Celebrity

14. dubna 2021 12:00

Petra Kloidová

Ivana Jirešová o bolestivém boji o dceru: Musíte udávat dítěti směr i v životní krizi

O tom, že netradiční spojení herečka a bulvární novinář nemusí být to pravé ořechové, se Ivana Jirešová přesvědčila před lety na vlastní kůži. Herečka minulé roky plnila média svým dlouholetým soudním sporem o svěření dcery Sofie do péče. Strastiplná zkušenost ji dovedla k přesvědčení, jak se chovat v životních krizích. Co radí rodičům?

Rodičovství se v případě rozchodu s partnerem může proměnit v noční můru. Ivana Jirešová zažila během několikaletého tvrdého boje o dceru to nejhorší. Kvůli nedodržování střídavé péče si pro dítě došel exekutor a předávání otci proběhlo během hysterického pláče malé dcerky.

Soud o dítě s bulvárním novinářem

„Neměli jsme úplně tradiční střídavou péči, protože celou tu dobu probíhal soud. Bylo to velice konfliktní prostředí. Nic pozitivního k našemu případu říct nemůžu. Základní myšlenka je to asi dobrá, dítě obohacuje, když mění prostředí, rodiče jim rozšiřují pohled na život, poznává nové lidi, má nové kamarády. Ale myslím si, že nejideálnější je, když dítě zůstává na jednom místě a rodiče se střídají u něho,“ zamýšlí se herečka. Dcera Sofie je teenager, míří na konzervatoř stejně jako kdysi její matka. Její otec, novinář Ondřej Höppner, nedávno po dlouhé nemoci zemřel.

S bulvárním novinářem se Ivana poznala v období, kdy se živila jako redaktorka. „Pracovala jsem v časopisu a během toho jsem hrála. Ondřej pracoval jako šéf bulváru. Ani jsem ho neznala, když jsem šla na první rande. Vyměnili jsme si jen takový e-mail. Nezajímá mě, kdo má jaké postavení nebo profesi. Věřím na zázraky, vždycky jsem šla tam, kam většina holek nechodila. Zajímalo mě to, když mě všichni varovali,“ vysvětluje s úsměvem herečka.

Udávat dítěti normu i v životní krizi

Pokud by měla Ivana Jirešová nějakou radu pro rodiče, kteří momentálně řeší střídavou péči, je to jednoznačně schopnost řešit vše v klidu. „Vyvarovala bych se agresivních výlevů, dítěti se musí neustále připomínat, že je milováno, ačkoliv se rodiče rozdělili. Co se týče života rodičů, je pořád dobré vzpomínat si na důvod, proč spolu ti lidé byli. Někdy je to těžké, když se to vleče, to vyžaduje velkou sílu,“ říká herečka a zároveň dodává, že v náročném období je důležité nezapomínat na sebe.

„Člověk by měl dělat něco, co ho dělá šťastným, protože prožívá životní zkoušku. Musí chránit sám sebe, aby mohl podporovat svoje dítě. Dávat dítěti normu, jak žít, že se dá všechno v životě zvládnout,“ zamýšlí se. Během boje o dceru jí nejvíce pomohlo cvičení jógy. „Všechny bloky a strachy jsem vycvičila. Člověk si vyčistí hlavu a může normálně uvažovat. Jóga mi v tom období hodně pomáhala a budu se jí držet do konce života,“ říká. Poslední roky se vrhla na takzvanou bikram jógu, kdy se cvičí ve 42 °C. Kromě toho se zajímá i o ekologii.

Ačkoliv nemá kvůli pandemii pravidelnou práci, nestěžuje si. „Jsem takový kliďas a rodinný tvor, nejsem moc extrovertní, jsem spíš introvertní, i když to tak nevypadá, takže jsem úplně šťastná, že jsem doma, mám všechno naplánovaný a odškrtávám si, co mám udělat,“ říká.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.