Celebrity

14. prosince 2021 06:00

Zuzana Schneidewind

Jak žijí královny románů pro ženy? Katie Fforde chystá Vánoce bez rodiny, Inga Lindström bez manžela

Inga Lindström: Návrat domů (1)

Katie Fforde, Inga Lindström, Emilie Richards. V jejich románech láska nezná hranic, jsou koncentrátem romantiky, dobrých konců, věčné naděje i žhavého jiskření. Miliony žen a dívek na celém světě díla této trojice hltají a vcítěné do osudů hlavních hrdinek unikají před realitou všedních dní. Jak ale vlastně žijí samy slavné spisovatelky? Myslíte si, že na růžovém obláčku?

Jsou tři a ve svém oboru patří k nejlepším. Katie Fforde, Inga Lindström (vlastním jménem Christiane Sadlo) a Emilie Richards. Jedna se narodila v Anglii, druhá v Německu a třetí ve Spojených státech. Nejstarší od nejmladší dělí pouhých šest let a všechny se svými romány pro ženy sklidily téměř okamžitý úspěch. Netrvalo dlouho a jejich příběhy se začaly natáčet. I jejich cesty (nejen) na televizní obrazovky jsou si víc než podobné.

Katie Fforde

První z trojice expertek na srdeční záležitosti je Britka Katie (69), rozená Catherine Rose Gordon-Cumming. Přírodní blondýnka s jemným obličejem, dnes nosí krátce střižené vlasy, které se jí rozvěrně vlní podél tváře, je již babičkou a těší se z vnoučat.

Katie se provdala hned ve dvaceti letech za Desmonda Fforde, s nímž má dva syny a dceru. Ke psacímu stroji usedla až po narození posledního dítka. Že život není zase taková pohádka, poznala hned na začátku spisovatelské kariéry – na vydání prvotiny Living Dangerously čekala dlouhých osm let.

Podobně jako hrdinky jejích románů i ona si v životě dokázala vše sladit tak, že si umí udělat čas i na sebe. Věnuje se například tanci – miluje flamenco, zpívá také ve sboru a sleduje televizi. Ze všech těchto aktivit prý čerpá inspiraci pro osnovy dalších knihy. Právě osobních zkušeností využívá při psaní nejraději. V rámci sbírání materiálu a zážitků si na vlastní kůži vyzkoušela, jak se opravuje nábytek, co obnáší výroba keramiky, nezalekla se ani otestování internetové seznamky nebo účasti na kurzu přežití. Od roku 2011 je také prezidentkou britské Romantic Novelists' Association (Asociace autorů romancí).

Vánoce Katie Fforde? Covidové

Možná mohou autorky románů pro ženy vzbuzovat dojem, že samy žijí s hlavou v oblacích. Tak to ale není. Moc dobře si uvědomují realitu, která se jich samozřejmě také dotýká. Katie Fforde se například nadávno na svém blogu rozepsala o plánech na letošní Vánoce, které budou nejspíš opět významně ovlivněny pandemií. Přesto se snaží ostatní podpořit pozitivnými slovy. „Letošní Vánoce budou jiné, o tom není pochyb. Místo velkých rodinných setkání budou mít rodiny pravděpodobně své vlastní Vánoce. Pokud s Desmondem (manžel, pozn. red.) nakonec zůstaneme sami, uděláme si jiné Vánoce... Dáme si dobrý sýr nebo paštiku na krekrech, sýrové tyčinky, klobásy a vepřové koláče místo velkých hodů. Možná si dáme ke štědrovečerní večeři jen toasty s marmite (britská pomazánka připravená z extraktu z pivních kvacnic, pozn. redakce) a spoustou másla,“ svěřila se fanouškům ve svém blogu tato jistě milá dáma, které prý už během prvního lockdownu nejvíce chybělo objetí vnoučat a omezení kontaktů s rodinnou.

Vánoce přece nejsou o jídle nebo dácích, ale o setkáních s rodinou a přáteli. A pokud se setkávat nejde, snaží se Katie vyhlížet radost za každým rohem. „Ráda si sestavuji mentální adventní kalendář malých vánočních radostí. Může to být sdílení úsměvu s cizím člověkem v supermarketu, poslech koledy, kterou máte rádi, zhlédnutí oblíbeného filmu...“

Tajemná Lindstöm. Proč si Berlíňanka zvolila švédské příjmení

Spisovatelka, režisérka a scenáristka se švédským jménem Inga Lindström (67) ve skutečnosti pochází a také žije v Německu, přesněji v Berlíně. Lindström je totiž jenom pseudonym, její skutečné jméno zní Christine Sadlo.

Christie má pro rozhodnutí logické vysvětlení. Když totiž nastupovala kariéru spisovatelky ženských románů, kralovala tomuto žánru v Německu Rosamunde Pilcher, která situovala své příběhy do idylické skotské nebo cornwallské krajiny. „Takže jsem chtěla něco nového. Švédsko jsem si vybrala, protože tamní krajina velmi zasahuje srdce. Nejprve jsem chtěla, aby se jmenovala Inga Lindhová, ale pak byla zavražděna švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová a to už toto jméno nepřipadalo v úvahu. Podívala jsem se do stockholmského telefonního seznamu a uviděla tam, které jméno je obzvlášť časté a zní dobře německy: Lindström, což je švédsky Šafář,“ uvedla před časem v rozhovoru pro německý B.Z. Die Stimme Berlin magazín Christine Sadlo.

Jak si tato elegantní dáma navozuje při psaní v německé metropoli švédskou idylu, jíž jsou její romány prostoupeny? „Nad stolem mám samozřejmě vyvěšenou švédskou vlajku a všude kolem jsou také losi. A když píšu, piju z hrnku s nápisem princezna Viktorie. Ráda pobývám na venkově a také mám velmi ráda Švédsko. Nakonec jsem ale městský člověk,“ řekla dále v rozhovoru Berlíňanka.

Christine se hned po střední škole vrhla na žurnalistiku a psaní scénářů. Od nich už stačil jen kousek k vydávání krátkých příběhů a později i knih. Provdala se za sochaře Karla Halta Trossbacha s nímž vychovala dceru. Manžel ji bohužel opustil už v roce 2018, kdy zemřel.

Emilie Richards

Američanka Emilie Richards (73) je poslední z naší trojice expertek na romantiku. Její osobní životní příběh sám o sobě připomíná román. Po studiích rodinné péče se živila jako výchovná poradkyně, pracovala také v centru pro duševní zdraví. Emiliin manžel byl unitářským kazatelem, vychovali tři vlastní syny a ještě si adoptovali indickou holčičku.

Spisovatelka ctí heslo, že každá romance musí vycházet z reálného základu a že dobrá love story by měla zapojit nejen čtenářovo a divákovo srdce, ale také mozek. Však také píše knihy s hrdinkami, které se nenechají životem vláčet, a věrně v nich vykresluje atmosféru různorodých prostředí, kde se její příběhy odvíjejí. Tím si získala příznivce nejen mezi ženami, ale i mezi muži. Po jejích románech zasazených do Austrálie a na Nový Zéland hned sáhli neúnavní němečtí tvůrci televizních romantik. Naši západní sousedé se ostatně chopili děl všech tří autorek. Vy je asi nesjpíš znáte z televize, zpracovala je německá televize ZDF. Nyní si je všechny můžete užívat a snít každý všední den na Prima LOVE.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.