Zátopkovou, ale bál jsem se, že se před ní budu předvádět, budu se snažit vypadat lepší, než jsem, budu se překrucovat. Říkal jsem si, že to nechci, že je to zbytečné. Nesetkal jsem se s ní, ale přál jsem si, abychom šli na panáka, až ten film uvidí. To se bohužel už nestane, protože mezitím odešla. Kdyby ve mně Emila, byť v jediné vteřině, viděla, bylo by to pro mě vyznamenání,“ tvrdí Václav Neužil v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Emil a Dana Zátopkovi spolu strávili více jak padesát let v manželství
Autor: profimedia Emil a Dana Zátopkovi spolu strávili více jak padesát let v manželství

Láska mezi Emilem a Danou je známá, manželskou dvojici pojilo silné pouto. Zátopková měla do konce smrti Emila Zátopka v urně doma a kdykoliv přišli hosté, urnu s popelem přinesla do kuchyně, aby manželovi nic neuteklo.

Dana Zátopková se bohužel premiéry snímku nedožila, zemřela v březnu roku 2020. David Ondříček prozradil, že Zátopková věděla, kdo bude hrát jejího manžela a s výběrem byla spokojená.

Láska Emila Zátopka k Daně

Emil Zátopek a jeho osudová láska: Udělal gesto, které Danu dostalo. Proč neměli děti?

reklama

Související témata: 7 pádů Honzy Dědka , Emil Zátopek , Zátopek , Václav Neužil , Martha Issová , Dana Zátopková , David Ondříček

reklama

Přečtěte si také

reklama