zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Expert o natáčení se zbraněmi: Herci ostrými nikdy nestřílí. Míří vždy mimo

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žaneta Dernerová , Vydáno: 25.10.2021
Nejen filmovým světem otřásla tragédie, která se stala při natáčení nového westernu Rust. Hollywoodský herec Alec Baldwin při něm nešťastnou náhodou zastřelil kameramanku a postřelil režiséra. Všichni si nyní kladou otázku, jak se něco takového mohlo stát. Profesionál Miroslav Manhart nyní promluvil o zabezpečení na natáčení.

reklama

Dlouhé vyšetřování a náročný policejní proces čeká hollywoodského herce Aleca Baldwina, který během natáčení nového filmu Rust zastřelil kameramenku Halynu Hutchins a postřelil režiséra snímku Joela Souzu. Nikdo nemůže pochopit, jaká fatální chyba se musela stát, aby k neštěstí došlo. Událost logicky rozvířila diskuze ohledně zajištění bezpečnosti při natáčení.

Expert na zbraně a odborný poradce Miroslav Manhart prozradil, jaká bezpečnostní opatření provázejí natáčení v Česku. „Při každém natáčení, během kterého se manipuluje se zbraní, je přítomný zbrojíř. Ať už jde o jakýkoliv typ střelné zbraně a jakýkoliv druh manipulace. Zbraň musí být neustále pod kontrolou odborníka,“ říká Manhart a zdůrazňuje, že na place dbají na to, aby herec při manipulaci se zbraní na nikoho nemířil.

Zároveň také uvedl, že v momentě, kdy se nezkouší nebo nenatáčí a zbraň je odjištěná, ihned ji hercům odebírají a nechávají si ji u sebe profesionálové. „Pouze v případě, že je zbraň zaslepená a jde o maketu, z níž nelze vystřelit, může s ní manipulovat rekvizitář,“ popsal Miroslav Manhart jedinou možnost, kdy se může ocitnout v rukou někoho jiného.

Ostrými náboji stříleli na cvičišti pouze skuteční vojáci, kteří mají zbrojní průkazy.
Autor: FTV Prima Ostrými náboji stříleli na cvičišti pouze skuteční vojáci, kteří mají zbrojní průkazy.

Odborník vylučuje, že by se podobná nehoda mohla stát u nás

Také během natáčení vojenského seriálu 1. MISE drží často herci v ruce zbraň. Že by se ale při něm mohlo stát nějaké podobné neštěstí, které nyní šokovalo celý svět, Manhart rezolutně odmítá. „Na 1. MISI využíváme velké zbraně, které používají vojáci. Jsou to nefunkční zbraně, makety, z nichž nelze vystřelit. Pokud používáme krátké zbraně, ze kterých lze střílet, natáčení probíhá vždy za přítomnosti zbrojíře ze speciálních efektů, který zbraň přiveze a zodpovídá za to, že má správné střelivo,“ vysvětluje odborný poradce seriálu.

Střílí se i v seriálu 1. MISE.
Autor: FTV Prima Střílí se i v seriálu 1. MISE.

Herci v 1. MISI střílejí zásadně slepými náboji. Pokud nastane situace, kdy se střílí ostrými, činí tak profesionál, nikdy ne herec. „Ostrými se střílelo během natáčení na střelnici, stříleli skuteční vojáci, kteří mají zbrojní průkazy. Stříleli na oficiální střelnici v Milovicích, mířili do protisvahu. Nikdo jiný tam nebyl, kameraman byl asi 20 metrů za plexisklem. To bylo ošetřené velice dobře,“ podotýká Manhart.

Podle Manharta vinu rozhodně nenese herec 

Nedokáže si proto vůbec vysvětlit, jak se při natáčení amerického westernu mohlo stát, že herec střílel ostrými náboji. „Je to trochu nelogické, tyhle věci by se stávat neměly. Na place je vždy člověk, který je za to zodpovědný. Pyrotechnik, zbrojař ze speciálních efektů. Vůbec nechápu, jak někdo může přehodit slepé náboje za ostré. To mi nejde na rozum, navíc u hollywoodského filmu,“ podivuje se Manhart a dodává, že vinu za tuto tragickou nehodu určitě nenese herec.

„Na vině je ten, kdo zodpovídá za zbraň pro herce, kdo herci zbraň dával a vložil do ní náboje. Buď zbrojíř ze speciálních efektů, nebo rekvizitář. Herec na vině není, ten dostane do ruky zbraň a nezajímá se o to, jestli je v ní to, co tam má být,“ říká Manhart, dle kterého je Baldwin jako herec nevinný.

I herec Radúz Mácha si vyzkoušel manipulaci se zbraní.
Autor: FTV Prima I herec Radúz Mácha si vyzkoušel manipulaci se zbraní.

Radúz Mácha bude mít ze zbraní ještě větší respekt 

„Je to hrozně smutná tragédie pro pozůstalou rodinu, celý štáb i herce, který se s tím bude celý život vyrovnávat. Kdyby se mně něco takového stalo, neumím si představit, jak bych se s tím vyrovnal, jak bych se mohl vrátit na natáčení,“ reaguje na tuto nešťastnou událost herec Radúz Mácha, který sám držel během natáčení seriálu několikrát zbraň v ruce.

Manipulace s ní ale byla velmi pečlivě střežena. „Kdykoliv jsme drželi zbraň, byli pořád u nás zbrojíři, nemohli jsme na nikoho mířit, zbraně byly stále kontrolované, jestli v nich náboj je nebo není, zbraň musela být neustále zajištěná,“ vzpomíná na natáčení na střelnici mladý herec. „Do budoucna budeme mít všichni obrovský respekt vzít si zbraň a někam zamířit. Asi se budou muset nastavit nová pravidla,“ myslí si představitel seriálového frekventanta Jana Rubeše.

Plukovník Dan Hofman.

Střelba mimo cvičiště! Je podezřelá pacientka špionkou na tajné misi?

reklama

Související témata: 1. MISE , seriál 1. MISE , Alec Baldwin , hollywoodský herec , střelba , postřelení , tragická nehoda , smrt , Radúz Mácha , FTV Prima

reklama

Přečtěte si také

reklama