Celebrity

5. března 2022 21:55

Petra Kloidová

Václav Neužil jako Zátopek měl strach z Dany Zátopkové. Proč se s ní nikdy nesetkal?

Václav Neužil zazářil ve filmu Davida Ondříčka Zátopek, který popisuje život české sportovní legendy, a právem za svůj výkon získal Českého lva za nejlepšího herce v hlavní roli. S Danou Zátopkovou, manželkou Emila, měl šanci se potkat, ale takové nabídky nikdy nevyužil. Později svého rozhodnutí litoval.

Úspěch u diváků a kritiků si herec Václav Neužil cení, v roli Emila Zátopka ze sebe vydal všechno a věnoval se přípravě několik let. Režisér David Ondříček plánoval natočit snímek Zátopek už před několika lety. Premiéru měl nakonec letos a stal se natolik úspěšným, že si vysloužil Českého lva za nejlepší film.

Vybrat zásadní herecké představitele slavné sportovní dvojice pro režiséra shodou okolností byla hračka. Svou ženu Marthu Issovou a Václava Neužila viděl v divadle, kde představovali partnerskou dvojici. Jejich chemie mu připomínala lásku mezi Danou Zátopkovou a Emilem.

Natočí se vůbec Zátopek?

Neužil se začal aktivně připravovat hned ve chvíli, kdy dostal echo od režiséra, že právě on bude hrát autora českého motta „Když nemůžeš, tak přidej“. Začal běhat s trenérem, který ho učil techniku. Během jednoho z tréninků se dokonce zranil, aby se následně dozvěděl, že kvůli nedostatku peněz se film nevznikne. Na roli si musel počkat další roky.

Film mezitím dostal nálepku snímku, který se možná nikdy nenatočí. Toho se obával i Neužil, jenž do role fyzicky a psychicky investoval mnoho. Jeho manželka dokonce prohlásila, že žila několik let se Zátopkem. David Ondříček si ale jistý byl, ačkoliv ho od natáčení Zátopka odrazoval i sám velký Miloš Forman. Nakonec se peníze našly.

Strach a zodpovědnost Václava Neužila

Zatímco Martha Issová se s vdovou po Emilovi Zátopkovi setkala a velice rychle si padly do noty, Václav Neužil se setkání s Danou Zátopkovou vyhýbal. Ke své roli měl takovou úctu, že se bál, aby bývalou oštěpařku neurazil.

„Měl jsem možnost setkat se s Danou Zátopkovou, ale bál jsem se, že se před ní budu předvádět, budu se snažit vypadat lepší, než jsem, budu se překrucovat. Říkal jsem si, že to nechci, že je to zbytečné. Nesetkal jsem se s ní, ale přál jsem si, abychom šli na panáka, až ten film uvidí. To se bohužel už nestane, protože mezitím odešla. Kdyby ve mně Emila, byť v jediné vteřině, viděla, bylo by to pro mě vyznamenání,“ tvrdí Václav Neužil v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Láska mezi Emilem a Danou je známá, manželskou dvojici pojilo silné pouto. Zátopková měla do konce smrti Emila Zátopka v urně doma a kdykoliv přišli hosté, urnu s popelem přinesla do kuchyně, aby manželovi nic neuteklo.

Dana Zátopková se bohužel premiéry snímku nedožila, zemřela v březnu roku 2020. David Ondříček prozradil, že Zátopková věděla, kdo bude hrát jejího manžela a s výběrem byla spokojená.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.