Celebrity

18. prosince 2023 10:00

David Laštovka

Havel a ženy: Jeho milenky se staly kamarádkami. S jednou z nich čekal dítě

První prezident České republiky Václav Havel miloval ženy a ony zase jeho. V jeho společnosti se cítily velmi příjemně. Havla přitahovaly nejen pro svůj půvab a krásu, ale vyhledával ženy inteligentní a sečtělé. První manželka Olga o jeho slabosti pro něžné pohlaví věděla a milostné úlety mu tolerovala. S některými je dokonce pojilo i přátelství. Jaké typy si Havel vybíral a kdo patřil mezi jeho největší lásky?

V sedmdesátých letech byla jeho velkou láskou Anna Kohoutová, bývalá žena dramatika Pavla Kohouta. Jejich románek vydržel do doby, než byl Havel za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku do vězení. Z jeho manželky Olgy a milenky Anny se mezitím staly kamarádky, a dokonce si společně předčítaly dopisy, které jim z basy posílal.

„Pokud se našla žena, která měla vůbec šanci rozbít pevný svazek Olgy s Václavem, byla to bývalka jednoho z jeho největších přátel Pavla Kohouta a tenkrát k rozvodu téměř došlo. Nebylo to v tom, že měl milenku. Nevěrný byl už dříve a často cítil jakousi povinnost o tom Olgu informovat. Tentokrát to však bylo jiné. Havel se do Anny Kohoutové hluboce zamiloval. Olga při něm stála spíš jako maminka než manželka,“ popsal v knize Havel jeho dlouholetý spolupracovník Michael Žantovský.

Jitka Vodňanská údajně s Havlem čekala dítě

Když se Havel dostal na svobodu, jeho další láskou byla psycholožka Jitka Vodňanská. Seznámil je její bývalý manžel, signatář Charty 77, písničkář a textař Jan Vodňanský, s nímž má syna Tomáše. Olga opět o všem věděla. Vodňanská na Hrádečku v té době trávila celé léto. „Asi jsem byla naivní, že jsem vytvořila ten trojúhelník s Olgou. To si myslím, že se takovýmhle způsobem nedělá,“ uvedla Vodňanská před osmi lety v rozhovoru pro MF Dnes. V něm také naznačila, že na ni Havlova manželka přece jen trochu žárlila. „Ale jo, samozřejmě. Na Hrádečku jsem vždycky dávala špatně talíře,“ prozradila s úsměvem.

V jednu chvíli to ovšem vypadalo tak, že Havla bude mít jen pro sebe. „Doufala jsem. Nejvíc asi v roce 1985, kdy mě vzal na dovolenou ukázat svým přátelům a říkal, že je to taková naše zásnubní cesta. Ale skončila tím, že nás oba zatkli. Jeho dvakrát, mě jednou. Mělo to různé intenzity, ta naše láska. Trvalo to skoro sedm let nebo možná ještě déle. Vídání se a vztah skončily v době jeho svatby s Dagmar. Tam to skončilo. Ale takový ten intenzivní vztah skončil v osmdesátým devátým,“ přiblížila Jitka Vodňanská.

Jitka Vodňanská v Show Jana Krause:

Britský politolog John Kean ve své knize Václav Havel – Politická tragédie v šesti dějstvích, v níž se snažil zachytit všechna významná životní období prvního českého prezidenta včetně rodinného zázemí, dokonce tvrdí, že Vodňanská s Havlem přišla do jiného stavu. Olga v zoufalství měla navrhnout, že by se o dítě mohli starat všichni dohromady, ale Jitka nakonec zvolila potrat. „Když Jitka v roce 1984 otěhotněla, napsala Olze dopis, kde jí o situaci informovala, a vysvětlila, jak moc jejího muže miluje. Havel se od Olgy vrátil se vzkazem, že se odmítá rozvést, ale navrhuje ménage a trois (soužití ve třech),“ potvrdil Žantovský.

Havlovy ženy během prezidentského období

Mezi Havlovy milenky měla patřit také Jana Tůmová, která přes den pracovala jako prodavačka v knihkupectví, večer jako šatnářka v pražské Redutě a o víkendech se věnovala amatérskému divadlu. „Sblížili se po Žebrácké opeře,“ připomněl Žantovský v knize Havel. V polovině osmdesátých let se zase intimně sblížil se sousedkou Růženou, manželkou grafika Oldřicha Kulhánka.

Se ženami nepřestal ani jako prezident. „Již v prvních dvou Havlových funkčních obdobích se na jeho denním programu objevovala řada neexistujících postav s ptačími jmény jako profesor Slavík, velvyslanec Skřivan či pan Vrabec,“ prozradil Žantovský krycí jména jeho milenek.

Veřejně se ke vztahu s Havlem hlásí i spisovatelka Irena Obermannová, která tvrdí, že spolu měli poměr v době, kdy už byl ženatý s Dagmar Havlovou. Veřejné svědectví o jejich vztahu se ovšem nikdy neobjevilo. „Celá jeho kancelář o tom, že se se mnou stýká, věděla. O těch intimních věcech možná pochybovali. Pořád jsem slyšela, jak je na tom špatně, ale se mnou byl nádherně zdravý. Choval se jako kluk plný života, blbli jsme spolu, smáli se, zlobili. Pokud vím, Dagmar Havlová se o nás dozvěděla až po roce naší známosti. Ale možná už dříve něco tušila, vyptávala se na mě,“ prohlásila Obermannová před devíti lety v rozhovoru pro Blesk. Na životopisné drama Havel se můžete podívat v archivu iPrima.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.