Celebrity

31. října 2021 17:05

Gabriela Kolinová

Hudebník Balage o pobytu ve vazbě: Nechal jsem se účelově zavřít. Bachaři na mě byli hodní

Ota Balage o hudebních začátcích, tříměsíčním pobytu ve vazbě i soukromém životě

Že se bude multiinstrumentalista a dirigent Ota Balage věnovat muzice, bylo jasné už od jeho dětství. Jeho praděda, děda i táta byli totiž hudebníci, a tak se předpokládalo, že studovat muziku bude i on. Na státní konzervatoř se ale Balage nedostal, a tak nezbývalo, než složit přijímací zkoušky na hudební vojenskou konzervatoř. „Vojákem z povolání jsem být ale nechtěl, a tak jsem se nechal účelově zavřít,“ řekl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS muzikant.

I přesto, že měl talent, se na státní konzervatoř nedostal. „Na klavír jsem nehrál nijak výjimečně. Pianisti, kteří byli vzati do prvního ročníku, vyhrávali různé hudební soutěže,“ uvedl v pořadu Povídej Balage s tím, že on takové zkušenosti neměl. Musel proto přemýšlet, co dál.

Začal se učit hře na klarinet a asi za půl roku udělal přijímací zkoušky na hudební vojenskou konzervatoř, kde se učila hlavně hra na dechové nástroje. „Za čtyři roky mě dotáhli k maturitě. Bylo mi však jasné, že se z toho nebudu moct jen tak vymanit. Na škole byl totiž takový zvyk, že spolu s maturitním vysvědčením absolventi dostávají také osmiletý závazek ke hře v Posádkové hudbě,“ vysvětlil Balage.

Ota Balage: Pobyt ve vazbě se protáhl na několik měsíců

Tátovi prý ještě před studiem říkal, že vojenskou konzervatoř klidně vystuduje, ale vojákem z povolání nebude. „Táta mě tehdy ještě ujišťoval, že mě po maturitě vyplatí. Jenže oni to změnili,“ řekl muzikant. V té době už měl kapelu Tango, které se chtěl věnovat naplno.

„Potřeboval jsem se odtamtud dostat a hrát s Tangem, a tak jsem se nechal účelově zavřít do vazby,“ přiznal Balage. „Někdo mi poradil, že existuje nějaký paragraf o tom, že když něco poruším, vyhodí mě. Měl jsem dobrého vyšetřovatele a vše mířilo k tomu, že dostanu podmínku na půl roku. Jenže on onemocněl a přišel jiný. A ten mi pěkně zavařil,“ vzpomínal na těžké časy hudebník. „Dal mi paragraf opuštění posádky, což je něco, jako když zdrhneš z vojny,“ uvedl.

Původně si myslel, že ve vazbě pobude jen pár dní. Jeho pobyt se ale prodloužil na tři měsíce. „Naštěstí na mě byli bachař hodní, znali prý naši kapelu. Říkali mi, že můžu pracovat v knihovně a budu se mít jako v peřince, ale já jim tvrdil, že jsem tu jen ve vazbě na podmínce. Oni tomu ale nevěřili, takže jsem se začal bát,“ dodal Balage.

Muzikál Jesus Christ Superstar byl největší úspěch

Z vazby mu nakonec pomohl advokát, kterého zařídil jeho otec. Před propuštěním však musel splnit podmínku. „Musel jsem říct, že budu v Posádkové hudbě, že miluji armádu, budu se sovětským svazem navěky a všechny tyhle blbosti. Řekl jsem je a dostal podmínku,“ popsal muzikant.

V posádkové hudbě vydržel tři roky, poté šel na volnou nohu. Po rozpadu rockové kapely Tango se stal spoluzakladatelem a zpěvákem v kapelách Nová růže a BSP, v níž působil s Michalem Pavlíčkem a Kamilem Střihavkou. Je autorem scénické, filmové, televizní i reklamní hudby a stal se šéfdirigentem muzikálů Cats, Evita a Jesus Christ Superstar. „Byl to největší úspěch, který jsem zažil. Hráli jsme od pondělí do neděle a měli jsme vyprodáno čtyři roky v kuse. To se tady nikomu ještě nepovedlo,“ řekl v pořadu Povídej Balage.

Ota Balage, vlastním jménem Ota Baláž, se v rozhovoru s Radkou Červinkovou v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS rozpovídal také o manželství a své sedmnáctileté milence. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.