Celebrity

Aktualizováno 18. prosince 2022 14:37

Gabriela Kolinová

Poslední dny Václava Havla: Plánoval Vánoce, zemřel ve spánku. Dar od dalajlamy mnohé naznačil

Prezident Václav Havel poslední dny chřadl. Vědělo se, že na tom není dobře, přesto zpráva o jeho úmrtí zasáhla celý svět. Zemřel těsně před Vánoci, čtvrtou adventní neděli. Odešel pokojně a ve spánku. Pár dnů před smrtí se stihl potkat se svým přítelem dalajlamou. Oba věděli, že jde o poslední setkání, proto bylo mimořádně dojemné. Dokonce i dárek od tibetského duchovního vůdce naznačil, že se loučí.

Čtvrtou adventní neděli 18. prosince 2011 těsně před polednem zasáhla celý svět smutná zpráva. „Dnes ráno v 10:15 zemřel Václav Havel.“ Přesně to napsal na svůj facebookový profil prezidentův bývalý tajemník Vladimír Hanzel. Netrvalo dlouho a informace o smrti Havla se dostala na hlavní strany všech zpravodajských serverů. V tu chvíli jako by předvánoční shon utichl a Praha a s ní i zbytek republiky se ponořila do smutku.

Václava Havla trápily zdravotní potíže už dlouho. Bojoval se záněty, zápaly plic a jinými komplikacemi. Podle jeho ošetřujícího lékaře Tomáše Bouzka byl bývalý prezident neskutečný bojovník. Několik bitev vyhrál. Osudnou se mu bohužel stala počínající viróza a celkové oslabení organismu. Lidé, kteří prezidenta v posledních dnech pravidelně vídali, tušili nejhorší už dlouho. „Viděl jsem ho tak dvakrát třikrát týdně a jeho stav se setrvale zhoršoval. Přestál několik těžkých komplikací a všichni jsme čekali, že ta následující bude pravděpodobně smrtelná. Mohla to být počínající viróza,“ popsal tehdy příčinu smrti Lidovým novinám jeho dlouholetý ošetřující lékař Bouzek.

Do nemocnice odmítl jít. Lékaře uprosil, že zůstane na Hrádečku

Poslední dny Havel trávil na své chalupě na Hrádečku. Do nemocnice jít odmítal. Navíc by byl jeho převoz dosti rizikový. Lékař tak respektoval Havlovo přání. „Bylo to naše věčné téma. Řešili jsme to i při minulém zánětu. On mě tehdy uprosil, že to nějak zvládneme, ale že chce zůstat hlavně doma. A to i kdybychom to nezvládli,“ vysvětlil LN Bouzek. O Havla na Hrádečku pečovaly sestry boromejky. I v jeho poslední chvíli u něj byla jedna z nich.

Osudnou čtvrtou adventní neděli se konečně po několika dnech cítil lépe. Probudil se brzy ráno, radoval se, že za ním přijela jeho žena Dagmar a plánoval s ní Vánoce. Potom se ale svěřil, že je mu ještě trochu slabo a že se ještě chvilku prospí. „Ze spánku už se neprobudil. Ve čtvrt na jedenáct v klidu zemřel,“ popsal poslední okamžiky lékař Bouzek.

Sestra boromejka popsala jeho poslední chvilku. „Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché. Šla jsem za paní, ale ona už byla na cestě do pokoje a říkala, že ví, co jí jdu říci. Zůstali tam o samotě a já jsem šla volat doktoru Bouzkovi,“ popsala serveru Aktualně.cz sestra Veritas Holíková.

Poslední přání? Setkání s dalajlamou. Zdravotně mu to nepřidalo, ale byl šťastný

Těsně před smrtí si Václav Havel splnil své veliké přání. Desátého prosince se v Praze v kulturním centru DOX setkal se svým dlouholetým přítelem dalajlamou. I když byl oslabený po několikadenních horečkách, setkání s tibetským duchovním vůdcem si doslova vymínil. Zřejmě tušil, že je to naposledy, co se vidí. I proto byla schůzka velice emotivní.

„V každém případě trval na tom, že se s dalajlamou chce setkat, byl opravdu pevně rozhodnutý,“ prozradila tehdy Lidovým novinám Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Setkání bylo spojeno i s předáváním slovenské ceny Jána Langoše. Kvůli Havlovu zdravotnímu stavu bylo přesunuto ze Slovenska do Prahy. I proto se toho chtěl mermomocí zúčastnit. „Cítil to jako ohromnou státnickou povinnost. Zdravotně mu to samozřejmě neprospělo, byl velmi zesláblý. Ale nedalo se nic dělat, prostě chtěl,“ vysvětlil lékař.

Samotné setkání Havla s dalajlamou bylo velice silné. Od prvního okamžiku bylo všem přihlížejícím jasné, že tuší, že se vidí naposledy. Hluboce zasáhlo i dokumentaristu Petra Jančárka, který dlouhodobě mapoval Havlův život. „I když dalajlama žertoval o deseti letech, které by měl pan prezident ještě vydržet, oba věděli, že je to naposledy,“ řekl Jančárek, podle kterého byl v tento moment Havel opravdu šťastný. „Byla to opravdu intimní a niterná schůzka,“ dodal. Loučení podle něj naznačily i dary, které dalajlama Havlovi předal. Zejména pak bílá šála, která v budhistické víře představuje symbol přátelství a rozloučení. Při běžných setkáních dával šálu všem přítomným, nyní byla jen pro Václava Havla.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.