Celebrity

5. prosince 2021 08:00

David Laštovka

Jiří Grossmann zemřel na stejnou nemoc jako Karel Gott. Před smrtí byl kost a kůže

Před padesáti lety zemřel Jiří Grossmann, bylo mu pouhých třicet let. Komik, humorista, zpěvák, textař a hudebník byl hlavně spojený s Divadlem Semafor. Nejvíce se proslavil v autorské dvojici s Miloslavem Šimkem. Věděl, že umírá a ze svých pocitů se vyznal dojemným textem k písni Závidím, který napsal pro Naďu Urbánkovou. Vystupovat se snažil do poslední chvíle, ještě den před svým skonem účinkoval v divadle.

První zdravotní problémy se u Jiřího Grossmanna objevily už v době, kdy vykonával vojenskou službu. Lékaři u něj zjistili vážné nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvanou Hodgkinovu chorobu, kvůli kterému byl okamžitě propuštěn do civilu. Léčba probíhala dobře a po několika letech se jako zázrakem uzdravil.

Po čase ale nemoc udeřila znovu, a to v daleko větší síle. Bylo mu osmadvacet let a nacházel se na vrcholu své slávy. O tom, co prožívá, vědělo jen pár vyvolených, před ostatními nemoc pečlivě tajil. Nechtěl, aby ho někdo litoval. Od lékařů ovšem vyžadoval naprostou upřímnost, proto věděl, že mu moc času nezbývá. V ten moment učinil několik zásadních rozhodnutí. Rozvedl se s manželkou Janou, s kterou žil čtyři roky, a začal si užívat poslední měsíce svého mladého života. Mimochodem ani své ženě se nesvěřil, že trpí nevyléčitelnou chorobou.

Jiří Grossmann napsal dojemnou píseň jako osobní zpověď

Místo dopisu na rozloučenou, napsal velmi dojemný písňový text. Jednalo se o jeho osobní zpověď, v níž popsal vše, co cítí. Skladba s názvem Závidím, kterou nazpívala Naďa Urbánková, se stala jeho životním dílem. „Teprve po určité době jsme všichni pochopili, proč a co závidím. Protože on se vracel z nemocnice, kde se dozvěděl tu strašlivou diagnózu a my až do premiéry to vůbec netušili. Když jsem ji zpívala poprvé a píseň dozněla, tak bylo takový to 21, 22, ticho. Mně šlo hlavou: „Prokristapána, to bylo hrozný?“ A pak se strhnul obrovskej potlesk,“ zavzpomínala v Českém rozhlase Dvojka Urbánková.

Naďa Urbánková: Byl kost a kůže. Jiří Suchý: Už se skoro neudržel na nohou

Poslední měsíce Grossmann na představení jezdíval rovnou z nemocnice. Na jevišti stál ještě pouhý jeden den před smrtí. „Lékaři ho opíchali injekcemi a přivezli ho do divadla. Spatřila jsem kostru potaženou kůží. Obložili jsme ho polštáři a odvezli na jeviště. Jak my herci, tak i diváci věděli, že to je představení pro něj. Jirka se chtěl evidentně rozloučit. Bylo to příšerné smutné,“ prozradila Urbánková. S úctou na něj vzpomíná i principál Divadla Semafor Jiří Suchý. „Obdivoval jsem ho, jak byl statečnej, protože on hrál a už se skoro neudržel na nohou,“ řekl o něm.

Jiří Grossmann, který ve třiceti letech podlehl Hodgkinově chorobě, je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze, jen pár metrů od svého kolegy ze Semaforu Jiřího Šlitra, jenž předčasně zemřel o dva roky dříve než on. Stejnou nemocí trpěl například i Jiří Bartoška, Karel Gott, a dokonce i jeho nerozlučný parťák Miloslav Šimek.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.