Celebrity

20. března 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Smutná Kašáková: Kojení je boj. Syn nikdy neochutná normální jídlo, jen tři potraviny

Veronika Kašáková a její syn Matyáš jsou velcí bojovníci. Modelka zprávu, že jejich miminko trpí vážnou metabolickou vadou, obrečela. To ale neznamená, že by ho měla o něco míň ráda. Naopak. Říká, že je výjimečný: „Ani na okamžik nám ta informace nevzala tu obrovskou radost, kterou z tebe máme,“ napsala na sociální sítě, kde se svěřila, že syn nikdy neochutná normální jídlo a problém má i s mateřským mlékem.

Finalistka České Miss 2014 se nedávno stala maminkou. Bohužel, pár dní po porodu se dozvěděla zdrcující zprávu: syn trpí vážnou metabolickou poruchou zvanou fenylketonurie. Ona a její partner Milan Sovadina jsou přenašeči onemocnění, byť jsou oba zdraví.

„Že se na světě potkají dva lidé, kteří se do sebe bezmezně zamilují a kteří mají oba stejně špatný gen a nevědí o tom, a že pak stačí 25 procent k tomu, aby to měl i náš syn, to prostě nemůže být náhoda, ale osudová výzva,“ napsala nedávno Veronika na svém Instagramu.

Mladá maminka přiznala, že zprávu obrečela a potřebovala i pomoc psychologů. Ale je odhodlaná s nemocí bojovat: „Náš syn je výjimečný. Zázrak! Nikdy nebude jíst maso, pít alkohol a asi všechno normální jídlo...“ vysvětlila.

Matyáš může jen tři suroviny. Problém je i s mateřským mlékem

Matyáš nemůže skoro žádné bílkoviny, protože mu v játrech nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, takzvaný fenylalanin. „Z normálního jídla může pouze vodu, olej a cukr. Každá neděle je pro mě další stres, protože mu odebíráme krev z paty a následně čekáme na změnu celého režimu podle hladiny (fenylalaninu – pozn. redakce). To probrečím celé,“ popsala Kašáková.

Problém mají hlavně s kojením. Matyáš má povolené jen malé množství mateřského mléka. Místo toho dostává směs aminokyselin bez fenylalaninu. „Když hladina fenylalaninu klesne, můžu částečně kojit,“ dodává Veronika. Ale lehké to rozhodně není: „Když kojím, dávám malého na váhu před jídlem, během i po. Musím dodržovat přesné časové intervaly, tři hodiny, a během jídla vše zapisovat,“ objasnila celé martyrium zoufalá modelka, která je známá tím, že vyrůstala v dětském domově.

Veronika se začala opět modlit. Co jí vzkázala Aňa Geislerová?

Byť onemocnění malého Matyáška není léčitelné, Veronika přiznala, že se modlí: „Když mi bylo deset let, sama od sebe jsem se začala v děcáku modlit. Odříkávala jsem každou noc otčenáš a pak jsem vždy přidala prosbu o svá tajná přání. Před čtrnácti dny jsem se k modlení vrátila, vlastně celá má rodina,“ přiznala statečná Kašáková a poděkovala všem svým sledujícím za slova podpory, za myšlenky, které jí posílají, i za modlitby, které v duchu za Matyáška odříkávají. „Za vše děkujeme,“ napsala v emotivním statusu.

Na Instagramu Veronice přejí hodně sil i známé maminky. Například herečka Veronika Arichteva, zpěvačka Tamara Klusová, moderátorka Zorka Hejdová nebo herečka Andrea Růžičková. Herečka Aňa Geislerová napsala: „Je krásnej! A bude šťastnej! A netrapte se, i když já tomu naprosto rozumím. To, že vás to tak vzalo je úplně pochopitelný a lidský. Člověk má v sobě strach, očekávání, lásku a k tomu obrovskou dávku hormonů. I kdyby žádné komplikace nebyly, jsou to zvláštní, náročný a krásný dny. Máte můj obdiv za komunikaci a moc vám všem třem držím palce.“


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.