Horečky a strach o život! Dvouletá dcera herečky prodělala postcovidový syndrom

Seriálová herečka Henrieta Hornáčková před několika měsíci prodělala covid-19. Nakazila se i její dvouletá dcera Babeta. Ta naštěstí měla lehký průběh nemoci. Její maminka si myslela, že z nejhoršího jsou venku. Ovšem o šest týdnů později se dceři dost přitížilo. Horečka jí vystoupala k 41 °C. Prodělala postcovidový syndrom, který se často objevuje právě u dětí. A herečka před ním teď varuje ostatní maminky.

Henrieta Horáčková měla o svou dceru Babetu velký strach. Dva dny se jí nedařilo srazit horečky, když teplota vystoupala na 39 °C, vyhledala lékařskou pomoc. V nemocnici teplota holčičky vystoupala až k 41,1 °C. A diagnóza zněla: postcovidový syndrom.

„Původně jsem si to s covidem nespojovala, domnívala jsem se, že je to šestá nemoc,“ uvedla serveru Super.cz Hornáčková. Zdravotní stav malé Babetky se díky rychlému zásahu lékařů naštěstí zlepšil. A snad nemá poškozené srdce.

Nicméně herečka teď před zákeřným onemocněním PIMS-TS (odborné označení postcovidového syndromu, pozn. red.) varuje ostatní rodiče. Mnoho z nich podle ní neví, že ohrožené jsou hlavně děti: „O dětech se mluvilo jako o bezpříznakových přenašečích, že se jich to nedotkne. To bohužel není vždy pravda a mrzí mě, že se tato informace rozšiřuje,“ uvedla herečka, která se bála hlavně o své rodiče a starší lidi.

Zákeřnost postcovidového syndromu

Henrieta upozorňuje hlavně na fakt, že mnoho dětí nejeví žádné příznaky nakažení koronavirem a tudíž ani rodiče netuší, že nemoc prodělaly: „Dochází k případům, kdy někdy ani nevíte, že dítě covid prodělalo. Proto bych chtěla všechny rodiče varovat, ať jsou opatrní do doby, než tato pandemie přejde,“ dodala herečka, známá ze seriálů Modrý Kód, či V.I.P. vraždy.

Zákeřnost postcovidového syndromu potvrzuje i Adéla Mořkovská, praktická lékařka pro děti a dorost z Frenštátu pod Radhoštěm: "V tom je právě tento syndrom nevyzpytatelný, protože se může projevit u kteréhokoli dítěte včetně toho, jež covid prodělalo bezpříznakově. Rodiče i lékař tedy zpočátku tápou, protože nevědí, že děcko se s touto infekcí setkalo," vysvětlila v rozhovoru pro zpravodajský web CNN Prima News. Nejčastěji se projevuje vysokými horečkami, zvracením, někdy i vyrážkou, objevit se mohou i zarudlé spojivky.

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s virem SARS-CoV-2 u dětí, označovaný zkráceně jako PIMS, se projevuje obvykle dva až čtyři, výjimečně šest týdnů po zjištění viru v těle. Mezi příznaky patří horečka, vyrážka či ánět očních spojivek. Může se objevit i zarudnutí plosek nohou a dlaní. Pacienty můžet trápit i nízký krevní tlak, průjem či bolest břicha. Více o postcovidovém syndromu si přečtěte tady.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.