Hana Maciuchová a Jiří Adamíra: Bouřlivý vztah, kterému nikdo nedával šanci

Životní láskou zesnulé herečky Hany Maciuchové byl o devatenáct let starší kolega Jiří Adamíra. Stal se její spřízněnou duší, osudovou láskou, kterou člověk potká jednou za celý svůj život, někdy ani to ne.

Osobně se poznali v roce 1971 v televizní inscenaci První radosti. Haně tehdy bylo šestadvacet, Jiřímu pětačtyřicet. „Jako herce jsem ho dobře znala, viděla jsem všechny inscenace šedesátých let. Uhranul mě svou existencí na jevišti v mnoha hrách. Byl laskavý, vstřícný, tak charismatický... Zamilovali jsme se do sebe,“ vzpomínala herečka, která vždycky inklinovala spíše ke starším mužům. Už během studií na DAMU platonicky milovala svého profesora Karla Högera.

Drastické peripetie společných začátků

Vztah s Adamírou ale neměl zrovna na růžích ustláno. Byl podruhé ženatý a měl dvě děti. Jeho tehdejší manželkou byla Ljuba Langmilerová, kterou přebral svému kolegovi z divadla, herci Jiřímu Langmilerovi. Několikrát se spolu porvali, neboť Langmiler svou ženu velmi miloval a podraz od kamaráda těžce nesl. A také Maciuchová v té době měla vážnou známost. „Bylo to velmi komplikované, vnitřně jsem s tím bojovala. Byla jsem moravská buchta, která si nedovedla představit, že by odvedla muže od rodiny. Navíc jsem měla přítele. Ty peripetie našich začátků byly opravdu drastické,“ přiznala upřímně. Velký věkový rozdíl pro ně naopak nebyl žádnou překážkou. „Ba naopak. Měl větší přehled, nadhled nad věcmi, jak separovat ty, které stojí za to se jim věnovat, a ty, které jsou úplně nepodstatné. Na to jsem zírala,“ popsala Jiřího Adamíru Hana Maciuchová.

Život na psí knížku

Zhruba rok se tajně scházeli. Několikrát chtěla vztah i ukončit. Jejich láska ale nakonec byla silnější. Jiří opustil svou druhou manželku a rozhodl se pro nový život s ní. Do té doby velký proutník po boku Hany zkrotl jako beránek a stal se oddaným a milujícím partnerem. Dvakrát ji dokonce v pokleku se zásnubním prstenem v ruce požádal o ruku, ale ona pokaždé odmítla. Obávala se, že dvakrát rozvedený muž by se s ní také po čase rozvedl, a raději zvolila život takzvaně na psí knížku. „Tohoto svého rozhodnutí nesmírně lituji. A velmi mě mrzí, že jsem si ho nevzala. Ale říkala jsem si, že jeho třetí manželství by mohlo znamenat nejen všechno dobré, ale i všechno zlé,“ vysvětlila své důvody.

Se smrtí milovaného partnera se nikdy nevyrovnala

Když Adamíra v srpnu roku 1993 ve svých sedmašedesáti letech zemřel, zhroutil se jí celý svět. S jeho odchodem se nikdy pořádně nevyrovnala a vinila z něj lékaře. Přestože její partner trpěl rakovinou páteře, jeho smrt prý nemusela vůbec nastat. „Můj muž zemřel na pooperační komplikace, ne kvůli té nemoci samotné. V jeho případu bylo tolik otazníků, tolik problematických lékařských rozhodnutí, tolik zdržení,“ prohlásila vyčítavě.

Ztráta nejbližší osoby ji natolik ranila, že si už nikdy žádného chlapa k tělu nepřipustila a až do své smrti zůstala sama. „I když už tu není, tak je pořád mojí velkou součástí a vždycky bude. Jeho místo nikdy nemůže nikdo nahradit a já se o to ani nesnažím. Mám proto jen spoustu kamarádů a kamarádek. Ale nikdy už nebudu mít někoho, jako byl Jiří,“ svěřila se herečka. Teď už jsou v pomyslném hereckém nebi zase spolu.

Podívejte se na slavnou roli Hany Maciuchové jako matky ve filmovém fenoménu Samotáři na iPrima.cz.

Jedním z posledních filmů, které Hana Maciuchová natočila, byla Tátova volha. Podívejte se na něj on-line:

Sdílejte článek
Štítky smrt láska herec Hana Maciuchová Karel Höger Jiří Adamíra starší partner osudová láska Divadelní fakulta Akademie múzických umění

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.