zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Smutná Kašáková: Kojení je boj. Syn nikdy neochutná normální jídlo, jen tři potraviny

Gabriela Kolinová , Vydáno: 20.03.2021
Veronika Kašáková a její syn Matyáš jsou velcí bojovníci. Modelka zprávu, že jejich miminko trpí vážnou metabolickou vadou, obrečela. To ale neznamená, že by ho měla o něco míň ráda. Naopak. Říká, že je výjimečný: „Ani na okamžik nám ta informace nevzala tu obrovskou radost, kterou z tebe máme,“ napsala na sociální sítě, kde se svěřila, že syn nikdy neochutná normální jídlo a problém má i s mateřským mlékem.

reklama

Finalistka České Miss 2014 se nedávno stala maminkou. Bohužel, pár dní po porodu se dozvěděla zdrcující zprávu: syn trpí vážnou metabolickou poruchou zvanou fenylketonurie. Ona a její partner Milan Sovadina jsou přenašeči onemocnění, byť jsou oba zdraví.

„Že se na světě potkají dva lidé, kteří se do sebe bezmezně zamilují a kteří mají oba stejně špatný gen a nevědí o tom, a že pak stačí 25 procent k tomu, aby to měl i náš syn, to prostě nemůže být náhoda, ale osudová výzva,“ napsala nedávno Veronika na svém Instagramu. 

Mladá maminka přiznala, že zprávu obrečela a potřebovala i pomoc psychologů. Ale je odhodlaná s nemocí bojovat: „Náš syn je výjimečný. Zázrak! Nikdy nebude jíst maso, pít alkohol a asi všechno normální jídlo...“ vysvětlila.

Matyáš může jen tři suroviny. Problém je i s mateřským mlékem

Matyáš nemůže skoro žádné bílkoviny, protože mu v játrech nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, takzvaný fenylalanin. „Z normálního jídla může pouze vodu, olej a cukr. Každá neděle je pro mě další stres, protože mu odebíráme krev z paty a následně čekáme na změnu celého režimu podle hladiny (fenylalaninu – pozn. redakce). To probrečím celé,“ popsala Kašáková. 

Problém mají hlavně s kojením. Matyáš má povolené jen malé množství mateřského mléka. Místo toho dostává směs aminokyselin bez fenylalaninu. „Když hladina fenylalaninu klesne, můžu částečně kojit,“ dodává Veronika. Ale lehké to rozhodně není: „Když kojím, dávám malého na váhu před jídlem, během i po. Musím dodržovat přesné časové intervaly, tři hodiny, a během jídla vše zapisovat,“ objasnila celé martyrium zoufalá modelka, která je známá tím, že vyrůstala v dětském domově. 

Veronika se začala opět modlit. Co jí vzkázala Aňa Geislerová?

Byť onemocnění malého Matyáška není léčitelné, Veronika přiznala, že se modlí: „Když mi bylo deset let, sama od sebe jsem se začala v děcáku modlit. Odříkávala jsem každou noc otčenáš a pak jsem vždy přidala prosbu o svá tajná přání. Před čtrnácti dny jsem se k modlení vrátila, vlastně celá má rodina,“ přiznala statečná Kašáková a poděkovala všem svým sledujícím za slova podpory, za myšlenky, které jí posílají, i za modlitby, které v duchu za Matyáška odříkávají. „Za vše děkujeme,“ napsala v emotivním statusu. 

Na Instagramu Veronice přejí hodně sil i známé maminky. Například herečka Veronika Arichteva, zpěvačka Tamara Klusová, moderátorka Zorka Hejdová nebo herečka Andrea Růžičková. Herečka Aňa Geislerová napsala: „Je krásnej! A bude šťastnej! A netrapte se, i když já tomu naprosto rozumím. To, že vás to tak vzalo je úplně pochopitelný a lidský. Člověk má v sobě strach, očekávání, lásku a k tomu obrovskou dávku hormonů. I kdyby žádné komplikace nebyly, jsou to zvláštní, náročný a krásný dny. Máte můj obdiv za komunikaci a moc vám všem třem držím palce.“

Modelka Veronika Kašáková má velký strach o svého měsíčního syna. Trpí vzácnou metabolickou vadou

Modelka Kašáková v slzách: Zhroutil se nám svět, syn trpí vážnou metabolickou vadou

reklama

Související témata: Veronika Kašáková , mateřství , nemoc , miminko

reklama

Přečtěte si také

reklama